Jump to content

10 dôvodov, prečo aj vy budete chcieť naše nové infoboxy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page 10 reasons why you'll want our new infoboxes too and the translation is 77% complete.

Katalánska komunita Wikipedie strávila dlhý čas aktualizovaním infoboxov (tých tabuliek, ktoré sa zobrazujú v pravom hornom rohu článkov) prostredníctvom projektu Wikipedie vedeného nadšeným používateľom (pozrite sa na tento rozhovor). Táto iniciatíva už nabrala na intenzite a veríme, že sa oplatí ju opakovať v ďalších jazykových verziách. Vieme, že tieto infoboxy budete chcieť používať aj vy, keď zistite, ako fungujú. Iste, pre každý článok s infoboxom by sme vám mohli uviesť rozličné dôvody, ale tento desaťbodový zoznam by mal stačiť:

  1. Jednoduché používanie: Tie časy, keď ste museli písať množstvo kódu a zadávať tajomné parametre, len aby ste mohli pridať údaje do infoboxov, sú preč. Stačí pridať infobox na stránku a ten bude automaticky získavať informácie z Wikidát.
  2. Aktualizácia pre všetky jazyky naraz: Zmena informácií na Wikiúdajoch sa aplikuje do všetkých jazykových verzií Wikipédie. Napríklad pridaním dátumu úmrtia celebrity alebo aktualizáciou zoznamu výhercov na Wikiúdajoch sa okamžite aktualizujú všetky verzie Wikipédie.
  3. Globálne údaje, miestny kontext: V prípade, že by ste svojim článkom radšej dali miestnú príchuť, tieto infoboxy vám umožňujú manuálne pridávať polia na prepísanie informácií pochádzajúcich z WikiData. Zachováte si všetky informácie, ktoré ste mali so starým infoboxom … a oveľa viac.
  4. Štýlovosť: Infoboxy zabezpečujú, aby súvisiace články mali podobnú štruktúru, čo uľahčuje ich porovnanie.
  5. Vloženenie dynamiky na mapy: Infoboxy môžu označiť miesto tak, že keď kliknete na jeho polohu, dostanete sa na dynamickú mapu v službe Open Street Maps. Teraz môžete pomôcť rovnako zmýšľajúcim projektom.
  6. Matrioška: Parametre infoboxu sú vzťahovateľné: napríklad článok o organizácii obsahuje pole „ústredie“, ktoré následne vyvolá „stavebný“ infobox s informáciami o pamiatkach. Toto rozpúta celú kaskádu dát, ktoré spolu súvisia, ale nie sú na prvý pohľad vždy zrejmé.
  7. Ľahká údržba: Podobné infoboxy sa zlučujú do základných typov. To znižuje nároky na údržby, pretože okrem spoločného a harmonického dizajnu je potrebné mať prehľad o menšom počte šablón, a to je úľava!
  8. Je to spoločný projekt: Do projektu preniklo kolektívne rozhodovanie, od farieb okrajov tabuľky až po parametre v každom informačnom poli. Zapája sa do nej veľa redaktorov bez ohľadu na ich technickú zdatnosť.
  9. Information at a glance: Occasional readers find information faster in the infobox, and they only need to read the entire text if they want to learn more about the subject. This makes life easier for readers who are only looking for a specific fact or figure.
  10. A whole new world: We haven't explored the full potential of these new infoboxes yet. They're an ever-changing project, just like Wikipedia.

Here's an example: w:ca:Charles Robert Darwin.