Jump to content

Hizmetli

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Administrator and the translation is 100% complete.
Silme günlüğü
Koruma günlüğü
Engelleme günlüğü (image when blocking user accounts).

Hizmetliler (yöneticiler, sistem operatörleri veya adminler olarak da bilinir), teknik yönetici grubudur.

  • sayfaları silebilme ve geri getirebilme ve sayfaların geçmiş sürümlerini silme
  • Kullanıcıları engelleme ve engelini kaldırma IP adreslerini engelleme ve kaldırma
  • Sayfaları koruma ve korumasını kaldırma ve oluşturma koruması oluşturma
  • (MediaWiki ad alanlarında) ve kullanıcı alanlarında değişiklik yapabilme
  • diğer Vikipedilere sayfaları aktarma
  • perform other functions related to the technical maintenance;
  • kullanıcılara kullanıcı hakları verebilme ve geri alabilme bunlar geri döndürücü, IP engelleme muafı veya spamlayıcıdır.

Hizmetliler, hizmetli işlemlerini seçildikleri ve yetkiye sahip olduğu Viki'de yapabilirler.

Hizmetlilerin rolü ve beklentileri ile davranışlarını çevreleyen politikalar, farklı projeler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Hizmetliler sıradan kullanıcılara göre daha fazla teknik beceriye sahip olsa da, bunun ayrı olarak kazanılan ve toplum tarafından verilen yetki ile karıştırılmaması gerekir. Bazı vikiler, hizmetliler ya da idari adaylar için yazılı politikaları bile kabul etmemiş olabilir. Bu genellikle sınırlı sayıda kullanıcı ve aktiviteye bağlıdır.

Bazı projeler hizmetliler için farklı terimler kullanır. Örneğin, İngilizce Vikiversite'de hizmetliye "saklayıcı", İspanyolca Vikipedi'yse "kütüphane görevlisi" denir.

Tüm "yönetimsel" eylemler, günlüklere kaydedilir ve başka hizmetliler tarafından geri çevrilebilir. Aynı prensip, MediaWiki'deki bazı özel izinler için de geçerlidir, ancak bazıları kamuya açık değildir. Örneğin, her bir Wikimedia projesinde birbirini kontrol etmek için en az bir çift olması gereken checkusers'lere bakınız. Bu, faaliyetlerinin toplum tarafından yakından incelenmesini sağlar. In particular, it is comparable to the ius intercessionis or the Roman consuls' veto: an intrinsic system for consensual action, reciprocal control, and prevention of abuse. Its degeneration, when the system fails to actually prevent abuse and such powers have to be in fact exercised (multiple times) to reverse a previous action, is the so-called wheel war.

Hizmetliler, haklarının iki yıldan fazla kullanılmadığı takdirde kaldırılabileceğini öngören küresel yönetim etkinliği inceleme politikasına tabidir.

Ayrıca bakınız