Jump to content

Превод

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Други јазици: عربي | Català | Čeština | Deutsch | English (latest) | Español | Français | Interlingua | Bahasa Indonesia | Македонски | Occitan | فارسی (Persian) | 日本語 (ja) | 한국어 (ko) | پښتو | Русский | Română | Türkçe | 中文(zh) +/-

За што служи страницава[edit]

Оваа страница се занимава со преведувањето во рамките на проектите на Викимедија, ја наведува листата на преведувачи, страници за пораки, и страници кои имаат потреба од превод на сите јазици, а покрај тоа ги наведува и каналите на комуникација на преведувачите. Видете и Пододбор за превод. Општи информации во врска со ова ќе најдете и на страниците translation process и multilingualism. Можете и да вопоставите контакти со проектите посветени на јазици или конкретни теми, кои се наведени на страниците Wikimedia embassy и Wikipedia languages.

Видете и: mw:Localisation statistics и mw:Localisation

За преведувањето во рамките на Викимедија[edit]

Во заедницата на Викимедија имаме илјадници повеќејазични преведувачи. Највеќето од нив го проведуваат времето на нивните матични викија, не обраќајќи внимание на други заедници. Тука на Мета-Вики имаме и страница наречена translation requests за преведување на многу јазици наеднаш. Откако ја поставивме таа служба, дистрибуиравме меѓународен извештај за печат во август/септември 2004 г. ширум светот на 12 јазици во рок од пет дена.

Започнувајќи со 2006 г., Transcom (официјално: Translatation subcommittee = „Пододбор за преводи“) е задолжен за преведување на информации издадени од Фондацијата Викимедија. Пододборот работи со, и ги одржува страниците за барања за преведување и други канали на комуникација.

За моќна поддршка на комуникациите во врска со Фондацијата на секој јазик, планираме поставување на тим од координатори на преводи по јазик.

За да си ги вежбате преведувачките вештини на нешто кратко и слатко, погледајте ја страницата Превод на седмицата.

Како да преведете статија на Мета[edit]

За да преведете статија на Мета, видете Meta:Interlanguage links. Доколку скате да поттикнете преведување на повеќе јазици наеднаш, можете да започнете со додавање на повеќејазична странична лента како оваа на страницава.

Можете и да побарате преведувње. Видете Translation requests/Request submission.

За да преведете статија на проект (Википедија или нејзините братски проекти), одете на доменот на соодветниот јазик (на пр. mk.wikipedia.org за статија на Википедија на македонски јазик) и таму создајте преведена страница; потоа додајте меѓујазични врски до оригиналниот и до преведените статии.

Преведувачи на Мета[edit]

Претходната листа од месец август 2006 можете да ја најдете на Translation/list.

Преведувач на следниве јазични комбинации
A loop consists of a Latin A, a Hiragana a and two blue arrows lying between them
A loop consists of a Latin A, a Hiragana a and two blue arrows lying between them
Овој преведувач преведува од
англиски на македонски.
Пребарајте преведувачи

Дали сакате да пронајдете преведувач од еден јазик на друг? Можете да најдете преведувачи по јазик на Translator in the following language combinations. Преведувачите се подредени во категории по комбинацијата на двата јазика, благодарение на шаблонот Transbabel. Нивната способност на двата јазика можете да ја најдете на Вавилон шаблоните на нивните кориснички страници.

Дали би сакале да се приклучите на некој преведувачки тим на Викимедија? Ставете Transbabel шаблон(и) на вашата корисничка страница на Мета и со тоа им давате на знаење на другите Викимедијанци со кои јазици можете да им помогнете. Посетете ги страниците за барања за преводи за да пронајдете место каде што можете да помогнете. Ние, преведувачите на Викимедија секогаш ги цениме вашите понуди за помош, и се надеваме на пријатна соработка со нас!

Барања за преведување[edit]

Како центар за координирање на проектите, Мета ви нуди неколку барања за преведување. Највеќето од овие барања се за превод на неколку најзначајни јазици, но идеално би сакале да ги имаме на секој јазик. Моменталните барања ќе ги најдете на Translation requests. Барањата на таа страница главно се врзани за тековни случувања и проблеми на Фондацијата Викимедија. Меѓутоа, доколку локалните проекти сакаат да побараат превод, било повеќејазичен или еднојазичен, тогаш ги повикуваме да ги поднесат барањата на таа страница.

Можете да побарате и превод по пошта на translators-l. Subscribers можат да го препраќаат писмото на кое му треба превод, заедно со напомена во која стои кој јазик/ци ви требаат и која е саканата дестинација. Ако сакате да добиете примерок (копија) од преводот, тогаш наместете Reply-to: вашата адреса и напишете дека сакате примерок. Ако сакате преведувачите да ја разнесуваат преведената порака по други поштенски листи на Викимедија, тогаш напишете го тоа во пораката.

За превод на содржини на статии, голем дел од локалните проекти имаат страници посветени на преведување на нивните содржини. На пример, Traductions en cours на француската Википедија, Translations into English на англиската Википедија, и други. Ако сте начелно заинтересирани за преведување на содржини, и сакате тоа глобално да го промовирате тогаш станете дел од групата content translation group.

Канали на комуникација[edit]

Вавилон (Babylon) е центар на преведувачите на Викимедија. Таму се дадени најсвежите новости за преводите на Викимедија и можностите за комуникација на вики-основа со други преведувачи. Имајте на ум дека ова не е исто што и Вавилон (Babel), која е општата страница за разговор на Мета.

