Визијата

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Vision and the translation is 100% complete.

Other languages:
العربية 100% • ‎مصرى 20% • ‎asturianu 100% • ‎български 80% • ‎brezhoneg 100% • ‎català 100% • ‎čeština 100% • ‎Cymraeg 20% • ‎dansk 100% • ‎Deutsch 100% • ‎Ελληνικά 100% • ‎English 100% • ‎Esperanto 60% • ‎español 100% • ‎estremeñu 80% • ‎suomi 80% • ‎français 100% • ‎Nordfriisk 40% • ‎galego 100% • ‎Alemannisch 80% • ‎עברית 60% • ‎hrvatski 100% • ‎magyar 80% • ‎interlingua 80% • ‎Bahasa Indonesia 100% • ‎italiano 60% • ‎日本語 100% • ‎한국어 100% • ‎Lëtzebuergesch 20% • ‎lietuvių 80% • ‎македонски 100% • ‎മലയാളം 20% • ‎मराठी 20% • ‎Bahasa Melayu 20% • ‎Malti 100% • ‎norsk bokmål 40% • ‎Nederlands 100% • ‎occitan 20% • ‎polski 100% • ‎português 100% • ‎português do Brasil 100% • ‎русский 100% • ‎Scots 20% • ‎svenska 20% • ‎ślůnski 60% • ‎ไทย 100% • ‎Tagalog 80% • ‎татарча/tatarça 100% • ‎українська 100% • ‎Tiếng Việt 100% • ‎ייִדיש 20% • ‎中文 100% • ‎中文(繁體)‎ 20%

Прогласот за визијата на Фондацијата Викимедија ги опишува нашите сништа, надежи и амбиции; најрадикалната замисла за нашата организација и заедница — за 20, 50, 100 години. Ова се разликува од прогласот за мисијата, кое има за цел да биде пореалистичен опис на моменталната состојба. Прогласот за нашата визија гласи:

Замислете си свет во кој секој би можел слободно да ја споделува севкупноста на човековото знаење. Кон тоа се стремиме.

Предлозите за промена на прогласот треба да се упатуват на m:Vision/Unstable и сите предлози ќе бидат прегледани барем еднаш годишно.


Погледајте ги и статутот, мисијата и нашите вредности