Abstraktní Wikipedie/Aktualizace/2022-04-12

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Updates/2022-04-12 and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Vítejte, kolegové z Google.org!

Jsme velmi rádi, že se s vámi můžeme podělit o to, že Wikifunkce a Abstraktní Wikipedie budou podpořeny stipendiem Google.org. Pojďme si nejprve představit Google.org a program Fellowship jejich vlastními slovy:

O Google.org Google.org, filantropická odnož společnosti Google, podporuje neziskové organizace, které se zabývají humanitárními otázkami a při řešení největších světových problémů využívají škálovatelné inovace založené na datech. Urychluje pokrok tím, že neziskovým organizacím poskytuje jedinečnou kombinaci podpory, která zahrnuje financování, produkty a technické znalosti dobrovolníků společnosti Google. Spolupracují s těmito věřícími lidmi, kteří mají významný dopad na komunity, jež zastupují, a jejichž práce má potenciál přinést smysluplnou změnu. Google.org chce svět, který bude fungovat pro všechny - a věří, že technologie a inovace mohou tuto situaci změnit.

Stipendium Google.org
Stipendium Google.org umožňuje pracovníkům Googlu vykonávat až 6 měsíců bezplatnou technickou práci na plný úvazek s cílem urychlit sociální dopad neziskových organizací a občanských subjektů. Stipendisté, mezi nimiž jsou inženýři, produktoví manažeři, výzkumníci UX a designéři, si vyhrnou rukávy po boku zaměstnanců organizace, aby pomohli vytvořit řešení s otevřeným zdrojovým kódem a připravili organizaci na údržbu a implementaci těchto řešení i dlouho po skončení stipendia. Každý rok více než 50 Googlerů poskytuje více než 50 000 hodin pro bono služeb, které pomáhají organizacím vytvářet řešení pro některé z nejtěžších světových problémů.

Až deset stipendistů Google.org bude po dobu devíti měsíců podporovat tým Abstraktní Wikipedie a Wikifunkcí. Většina jejich práce se zaměří na backend Wikifunkcí: jinými slovy, budou pracovat na zefektivnění vyhodnocování funkcí. To umožní, aby Wikifunkce rostly, aniž by okamžitě zahltily výpočetní zdroje, které máme v nadaci Wikimedia k dispozici.

Stipendisté budou pracovat také na několika dalších projektech, o kterých se s vámi podělíme v následujících týdnech a měsících. Na závěr také zveřejníme podrobnou zprávu o dopadu a výsledcích práce. Několik stipendistů zahájí svou práci v dubnu tohoto měsíce a další přibereme, aby začali pracovat v červenci.

Stejně jako celá naše práce bude i práce stipendistů otevřená a vyvíjená v otevřeném prostředí s využitím našich obvyklých pracovních postupů a nástrojů. Stipendisté budou pracovat pod vedením nadace Wikimedia Foundation a během svého působení budou komunikovat s komunitou a ostatními stejně jako každý jiný zaměstnanec nebo dodavatel.

Očekává se, že příspěvky stipendistů nám umožní spustit Wikifunkce dříve a rozšířit je mnohem rychleji, než bychom jinak byli schopni. To nám také umožní zaměřit se na Abstraktní Wikipedii dříve, než jsme v uplynulém roce očekávali, a tím v konečném důsledku urychlit plnění našeho poslání umožnit více lidem sdílet znalosti ve více jazycích.

V následujícím textu necháme stipendisty, aby se představili svými vlastními slovy.

Ali Assaf, Software Engineer Fellow (Apr.-Sep. 2022)
Location: Zurich, Switzerland
Ali (he/him) has worked for more than 6 years as a software engineer at Google Zurich, developing backend infrastructure for YouTube. His work enables creators and partners to deliver content at scale. The cat videos must flow! Before that, he was doing graduate studies in theoretical computer science in Paris, on the subject of logic and computer-assisted theorem proving. Although he completed his PhD, his quest for the ultimate proof language is still incomplete. Ali grew up in Beirut, Lebanon, at the intersection of cultures, languages, and beliefs. He is passionate about education and access to information, and considers Wikipedia to be one of the top 3 most important websites in the world.

