Wikiknihy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikibooks and the translation is 100% complete.
Logo Wikiknih
Logo Wikiknih

Wikiknihy, v minulosti anglicky nazývané Wikimedia Free Textbook Project a Wikimedia-Textbooks, je projekt Wikimedia Foundation, započatý 10. července 2003. Součástí Wikiknih je projekt Wikijunior.

Projekt je sbírkou volných knih a návodů. Je možné kdykoliv opravit jakoukoliv knihu kliknutím na odkaz Editovat, který se vyskytuje na každé stránce Wikiknih.

Projekt byl otevřen jako odpověď na požadavek Wikipedisty Karla Wicka (anglicky) na založení projektu pro vybudování učebnic s otevřeným obsahem jako třeba organická chemie nebo fyzika, aby se vzdělávání přeneslo blíže k lidem a aby se snížily náklady a další omezení na učební materiály vysoké úrovně. Projekt byl započat 10. července 2003 a od té doby se stále rozšiřuje. Jako výsledek stálého růstu byly Wikiknihy rozděleny a bylo vytvořeno několik projektů pro konkrétní jazyky. K tomu došlo 21. června 2004.

Veškerý obsah stránek je uveřejňován pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0). Některé z prvních knih byly kompletně původní a jiné začaly jako text zkopírovaný z různých zdrojů učebnic nalezených na internetu. Příspěvky zůstávají vlastnictvím autorů zatímco copyleftová licence zajišťuje, že obsah zůstane navždy volně šiřitelný a kopírovatelný. Pro více informací se podívejte na stránku o autorských právech(anglicky).

Projekt obsahuje mnoho kompletních učebnic, které eventuálně budou následovány přebíráním textů sem napsaných a zde hostovaných. Tisknutelné PDF verze knih mohou být generovány přímo, PediaPress poskytuje službu tisku na vyžádání. Další informace jsou uvedeny v tiskové zprávě(anglicky) nadace Wikimedia.

Odkazování

K propojení s Wikiknihami používejte wikilink ve tvaru [[b:| ]]

Aktuální práce

Důležité stránky

Diskuse

  • textbook-l mailing list (anglicky)
  • Reading room - na anglických Wikiknihách (na české verzi podobná stránka neexistuje)

Novinky

Média

Mezijazyková spolupráce

Velvyslanectví Wikimedia#Wikiknihy poskytuje seznam velvyslanectví Wikiknih - nejlepší způsob jak kontaktovat jiné Wikiknihy.

Seznam Wikiknih

Vnější zdroj, dynamicky setříditelný dle různých kritérií, automaticky aktualizovaný každých šest hodin pomocí cronu.

Vnější zdroj, generovaná tabulka s wikisyntaxí, která je ručně vkládaná na stránku Wikibooks/Table.

Pozn.: Tento seznam obsahuje i uzavřené wiki. Uzavřeny byly následující projekty Wikiknih: aa, ak, als, as, ast, ay, ba, bi, bm, bo, ch, co, ga, gn, got, gu, kn, ks, lb, ln, lv, mi, mn, my, na, nah, nds, ps, qu, rm, se, simple, su, sw, tk, ug, uz, vo, wa, xh, yo, za, zh-min-nan, zu (celkem 44). Tento seznam obsahuje i wiki, které byly uzamčeny (například ang a ie).

Jazyky, ve kterých se Wikipedie používá pro účely Wikiknih

  • Alemanské Wikiknihy byly vytvořeny jako samostatný jmenný prostor v rámci alemanské Wikipedie: Buech:Houptsyte.
  • Bavorksé Wikiknihy byly vytvořeny jako samostatný jmenný prostor v rámci bavorské Wikipedie: Buach:Start.
  • Rýnsko-francouzské Wikiknihy byly vytvořeny jako samostatný jmenný prostor v rámci rýnsko-francouzské Wikipedie: Buch:Hauptseite.

Externí odkazy