Wikimedia Blog/Drafts/WMCEE Meeting 2014 took place in Kyiv, Ukraine/et

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Blog/Drafts/WMCEE Meeting 2014 took place in Kyiv, Ukraine and the translation is 46% complete.
Outdated translations are marked like this.

THIS POST WAS PUBLISHED ON JANUARY 13TH, 2015

Title

  • Kesk- ja Ida-Euroopa vikipedistid plaanivad Ukrainas tulevasi tegevusi

Body

Kesk- ja Ida-Euroopa vikipedistid kogunesid kolmandaks iga-aastaseks kohtumiseks Ukrainasse Kiievisse.

19.-21. detsembril toimus Ukrainas Kiievis Kesk-ja Ida-Euroopa Wikimediate 2014. aasta kohtumine. Tegemist oli selle piirkonna vikipedistide kolmanda iga-aastase kokkusaamisega, mille korraldas sel korral Wikimedia Ukraine. Konverentsil osales ligikaudu 70 osalejat enam kui 20 riigist.

Paljud Kesk- ja Ida-Euroopa riigid jagavad lisaks geograafilisele lähedusele ka mitmeid traditsioonide ja ajalooga seotud teemasid. Piirkonnas elavatel inimrühmadel on laialdane varasem omavahelise koostöö kogemus. See on oluline, sest omavahelise koostöö abil suudavad kõik Kesk- ja Ida-Euroopa wikid kasvada palju tõhusamalt.

See kohtumine oli järg eelnevatel aastatel toimunud kokkusaamistele: 2012. aastal Serbias Belgradis ja 2013. aastal Slovakkias Modras.

Kohtumise peamine eesmärk oli tugevdada erinevate Wikimedia haruorganisatsioonide, kasutajagruppide, teemasse puutuvate organisatsioonide ja teiste Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna kogukondade riikidevahelist ja rahvusvahelist koostööd.

Konverentsil paralleelselt toimunud seminaridel räägiti mitmetel eri teemadel. Siin on mõned neist:

  • Haridusprogramm, mis tähendab Vikipeedia ja teiste vikiprojektide kasutamist õppevahendina. Seminari viis läbi Wikipedia Haridusprogrammi juhataja Anna Koval ning selle peateemaks oli erinevate haridusprogrammide alane koostöö Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.
  • Panoraamivabadus ehk õigus teha ilma loata fotosid hoonetest ja kultuurimälestistest. Panoraamivabaduse seadustamine on eluliselt oluline küsimus Ukrainas, kus selle puudumine segab näiteks fotokonkursi Kultuurimälestised Vikipeediasse korraldamist.
  • Sooline lõhe, mees- ja naissoost vikiprojektide toimetajate vahelise tasakaalu puudumine. Kuna naised panustavad Vikipeediasse vähem, siis on ka vähem kajastatud nendega seotud teemad, n rasedus, lastehaigused, naiste harrastused ning hobid jne. Kohtumisel osalejad, nende seas Hanna Baradzina Valgevenest ja Greta Doçi Albaaniast, leidsid, et stereotüüp Vikipeedia sobimatusest naistele on kõigest müüt. Kesk- ja Ida-Euroopa kohtumiselgi osalenud naiste hulk tõestas selle müüdi paikapidamatust.
  • GLAM, artiklivõistlused, väikeste Wikimediate kasv ja palju muud.

Loomulikult räägiti samaväärselt õnnestunud projektidega ka ebaõnnestumistest ja probleemidest. Haruorganisatsioonid ja vabatahtlikud seisavad tihtilugu silmitsi riiklike institutsioonide mõistmatusega, raskustega lobitöös seaduste muutmisel (näiteks CC-litsentside kehtestamisel) või aktiivsete vabatahtlike vähesuse küsimusega. Asaf Bartov Wikimedia Foundation'ist viis läbi eraldi seminari, milles kõneldi uute vabatahtlike värbamisest ja sellest, kuidas vältida läbipõlemiseni viivat kohustuste jagamisest hoidumist.

Osalejad tegid Etherpadi abil koostööd iga konverentsi osa dokumenteerimisel. Neid märkmeid on võimalik vaadata siit: http://etherpad.wikimedia.org/p/ceem14.Lisaks kohtus suur hulk vikipediste esimest korda kaaskondlastega väljastpoolt enda kogukonda ning mõned kogukonnad olid Wikimedia töökonverentsil esindatud esmakordselt (n Läti, Albaania, Gruusia). Üheks konverentsi tulemuseks oli Wikimedia CEE Spring 2015 korraldamise idee, mida juba valmistavad ette Kaarel Vaidla ja Wikimedia Eesti.

Korraldajad Wikimedia Ukraine'ist on eriti tänulikud Wikimedia Foundationile ürituse rahastamise eest, Wikimedia Polskale suure abi eest, Kiievi Riiklikule Lingvistikaülikoolile toimumispaiga eest. Lisaks tänatakse Riiklikku Kultuuri-, Kunsti- ja Muuseumikompleksi Mõstetski Arsenali ekskursiooni eest ning ettevõtet Kyivstar tasuta internetiühenduse eest. Samuti täname vabatahtlikke, kes selle ürituse võimalikuks tegid.

Kesk- ja Ida-Euroopa Wikimediate 2014. aasta kohtumise peasaal Kiievis, Ukrainas.

Rohkem pilte on saadaval Commonsi kategoorias: Wikimedia CEE 2014 photos.

WMCEE 2014 korraldustoimkonna nimel:

Vira Motorko, Wikimedia Ukraine

Notes

Ideas for social media messages promoting the published post:


Twitter (@wikimedia/@wikipedia):

  • Wikimedians from Central and Eastern Europe met in Ukraine last month, to discuss new ways to collaborate.
  • ...
#WMCEE 2014. aasta kohtumine toimus Ukrainas Kiievis.

Facebook/Google+

  • Wikimedians from Central and Eastern Europe met in Ukraine last month. More than 20 different countries were represented in the conference. They discussed new ways to collaborate with each other on a wide range of themes, from education to multimedia, wikicamps -- and solutions to the gender gap. (...)
  • ...