Jump to content

Özet Vikipedi/Temmuz 2020 duyurusu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/July 2020 announcement and the translation is 100% complete.
Abstract Wikipedia Updates Translate

Abstract Wikipedia via mailing list Abstract Wikipedia on IRC Wikifunctions on Telegram Wikifunctions on Mastodon Wikifunctions on Twitter Wikifunctions on Facebook Wikifunctions on YouTube Wikifunctions website Translate

Yeni bir viki projesi duyuruluyor! Hoşgeldin Özet Vikipedi!

Herkese merhaba,

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından oybirliği ile kabul edilen yeni proje, Özet Vikipedi'yi tanıtmak benim için bir onurdur [1]. Özet Vikipedi, çok dilli bir şekilde temel ansiklopedik içerik oluşturmanın yeni bir yolunu önererek daha fazla katılımcıya ve daha fazla okuyucunun daha fazla dilde daha fazla bilgi paylaşmasına olanak tanır. Projelerimizde diller arası işbirliğini kolaylaştırmayı, katılıma erişimi genişleterek hareketimizin sürdürülebilirliğini artırmayı, tüm dillerin okuyucuları için kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve yeni bir şey yaratmak için hareketimizin güçlü yönlerinden bazılarını birleştirerek serbest bilgide yenilik yapmayı amaçlayan bir yaklaşımdır.

Bu yedi yıl sonraki ilk yeni projemiz. Özet Vikipedi bir proje teklifi olarak Denny Vrandečić tarafından, detaylı bir plan ve Wikimedia topluluklarında hararetli tartışmalarının sonucunda, yıllar süren hazırlık ve araştırma aşamalarının ardından Mayıs 2020'de sunuldu [2]. Topluluğun enerjisi ve yaratıcılığının genelde dil engeline çarptığını ve bir dilde var olan bilginin diğer dillerdeki Vikipedi'ye yetişmediğini biliyoruz. Özet Vikipedi bir Vikipedi gibi görünmek ve hissedilmek niyetlenmekte; fakat temelini güçlü ve gönüllülerimize çok dilli Wikimedia dünyamızda Vikipedi maddeleri oluşturma ve muhafaza etmeye izin verme hedefiyle birlikte Vikiveri'nin dilden bağımsız kavramsal modelleri üzerine oluşturmuştur.

Proje gönüllülerimize Vikiveri'den kelimeler ve girdiler kullanarak bir maddenin esas noktalarını bir araya getirmelerine imkan sağlayacak. Vikvieri, diller arasında evrensel olması amaçlanan kavramsal modelleri kullandığından, evrensel değer taşıyan maddeler için modeller oluşturmak üzere bu bilgi yapı taşlarını kullanmak ve genişletmek mümkün olmalıdır. Kod kullanarak, gönüllülerimiz bu özet "maddeleri" kendi dillerine çevirebilecekler. Başarılı olursa, eninde sonunda herkese Vikiveri'deki herhangi bir konuyu kendi dilinde okuma imkanı sağlayacak.

Hayal edebileceğiniz gibi, bu çalışma bir sürü yazılım geliştirme ve Wikimedia kullanıcıları arasında işbirliği gerektirecek. Bu çabayı olumlu kılabilmek için, Denny Temmuz'da personel olarak Vakfa katılacak ve bu çalışmaya liderlik edecek. Belki Denny'i Vikiveri'nin kurucusu, uzun zamanlı topluluk üyesi, eski Wikimedia Almanya üyesi ve Wikimedia Vakfı Mütevellisi olarak tanıyorsunuzdur[3]. Vakfın üretim, teknoloji ve topluluk irtibat takımlarıyla birlikte, Denny'nin yeteneklerini ve deneyimlerini bu çalışmalara getirecek olmasından dolayı çok mutluyuz.

Bunun deneysel bir proje olduğunu ve her Vikipedi topluluğunun farklı ihtiyaçları olduğunu kabul etmek önemlidir. Bu proje bazı topluluklara güzel avantajlar sunabilir. Diğer topluluklar daha az faydalanabilir. Her dilden Vikipedi toplulukları bu projedeki içeriğin seçimi ve yönetimi ile bunu yapıp yapmayacakları konusunda özgür olacaktır.

Bu yeni viki projesinin bilgiye daha fazla erişim yoluyla bilgi eşitliğini ilerletme imkanına sahip olmasından heyecan duyuyoruz. Ayrıca bizi, bilginin nasıl ve kim tarafından oluşturulduğu hakkında kritik soruları düşünmeye ve bunlarla meşgul olmaya davet ediyor. Bu önemli soruları düşünmek için topluluklarla işbirliği içinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Topluluklarımızla yakın işbirliği içerisinde Özet Vikipedi için bir plan tasarlamaya başlamakla birlikte yapılacak pek çok şey var. Sizleri proje sayfasına bir göz atmak ve yeni e-posta listesine katılmak suretiyle projeye katılmaya davet ediyorum.[4] Özet Vikipedi'nin ihtiraslıve ayrıca potansiyel sahibi olduğunu kabul ediyoruz. Hepinizi bu yeni, keşfedilmemiş yolda bize katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımla,

Katherine Maher (Wikimedia Vakfı Murahhas Üye)

Notlar ve kaynakça