Globální bloky

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global blocks and the translation is 96% complete.

Na nedávné diskuse a dotazy se podívejte na diskusní stránku globálních zámků.

Globální bloky jsou způsobem, jak dočasně nebo navždy zabránit IP adrese nebo účtu editovat jakýkoli wikiprojekt nadace Wikimedia.

Globální bloky nelze použít přímo na účty. Analogickou akci s účty naleznete v části globální zámky.

Globální bloky IP adres

Blokování IP je jedinou technicky možnou formou globálního blokování. Rozšíření GlobalBlocking umožňuje zablokovat jediné IP adrese nebo celému rozsahu (maximálně /16 v IPv4, maximálně /19 v IPv6) možnost editovat projekty Wikimedie s výjimkou Mety a je k disposici pouze stevardům , nebo vybraným zaměstnancům WMF ve speciálních skupinách, jako WMF Support and Safety. Zablokování jsou zaznamenána v knize globálních bloků.

Globálně zablokované IP adresy, které narušují Metu, jsou na ní zablokovány lokálně.

Směrnice

Sice se vyskytnou výjimky, ale platí tyto směrnice:

  • Globální bloky mají být použity, pouze pokud by kombinace zamykání stránek, lokálních bloků a dalších technických či netechnických opatření byla neúčinná či nehospodárná.
  • Globálně blokovány mohou být IP adresy:
    • Které se dopouštějí rozsáhlého vandalismu napříč wiki, přičemž tento vandalismus napříč wiki by v současnosti vyžadoval zásah stevardů (na rozdíl od toho, aby se o vandalismus staraly místní komunity).
    • Které se dopouštějí spamování napříč wiki, přičemž uživatelé zjevně nerespektují zásady externích odkazů příslušných wiki.
    • Které jiným způsobem bezostyšně narušují více projektů, přičemž komunity těchto projektů nejsou schopny efektivně jejich chování zvládnout. Tím není zamýšleno „trolování“ a podobné chování.
    • Které jsou otevřenými proxy, zneužívanými na více projektech, jako je spamování odkazů nebo fórovému spamování a které nejsou významně užívány pro legitimní účely.
  • Globální bloky mají být udělovány s nejkratší možnou dobou trvání, při které budou efektivní. Všechny globální bloky by měly mít nastaven konec (žádný by neměl být do odvolání).
  • Globální bloky by měly být, kdykoliv je to možné a rozumné, uděleny s příznakem pouze anonymní. Nezapomeňte, že i v takovém případě je zabráněno zakládání účtů ze zablokované adresy.
  • Globální bloky odstraní přístup k diskusní stránce, když dojde k použití bloku.

Výjimky

Účty, které mají nastaveny příznak „globálně nepodléhající blokování IP adres“ jsou vyjmuty z těchto globálních bloků. Jsou nicméně citlivé k blokům IP adres nebo IP rozsahů provedeným místně na jednotlivých wikiprojektech. Pro získání výjimky z globálních IP bloků vizte Steward requests/Global permissions nebo použijte Unblock Ticket Request System.

Místní odblokování

Globální IP bloky mohou být místně odblokovány na konkrétním wikiprojektu jakýmkoliv správcem na daném wikiprojektu (Special:GlobalBlockWhitelist). Podobně mohou být odblokovány i uživatelské účty zachycené IP blokem, takové bloky mohou být na místním wikiprojektu přebity udělením místní výjimky z blokování IP adres (Special:UserRights).

Rozhodování o globálních blocích

Tato sekce je v současné době pracovní verzí.

Požadavky a odvolání patří na stránku Žádostí o globální [od]blokování a [za/ode]mykání nebo Unblock Ticket Request System.

Globální zákazy editace by měly být diskutovány ve vlastním ŽoKu hojně zmíněném v rámci mety a v místním jazyce ve všech komunitách, kde je uživatel aktivní. Oznámení by měla být umístěna přinejmenším všude tam, kde se diskutuje o místních zákazech editací, případně v hlavní komunitní diskusi, pokud žádné místní procedury pro zákazy editací neexistují.

Vizte též