Jump to content

Правила для ботів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Bot policy and the translation is 73% complete.
Outdated translations are marked like this.
Shortcut:
BP
Ця сторінка окреслює стандарти та настанови стосовно ботів , які введені в дію у деяких проектах (див. Bot policy/Implementation); це може бути перевірено шляхом відвідування сторінки «Project:Bot policy» у цій вікі, яка має вказувати сюди чи перенаправляти на локальні правила.

Ця сторінка також є правилом на Мета-вікі, включно з автоматичним затвердженням та глобальними ботами. Для того, щоб запитати доступ бота на Меті, будь ласка, перейдіть на Meta:Requests for adminship#Requests for bot flags.

Боти — це автоматизовані або напівавтоматизовані процеси, що редагують сторінки зі зменшеним або відсутнім прямим наглядом людини. Оскільки боти потенційно можуть виснажувати ресурси сервера, або випадково перешкодити роботі проекту, їхня діяльність має відповідати правилам і настановам, поданим нижче. Ця політика визначає спосіб використання ботів у відповідних проектах; боти, діяльність яких суперечить політиці, можуть бути заблоковані миттєво і доти, поки їхні оператори не вирішать будь-які виниклі проблеми чи не усунуть розбіжності з цією політикою.

Правила

Обліковий запис бота

Оператор має запускати свого бота з окремого облікового запису, оскільки обліковим записам редакторів-людей не видаються прапорці ботів. Сторінка користувача-бота має зрозуміло й виразно повідомляти, що це — обліковий запис бота, щоб відрізнити його від редакторів-людей, і оператори повинні бути готові відповісти на будь-які коментарі особисто. Жодному користувачеві не дозволяється використовувати автоматизовані скрипти для відповідей. Деякі оператори, за бажанням, можуть перенаправляти сторінки обговорення ботів на власні сторінки обговорення, якщо їхній бот не налаштований так, щоб виявляти повідомлення.

Авторизація

Існує три шляхи отримати доступ рівня бота у цій вікі.

Глобальні боти

Глобальні боти отримують доступ до усіх вікі, в яких дозволене використання глобальних ботів (такий дозвіл має бути недвозначно вказаний у локальній політиці, див. список). Щоб отримати глобальний доступ, бот повинен відповідати таким вимогам:
 • The bot operator must start a discussion that will last for 2 weeks at Steward requests/Bot status#Global bot status requests;
 • The discussion will be publicized via MassMessage (New global bot discussion), where interested community members and wikis can be subscribed;
 • The bot operator must demonstrate the bot task is welcomed on multiple Wikimedia projects. A good way to show it is to be flagged on 5 or more wikis for a single task;
 • The operator should make sure to adhere to the wiki's preference as related to the use of the bot flag.
 • :*Глобальний статус бота просто дає йому доступ до обмеженої кількості проектів і вікі, де використання глобальних ботів дозволене локально. Ви знайдете вичерпний список вікі, де глобальний прапорець бота активний, тут. (Ви можете продовжувати подавати запити на локальні прапорці бота у проектах, де заборонене використання глобальних ботів.)

Автоматичне затвердження

Якщо автоматичне затвердження явно дозволене у певній вікі, то оператори можуть запитати локальний прапор бота прямо у стюардів. Для цієї можливості повинні бути виконананими наступні вимоги::
 • це має бути дозволено локальними правилами щодо ботів або сторінкою запитів;
 • бот повинен редагувати регулярно без прапору бота принаймні тиждень або зробити 100 редагувань у проекті для демонстрування призначення;
 • :* бот повинен лише підтримувати міжмовні інтервікі-посилання або виправляти подвійні перенаправлення.

Консенсус спільноти

В іншому випадку, якщо спільнота зацікавлена в роботі ботів, такі боти мають отримати підтвердження від спільноти на найбільш відповідній локальній сторінці обговорення, перед тим як здійснювати редагування без прапорця бота і на великій швидкості чи без нагляду людини. Якщо вдається досягти консенсусу, локальний бюрократ надасть ботові відповідний прапорець, або ж про це можна попросити стюарда. Якщо ж локальної спільноти немає, і сказане вище не може бути застосовне, бот або здійснює редагування без відповідного прапорця, або не працює взагалі.

