Jump to content

Abstraktní Wikipedie/Oznámení v červenci 2020

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/July 2020 announcement and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Oznamujeme nový projekt wiki! Vítej, Abstraktní Wikipedie

Ahoj všichni,

Je mi ctí představit Abstraktní Wikipedii, nový projekt, který jednomyslně schválila správní rada nadace Wikimedia [1]. Abstraktní Wikipedie navrhuje nový způsob vytváření základního encyklopedického obsahu ve více jazycích, který umožní více přispěvatelům a více čtenářům sdílet více znalostí ve více jazycích. Jedná se o přístup, jehož cílem je usnadnit mezijazykovou spolupráci na našich projektech, zvýšit udržitelnost našeho hnutí rozšířením přístupu ke zdrojům, zlepšit uživatelskou zkušenost pro čtenáře všech jazyků a inovovat svobodné znalosti propojením některých silných stránek našeho hnutí a vytvořit něco nového.

Jedná se o náš první nový projekt po více než sedmi letech. Abstraktní Wikipedii navrhl Denny Vrandečić jako nástřel projektu v květnu 2020 [2] po letech příprav a výzkumu, které vedly k podrobnému plánu a živým diskusím v komunitě Wikimedia. Víme, že energie a kreativita komunity často naráží na jazykové bariéry a informace, které jsou dostupné v jednom jazyce, se nemusí dostat do jiných jazykových Wikipedií. Abstraktní Wikipedie chce vypadat a působit jako Wikipedie, ale stavět na výkonných, na jazycích nezávislých konceptuálních modelech Wikidat, s cílem umožnit dobrovolníkům vytvářet a spravovat články Wikipedie v našem polyglotním světě Wikimedia.

Projekt umožní dobrovolníkům sestavit základy článku pomocí slov a entit z Wikidat. Protože Wikidata používají konceptuální modely, které mají být univerzální napříč jazyky, mělo by být možné tyto základní kameny znalostí použít a rozšířit a vytvořit tak modely článků, které budou mít rovněž univerzální hodnotu. Pomocí kódu budou moci dobrovolníci tyto abstraktní "články" překládat do svých jazyků. Pokud se to podaří, mohl by si nakonec každý přečíst o jakémkoli tématu na Wikidatech ve svém jazyce.

Jak si dokážete představit, tato práce bude vyžadovat velký vývoj softwaru a velkou spolupráci mezi wikipedisty. Aby bylo možné toto úsilí uskutečnit, Denny se v červenci připojí k nadaci jako zaměstnanec a povede tuto iniciativu. Dennyho můžete znát jako editora Wikidat, dlouholetého člena komunity, bývalého zaměstnance Wikimedia Deutschland a bývalého Trustee nadace Wikimedia [3]. Jsme velmi rádi, že Denny přinese své dovednosti a odborné znalosti do práce na tomto projektu spolu s produktovými, technologickými a styčnými týmy Nadace.

Je důležité si uvědomit, že se jedná o experimentální projekt a že každá komunita Wikipedie má jiné potřeby. Některým komunitám může tento projekt nabídnout velké výhody. Jiné komunity se mohou zapojit méně. Každá jazyková komunita Wikipedie si bude moci sama zvolit a nastavit, zda a jak bude obsah tohoto projektu využívat.

Jsme nadšeni, že tento nový wiki-projekt má možnost podpořit rovnost znalostí prostřednictvím lepšího přístupu ke znalostem. Vyzývá nás také k tomu, abychom zvážili a zabývali se kritickými otázkami o tom, jak a kým jsou znalosti vytvářeny. Těšíme se na spolupráci s komunitami při promýšlení těchto důležitých otázek.

Čeká nás mnoho práce, protože začínáme navrhovat plán Abstraktní Wikipedie v úzké spolupráci s našimi komunitami. Vyzývám vás, abyste se zapojili na stránce projektu a připojili se k nové poštovní konferenci [4]. Uvědomujeme si, že Abstraktní Wikipedie je ambiciózní, ale zároveň si uvědomujeme její potenciál. Zveme vás všechny, abyste se k nám připojili na nové, neprobádané cestě.

Vaše,

Katherine Maher (Výkonný ředitel, Wikimedia Foundation)

Poznámky a reference