Jump to content

ویکی‌پدیای انتزاعی

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia and the translation is 56% complete.
Outdated translations are marked like this.

پروژه

این پروژه از دو بخش تشکیل شده‌است: ویکی‌پدیای انتزاعی و ویکی‌تابع.

هدف ویکی‌پدیای انتزاعی این است که امکان اشتراک‌گذاری دانش بیشتر در زبان‌های بیشتر را برای افراد بیشتری فراهم کند. ویکی‌پدیای انتزاعی یک افزونهٔ مفهومی برای ویکی‌داده است.[1] در ویکی‌پدیای انتزاعی، افراد می‌توانند مقاله‌های ویکی‌پدیا را به‌شکلی مستقل از زبان ایجاد کرده و به آن‌ها رسیدگی کنند. هریک از ویکی‌پدیاها به هر زبانی می‌توانند این مقالهٔ مستقل از زبان را به زبان خود ترجمه کنند. کدها کار ترجمه را انجام خواهند داد.

ویکی‌تابع یک پروژهٔ جدید از ویکی‌مدیا است که به هرکسی این امکان را می‌دهد تا کدهایی را ایجاد کرده و توسعه دهد. این کار از جهات مختلفی حائز اهمیت است. این پروژه فهرستی از تمامی انواع توابع را فراهم می‌کند که هرکس می‌تواند آن‌ها را فرا بخواند، بنویسد، به آن‌ها رسیدگی کنید و از آن‌ها استفاده کند. همچنین کدهایی را در دسترس قرار می‌دهد که مقاله‌ای مستقل از زبان را از ویکی‌پدیای انتزاعی به زبان یک ویکی‌پدیای مشخص ترجمه می‌کند. این کار به همگان این امکان را می‌دهد تا بتوانند آن مقاله را به زبان خودشان مطالعه کنند. ویکی‌تابع از دانش پیرامون واژگان و موجودیت‌ها از ویکی‌داده استفاده خواهد کرد.

این باعث می‌شود تا ما به جهانی که در آن همه می‌توانند مجموعی از تمام دانش موجود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، نزدیک‌تر شویم.

تابع چیست؟

«تابع» یک توالی از دستورالعمل‌های برنامه‌های رایانه‌ای است که محاسباتی را بر پایه داده‌هایی که شما ارائه می‌دهید، انجام می‌دهد. تابع‌ها گونه‌ای از دانش هستند که می‌توانند به پرسش‌هایی مانند این که چند روز از یک تاریخ تا تاریخی دیگر گذشته است یا این که فاصلهٔ بین دو شهر چقدر است، پاسخ دهند. توابع پیچیده‌تر می‌توانند به پرسش‌هایی پیچیده‌تر نظیر این که حجم یک شکل سه‌بعدی چقدر است، فاصلهٔ میان مریخ و زهره در یک تاریخ خاص چه میزان است، یا این که آیا دو گونهٔ زیستی به‌طور همزمان زنده بوده‌اند یا خیر، پاسخ دهند. ما هم‌اکنون در بسیاری از انواع جستارهای دانش‌محور از توابع استفاده می‌کنیم که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به پرسیدن یک سؤال از یک موتو جستجو اشاره کرد. الگوهایی که در ویکی‌پدیای انگلیسی با نام {{convert}} و {{age}} شناخته می‌شوند نیز نمونه‌هایی از عملکردهایی هستند که اکنون در بسیاری از نسخه‌های زبانی ویکی‌پدیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو الگو در قالب ویکی‌متن و لوآ نوشته‌شده‌اند و در جایی که نیاز به استفاده از آن‌ها باشد، به‌صورت دستی به هریک از ویکی‌ها کپی می‌شوند.

نمونه‌های بیشتر از تابع‌ها در نمونه‌های اولیهٔ توابع قرار دارند و طرح‌های بسیار خامی از نمای رابط کاربری در آینده نیز در مدل‌های اولیه قابل مشاهده هستند.

به‌طور خلاصه، توابع محاسباتی را بر روی داده‌هایی که به آن‌ها می‌دهید، انجام می‌دهند و پرسشی که در مورد آن دارید را پاسخ می‌دهند.

این پروژهٔ جدید ویکی‌مدیا یک کتابخانه از توابع را خواهد ساخت که توسط داوطلبان و برای کمک به پاسخ دادن به پرسش‌هایی نظیر این‌ها در زبان‌های مختلف نوشته شده‌اند. ما با ساخت کتابخانهٔ توابع خودمان می‌توانیم توانایی کاوش و دسترسی به دانش آزاد به روش‌هایی جدید را در اختیار افراد بیشتری قرار دهیم.