Неприйнятне використання

 • Суперечливі зміни: Ботів можна використовувати для здійснення редагувань, що, найімовірніше, підтримуються іншими місцевими редакторами; їх ніколи не слід використовувати для здійснення суперечливих змін. Якщо Ви маєте намір розширити сферу дії бота поза початкові рамки, підтримані спільнотою, вкажіть про цей намір на відповідній сторінці обговорення, щоб впевнитись, що з боку спільноти немає заперечень. Якщо Ваш бот отримав свій статус в результаті автоматичного затвердження, Вам не можна перевищувати ліміти, описані в розділі «Автоматичне затвердження».
 • Витяги даних: Ботів не можна використовувати для масового витягування вмісту для будь-якого використання, якщо воно безпосередньо не пов'язане з відповідним завданням для бота. До цього входить динамічне завантаження сторінок з іншого веб-сайту, результатом чого може стати потрапляння цього сайту в чорний список і заборона доступу на постійній основі. Якщо Ви хотіли б масово завантажити контент, або створити дзеркало проекту, будь ласка, робіть це шляхом завантаження власної копії нашої бази даних.
 • Перевірка правопису: Жоден бот не має права автоматично виправляти помилки правопису без однозначного схвалення спільноти, особливо в основному просторі назв. У більшості мов немає технічної можливості автоматично виправляти мовні помилки без значного відсотка помилкових виправлень.

Позбавлення глобального статусу бота

Глобальні права бота буде усунено:

 • На запит оператора бота
 • Якщо бот наполегливо використовується для виконання завдань, що виходять за межі його встановленої компетенції
 • Якщо бот є неактивним, і відповідає таким умовам:
  • Неактивним вважається будь-який глобальний обліковий запис бота, що не здійснював редагувань у будь-якому проекті, де дозволений глобальний прапорець бота, протягом повного року.
  • Перед позбавленням глобального бота прапорця за неактивність, операторів треба сповістити про цю можливість принаймні у їхніх відповідних домашніх вікі та на Мета-вікі.

Настанови

Ім'я

Хоча це й не обов'язково, бажано, щоб ім'я бота явно містило слово «bot» у його імені користувача для того, щоб було легше відрізнити його від редакторів-людей; найпоширенішими формами є похідні від імені користувача оператора (як-то Pathosbot), або використовуючи стиль вирішення неоднозначностей (як-то Xenophon (bot)).

Швидкість редагування та години пік

Боти, що виконують редагування без прапорця бота, мають здійснювати їх з інтервалами щонайменше в 1 хвилину. Як тільки їх авторизують і нададуть відповідний прапорець, вони мають редагувати з абсолютно мінімальним інтервалом у 5 секунд (12 редагувань на хвилину). Боти мають уникати роботи в години пік, оскільки вони швидко виснажують ресурси сервера, які треба зберігати для читачів та редакторів. Протягом цих годин вони мають працювати з інтервалами у 20 секунд (3 редагування на хвилину), щоб економити ресурси.

Швидкість редагування ботів може автоматично підлаштовуватися на основі інформації про навантаження сервера (лаг підлеглого сервера бази даних) через додавання додаткового параметра до рядка запиту кожної запитуваної URL-адреси; див. mw:Manual:Maxlag parameter.

Нагляд

Якщо немає публічної інформації про те, що бот працює в повністю автоматичному режимі, оператор має постійно бути доступним, час від часу перевіряти наявність нових повідомлень і завжди бути готовим зупинити бота, якщо він працює не так, як повинен, або якщо надходять якісь скарги. Якщо оператор недоступний, бота можуть заблокувати доти, поки не будуть вирішені будь-які виниклі проблеми.

Best practices

Please read wikitech:Help:Toolforge/Developing successful tools for strong recommendations that will make life easier for you and for everyone else in the future!

Briefly:

 • Pick a license
 • Publish the code
 • Have co-maintainers
 • Write some documentation

Див. також