Jump to content

Абстрактна Вікіпедія/Оголошення за липень 2020

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/July 2020 announcement and the translation is 100% complete.
Оновлення Абстрактної Вікіпедії Translate

Абстрактна Вікіпедія (список розсилки) Абстрактна Вікіпедія в ICR Абстрактна Вікіпедія в Телеграм Wikifunctions on Mastodon Абстрактна Вікіпедія у Твіттері Абстрактна Вікіпедія у Фейсбуці Абстрактна Вікіпедія на Ютубі Сторінка проекту Абстрактні Вікіпедії Translate

Оголошуємо про новий вікіпроект! Вітаємо, Абстрактна Вікіпедіє

Привіт усім,

Маю честь познайомити вас з Абстрактною Вікіпедією — новим проєктом, який був затверджений одностайним рішенням Правління Фонду Вікімедіа [1]. Абстрактна Вікіпедія пропонує новий спосіб генерування основного енциклопедичного вмісту на багатомовний манір, дозволяючи більшій кількості дописувачів та читачів ділитись обширними знаннями на будь-який мові. Це підхід, що має на меті зробити міжмовну співпрацю простішою у всіх вікіпроєктах, підвищити сталість нашого руху через розширення доступу до участі, покращити досвід використання для читачів всіма мовами та внести новаторство у вільні знання поєднуючи деякі з сильних сторін нашого руху, задля створення чогось нового та цікавого.

Це наш перший новий вікіпроєкт за понад сім років. Абстрактну Вікіпедію було подано як проєкт-пропозицію Денні Врандечічем у травні 2020 [2], після років підготовки та проведення досліджень, що привели до створення детального плану та жвавих дискусій у спільнотах Вікімедіа. Ми знаємо, що енергійність та креативність спільноти часто вдаряється об мовні бар'єри, а також, що інформація, яка доступна однією мовою може не дістатись інших мовних версій Вікіпедії. Абстрактна Вікіпедія має намір виглядати й приносити ті ж відчуття, що Вікіпедія, але бути збудованою на потужних, незалежних від мови концептуальних моделях Вікіданих, з метою дозволити волонтерам створювати та підтримувати статті Вікіпедії серед нашого багатомовного світу Вікімедіа.

Цей проект дозволить волонтерам збирати фундаментальні частини різних статтей використовуючи слова та елементи з Вікіданих. Оскільки Вікідані використовують концептуальні моделі, що призначені бути універсальними щодо мов, повинно бути можливим використовувати та розширювати ці будівельні блоки знань для створення моделей статей, які також мають універсальне значення. Використовуючи код, волонтери будуть мати можливість перекладати ці абстрактні «статті» на свої власні мови. У разі успіху, це зрештою призведе до утворення можливості для кожного читати про будь-яку тему з Вікіданих своєю власною мовою.

Як Ви можете уявити — ця робота вимагатиме розробки програмного забезпечення, а також вимагає безліч співпраці між вікімедистами. З метою реалізації і вможливлення цих зусиль, Денні в липні приєднається до Фонду Вікімедіа на правах працівника та очолить роботу над цією ініціативою. Ви можете знати Денні як засновника проєкту Вікідані, довготривалого члена спільноти, колишнього працівника Вікімедіа Німеччина та колишнього члена Правління Фонду Вікімедіа [3]. Ми дуже раді, що Денні принесе свої навички та експертні знання в роботу над цим проєктом разом зі своєю командою, технологіями та зв'язками зі спільнотою Фонду.

Важливим моментом є визнати, що це експериментальний проєкт, і що кожна спільнота Вікіпедії має різні потреби. Цей проєкт може дати деякими спільнотам великі переваги, але при цьому — інші вікіспільноти можуть долучитись меншою мірою. Спільнота Вікіпедії із кожного мовного розділу буде вільною обирати — чи будуть вони використовувати функції з цього проєкту та керувати тим, як.

Ми дуже раді, що цей новий вікіпроєкт має можливість просувати справедливість та рівність доступу до знань через його підвищення. Він також запрошує нас розглянути та долучитись до обговорення критичних питань про те, як і ким ці знання будуються. Ми з нетерпінням очікуємо співпраці зі спільнотами для обміркування цих важливих питань.

Ми розпочинаємо розробляти план дій для Абстрактної Вікіпедії в тісній співпраці із міжнародними вікіспільнотами, а це включає досить багато роботи. Я запрошую Вас долучатись до проєкту перейшовши на його сторінку, а також підписавшись на нову поштову розсилку [4]. Ми визнаємо, що проєкт Абстрактна Вікіпедія є амбіційним, але ми також визнаємо і його потенціал. Ми запрошуємо Вас усіх приєднатись до нас на цьому новому, незвіданому шляху.

З повагою,

Кетрін Маер (виконавча директорка Фонду Вікімедіа)

Примітки й посилання