ویکی‌پدیای انتزاعی چیست؟

یک توضیح دیداری پیرامون پروژهٔ ویکی‌پدیای انتزاعی و ویکی‌تابع

اصطلاح «ویکی‌پدیای انتزاعی» خود به هدفی بلندمدت اشاره دارد – این که این کتابخانهٔ توابع روزی امکان ساخت مقاله‌هایی فارغ از زبان را فراهم خواهد کرد. هرگاه که قطعات بیشتری از این پروژه در جای خود قرار گیرند، به این معنی خواهد بود که هر ویکی – به‌ویژه ویکی‌های کوچک تا متوسط – قادر خواهند بود تا تعداد مقاله‌هایی که در زبان خودشان در دسترس است را به‌طرز قابل توجهی افزایش دهند. این همچنین به این معنی است که ویرایشگران می‌توانند دانسته‌های فرهنگ خود و زمینه‌های دیگر را با طیفی گسترده‌تر و جهانی‌تر از مخاطبان به اشتراک بگذارند.

ویکی جدید متشکل از توابع، ویکی‌تابع، برای محقق ساختن این چشم‌انداز، زیرساخت‌های کدنویسی را توسعه خواهد داد. بخش دیگر این پروژه که ویکی‌پدیای انتزاعی نام دارد، کار خود را تقریباً از سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد کرد.

به عبارت دیگر: ما قادر خواهیم بود تا به‌منظور تولید جملاتی با زبانی طبیعی به هر زبانی پشتیبانی‌شده، توابع را از این ویکی جدید با داده‌ها و اطلاعات زبانی از ویکی‌داده ترکیب کنیم. آنگاه این جملات می‌توانند از سوی هر یک از نسخه‌های ویکی‌پدیا (یا هرجای دیگر) مورد استفاده قرار گیرند.

خط زمانی

مشارکت‌کنندگان

Abstract Wikipedia via mailing list Abstract Wikipedia on IRC Wikifunctions on Telegram Wikifunctions on Mastodon Wikifunctions on Twitter Wikifunctions on Facebook Wikifunctions on YouTube Wikifunctions website Translate

پس‌زمینه

مقاله‌ای در ساین‌پست موجود است که این ایده را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد. محتوای زیر - اسناد پژوهشی، ویدئوهایی از گفتگوها، نرم‌افزار پیش‌نمونه - جزئیاتی زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد. پیش‌نویس با جزئیات برنامه برای توسعهٔ ویکی‌لاندا نیز در دسترس است.

برای مشاهدهٔ فهرست بلندی از گفتگوهای مرتبط، اسناد، ویدئوها و پیشنهادهای قابل مقایسه، صفحهٔ پیشنهادهای تاریخی را ببینید.

Originally, the project was code-named Wikilambda, derived from Lambda calculus. The name is still referenced in the name of Extension:WikiLambda and in the Wikifunctions logo which contains a lambda character.

نقاط عطف به شرح زیر است:

برای مطالعه بیشتر

برنامه پروژه

  1. خلاصه: بررسی اجمالی برنامهٔ پروژه
  2. نام: گفتگو پیرامون نام پروژه
  3. اهداف: آنچه سعی داریم به آن دست یابیم. اهداف اصلی و ثانویه
  4. سازمان‌ها: چگونگی راه‌اندازی تیم توسعه
  5. پیش‌نیازها: شرایط کلی که باید توسط پروژه برآورده شوند
  6. ساختار: یک بررسی اجمالی از چگونگی کار کردن اجزاء پروژه با یکدیگر
  7. اجزاء: اجزاء منفرد نرم‌افزاری که لازم است تا توسط پروژه ارائه شوند
  8. وظایف: وظایف منفردی که لازم است توسط پروژه‌ها انجام شوند
(نسخهٔ یک‌صفحه‌ای)

منابع

  1. اجزاء جدید (که در برنامهٔ توسعهٔ ویکی‌پدیای انتزاعی فهرست شده‌اند) شامل افزونه‌هایی برای ویکی‌داده می‌شوند که ادغام آن‌ها (در سال دوم پروژه) پیش از ذخیره‌سازی در ویکی‌داده یا یک ویکی دیگر (نظیر ویکی جدید «ویکی‌تابع» که در بخش اول پروژه توسعه خواهد یافت، یا یک ویکی چندزبانهٔ دیگر)، نیازمند موافقت اجتماع ویکی‌داده است.