Ariel Gutman, Software Engineer Fellow (May-Oct. 2022)
Location: Zurich, Switzerland
Ariel (he/him) defended his PhD thesis at the University of Konstanz in 2016, where he was researching Neo-Aramaic dialects as an associate fellow of the Zukunftskolleg interdisciplinary institute. His curriculum includes a master's degree in Linguistics awarded by the Université Sorbonne Nouvelle and a master's degree in computer Science awarded by the École Normale Supérieure, following a B.Sc. from the Hebrew University in Jerusalem. He has conducted fieldwork on Neo-Aramaic in France and Israel, as well as fieldwork on an Austronesian language in West Papua, Indonesia. He has published numerous articles about Neo-Aramaic and Language Acquisition. His first book (co-authored with Wido van Peursen) entitled The Two Syriac Versions of the Prayer of Manasseh was published by Gorgias Press in 2011. His second book, Attributive Constructions in North-Eastern Neo-Aramaic, was published by Language Science Press in 2018. Currently he is working as a software engineer specialized in computational linguistics at Google, Zurich.

Eunice Moon, Program Manager Fellow (Apr.-Sep. 2022)
Location: San Francisco, CA, USA
Eunice (she/her) is a Business Partner in Google's Operational Effectiveness, responsible for contingent workforce strategy and planning for Alphabet. Previously, Eunice was a Senior Manager at Accenture, where she advised Fortune 500 companies on building data-driven organizational change programs. Through Accenture Development Partnerships, Eunice worked at the United Nations to develop a strategy to enable access to family planning for 3 million women in the Philippines. As a consultant at TechnoServe, she developed a strategy that improved the livelihoods of smallholder farmers in Mozambique. Eunice holds an MBA from London Business School and a BA in Economics from UC Berkeley.

Mary Yang, Software Engineer Fellow (Apr.-Sep. 2022)
Location: Seattle, WA, USA
Mary (she/her) is a Software Engineer at Google Seattle for 2.5 years. At her home team in Ads, she primarily works on data pipelines. She graduated college with a B.S. in Computer Science and a B.A. in Physics. She enjoys learning and researching, and she dreams of going back to school one day. With Chinese as her first language, Mary is passionate about the mission of this project, making information available around the globe. In her spare time, Mary likes baking, traveling, playing with ML models, and her two cats.

Olivia Zhang, Product Manager Fellow (Apr.-Sep. 2022)
Location: St Louis, MO, USA
Olivia (she/her) is a Google Cloud customer engineer, focused on enabling & coaching enterprises in their infrastructure and application modernization journey. Before Google, Olivia held roles in SaaS solution architecture and technology consulting, driving large scale technology transformations for customers across industry verticals. Olivia has a Bachelor of Arts in Psychology from Washington University in St. Louis, and an MBA from University of Missouri - Columbia.

Ori Livneh, Software Engineer (TLM) Fellow (Apr.-Sep. 2022)
Location: New York City, NY, USA
Ori (he/him) is a Software Engineer at Google, where he works on optimizing software to run efficiently on modern hardware. He lives in New York City with his partner and their son. In his spare time, he enjoys running and hacking on open-source software. He's been a Wikipedian since 2005. Ori also worked for the Wikimedia Foundation as a software engineer from 2012 to 2016.

Sandy Woodruff, UX Designer Fellow (Jul.-Dec. 2022)
Location: San Francisco, CA, USA
Sandy (she/her) is a Bay Area-based interaction designer with 9+ years of experience who strives to create experiences that are both ethical and impactful. She has been at Google for 4.5 years on the Cloud AI & Industry Solutions UX team designing products that make AI accessible to users with limited machine learning experience. Outside of Google, Sandy loves helping others break into the field of UX through career coaching. Before that, she designed at Etsy, Rent the Runway, and Fab; advised for Cornell Tech’s incubator and launched a startup that helped New York City residents develop better recycling habits.

Pokud máte další otázky nebo připomínky, můžete se zeptat na wiki nebo v mailing listu. Jsme velmi vděční společnosti Google.org za nabídku tohoto kooperačního programu. Tento vztah se netýká pouze jich; pokud by o podobné věcné dary pro hnutí Wikimedia měly zájem i jiné společnosti, univerzity nebo jiné skupiny, rádi s nimi budeme spolupracovat také. Můžete se na nás obrátit na partnerships(_AT_)wikimedia.org.

Naše spolupráce se stipendisty je součástí pokračujícího vztahu mezi Nadací, společností Google a Google.org. Jsme rádi, že můžeme pokračovat v naší spolupráci s oběma subjekty, abychom podpořili zdravý webový ekosystém, který zpřístupňuje znalosti a reprezentuje rozmanitost uživatelů webu.