Translation requests/WMF/Resolution:Biographies of living people/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Рішення Біографії нині живих людей
Feedback
Єдина авторитетна версія - це оригінальна версія англійською мовою.
Це рішення, прийняте у квітні 2009 року, містить позицію Фонду відносно біографій живих людей.


Фонд Вікімедіа користується можливістю, щоб нагадати про деякі основні принципи, пов'язані з нашим баченням, місією й цінностями. Одна із цих цінностей, загальна для всіх наших проектів, це зобов'язання дотримуватися нейтральної точки зору.

У наших зусиллях по створенню джерела знань, цінних і корисних для всіх, ми зобов'язані дотримуватися цих цінностей, надаючи достовірну інформацію. Учасники проектів Вікімедіа створили великі ресурси із широким охопленням. Як ми підкреслюємо, вже кілька років, крім збільшення доступних знань, не менш важливим питанням є їхня якість. Ряд досліджень підтвердив у цілому високу якість інформації в проектах Вікімедіа, однак важливо наше постійне прагнення ставати ще краще. Як і в будь-якій роботі, що несе освітнє й інформаційне навантаження, потрібно намагатися уникати помилок - особливо коли вони можуть заподіяти шкоду. Одна з областей, якої це стосується - написання статей про живих людей.

Всі частіше статті із проектів Вікімедіа виявляються серед перших результатів пошукових систем у відповідь на практично будь-яке питання. Це означає, що коли потенційний роботодавець, колега, друг, сусід або знайомий шукають інформацію про людину, вони можуть знайти неї на сайтах Вікімедіа. Зростаюча популярність проектів Вікімедіа підвищує й ступінь відповідальності співтовариства редакторів за те, щоб статті про живих людей були написані нейтрально, акуратно й на основі надійних джерел.

З ростом нашої популярності стали більше помітні деякі проблеми:

  • Багато людей пишуть статті в надто рекламних тонах: про себе, про людей, якими вони захоплюються, або про тих, хто оплатив їм створення статті. Вони не нейтральні і їм немає місця в наших проектах. В основному, співтовариство Вікімедіа захищає проекти від цієї загальної проблеми, видаляючи або поліпшуючи агіографії.
  • Деякі псують статті про нині живих людей. Співтовариство Вікімедіа розробило інструменти й методи для протидії вандалізму - і в цілому вони досить добре працюють.
  • Деякі статті про живучих людей містять невеликі помилки, погано написані, або неточні. Статтями про маловідомих людей часто зневажають, вони набагато повільніше поліпшуються із часом, якщо це взагалі відбувається.
  • Люди іноді вносять зміни, спрямовані на очорнення інших. Такі дії важко визначити й протидіяти їм - особливо у випадку наполегливості редактора, що їх робить.

Рада повірених Фонду Вікімедіа настійливо закликає міжнародне співтовариство Вікімедіа підтримувати й зміцнювати свою прихильність принципам надання високоякісної й точної інформації, а саме:

  1. Забезпечити у всіх проектах на всіх мовах при описі живучих людей дотримання принципів нейтральності й проверяемости викладених у цих статтях фактів;
  2. Брати до уваги при додаванні й видаленні інформації питання дотримання людського достоїнства й поваги до особистого життя; особливо - у відношенні мінливих або маргінальних питань;
  3. Розвивати нові технічні механізми перевірки внесених змін - особливо, коли це зачіпає нині живих людей, а також ті, які дають можливість читачам повідомляти про проблему;
  4. Проявляти терпіння, доброту й повагу при розгляді скарг від будь-яких осіб на те, як вони описані в наших проектах; а також закликати інших діяти в такий же спосіб.