За попродлабочени дискусии, можете да користите и други канали;

Видете исто така[edit]


Преведете го описот на страницава!

my: Avancée
bo:ཝེ་ཁེ་རིག་མཛོད་ཀྱི་ལས་འཆར་ཁྲོད་ཀྱི་སྤྱིར་བཏང་གི་ཡིག་ཚགས།
af: Algemene inligting oor vertaling in Wikimedia projekte.
bn:উইকিমিডিয়া প্রকল্পের মধ্যে অনুবাদ সম্পর্কে সাধারণ তথ্য।
hi: विकिमीडिया प्रोजेक्ट्स में अनुवाद की सामान्य जानकारी.
ml:വിക്കിമീഡിയ പദ്ധതികളിലെ പരിഭാഷ സംബന്ധിച്ച പൊതുവിവരങ്ങൾ.


ar: معلومات عامّة حول الترجمة المتعلقة بمشاريع ويكيميديا.
bar: Oigemeine Inventas iba Übasetvergasnga in de Wikimemedia-10Projekte.
be: Агульныя звесткі аб перакладах у межах праектаў ВікіМедыя.
be-tarask: Агульныя зьвесткі пра пераклады ў межах праектаў Вікімэдыі.
br: Titouroù dre vras war an treiñ e raktres Wikimedia.
ca: Informació general sobre traducció dins del projecte Wikimedia.
cs: Souhrnné informace týkající se překládání projektů Wikimedia.
da: Generel information om oversættelser i Wikimedia projekter.
de: Allgemeine Informationen über Übersetzungen innerhalb von Wikimediaprojekten.
el: Γενικές πληροφορίες για μεταφράσεις έργων στα πλαίσια του Wikimedia.
en: General information about translation within Wikimedia projects.
eo: Ĝeneralaj informoj rilate tradukadon interne de projektoj de Wikimedia.
es: Información general sobre traducción dentro del proyecto Wikimedia.
et: Wikimedia projektide tõlkimise üldteave.
fa: اطلاعات عمومی در مورد ترجمه در درون پروژه‌های ویکی‌مدیا
fi: Yleistä tietoa käännöksistä Wikimedian projekteissa.
fr: Informations générales à propos des traductions aux sein des projets Wikimedia.
gl: Información xeral acerca das traducións nos proxectos da Wikimedia.
gsw: Allgmeini Informatione zue Ibersetzige in Wikimediaprojäkt.
he: מידע כללי בנוגע לתרגום בפרוייקט ויקימדיה.
hr: Opće informacije o prevođenju unutar Wikimedia projekata.
ia: Informationes general super le traduction intra le projecto Wikimedia.
id: Informasi umum mengenai terjemahan dalam proyek-proyek Wikimedia.
it: Informazioni generali sulla traduzione nell'ambito del progetto Wikimedia.
ku: Agahiyên giştî yên di derbarê wergerên naveroka projeyên Wikimedia de.
ja: ウィキメディアプロジェクト内での翻訳に関する総合情報。
ko: 위키프로젝트 내의 번역에 관한 일반 정보
lv: Vispārīga informācija par tulkošanu Wikimedia projektā.
mk: Општи информации за преводите во проектите на Викимедија.
ne:विकिमीडिया परियोजनाभित्र अनुवादका निम्ति सामान्य जानकारीहरु।
ms: Maklumat umum tentang penterjemahan dalam projek-projek Wikimedia.
nl: Algemene informatie over vertaling in Wikimedia projecten.
nb: Generell informasjon om oversettelser i Wikimedia projekter.
no: Generell informasjon om oversettelser i Wikimedia projekter.
oc: Entresenhas generalas a prepaus de las traduccions al dintre dels projèctes Wikimèdia.
pl: Ogólne informacje na temat tłumaczeń w projekcie Wikimedia.
pt: Informação geral sobre a tradução dentro do projecto Wikimedia.
ro:Informatii generale referitoare la traducere in proiectul Wikimedia.
ru: Общие сведения о переводах в проектах Викимедиа.
sw: Maelezo kuhusu kutafasili kwenye miradi ya Shirika la Wikimedia .
sv: Allmänn information om översättningar inom Wikimedia-projekten.
suk: nimu go bugalucha bo shomi ku Wikimedia.
ta: விக்கிமீடியா செயல்திட்டங்களுக்குள்ளான மொழிபெயர்ப்பு குறித்த பொதுவான தகவல்கள்.
th: ข้อมูลทั่วไปเกี่ยวกับการแปลภายในโครงการวิกิมีเดีย
tr: Wikimedia projesi içeriğinde yapılacak çeviriler hakkında genel bilgiler.
tt: Wikimedia proyektı eçendä yasalaçaq tärcemälär turında ğomumi mäğlümatlar
ur:وکی میڈیا کے پروجیکٹس کے اندر ٹدانسلیشن کے لیے عام معلومات
uk: Загальні відомості про переклад у проектах Вікімедіа.
vi: Thông tin chung về vấn đề biên dịch trong các dự án Wikimedia.
yi: אלגעמיינע אינפארמאציע וועגן איבערזעצונגען אין וויקימעדיע פראיעקטן.


zh-hant: 關於維基媒體計劃中的翻譯的一般資訊。
zh-hans: 关于维基媒体计划中的翻译的一般资讯。