Jump to content

COVID-19/April 2020 - Message from Wikimedia Foundation: Thank you for your work during the COVID-19 pandemic/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Wiadomość od Wikimedia Foundation: Dziękujemy Wam za waszą działalność w dobie pandemii COVID-19

Wiadomość od Katherine Maher, Dyrektorki Wykonawczej Wikimedia Foundation. Dostępne są tłumaczenia.

Droga społeczności Wikimedia,

Rozprzestrzenianie się zakażeń COVID-19 przypomniało o naszych międzyludzkich zależnościach i wzajemnej odpowiedzialności. Jest to też moment, w którym przypominamy sobie, jak ważny jest darmowy i otwarty dostęp do wiedzy na świecie.

Podczas gdy połowa świata wprowadza różne ograniczenia, zwiększył się gwałtownie ruch w projektach Wikimedia. W niedzielę 5 kwietnia naliczyliśmy 673 milionów odsłon różnych stron we wszystkich naszych projektach w tym dniu, najwięcej od pięciu lat (odkąd to mierzymy), co było wzrostem o 30.5% w tym samym dniu, ale zeszłego roku. Gdy to pisaliśmy (środa, 8 kwietnia) był to nowy rekord w naszych projektach. W niedzielę, 29 marca naliczyliśmy ponad 650 milionów wyświetleń stron w tym dniu, rekord w ciągu pięciu lat (odkąd prowadzimy takie pomiary), co było 31.5% wzrostem w stosunku do tego samego dnia ale w zeszłym roku. Artykuły związane z koronawirusem i COVID-19 są najbardziej popularnymi artykułami wśród wielu wersji językowych Wikipedii. Strony internetowe na całym świecie wykorzystują dane i multimedia na temat koronawirusa w celu udostępnienia rzetelnej, dokładnej i otwartej informacji o pandemii.

Czas niepewności to moment, w którym nasz ruch społeczny może się wykazać. Każdego dnia, o każdej godzinie, tysiące Wikimedian pracuje starannie nad utrzymaniem świata poinformowanym, od przeczesywania aktualności medycznych aby zapewnić, że artykuły o COVID-19 są najbardziej dokładne, przez tworzenie modelu danych w Wikidanych, po uczenie ludzi, jak brać udział w rozwoju wiki, oczywiście z bezpiecznego domu.

W Wikimedia Foundation mamy zaszczyt wspierać waszą pracę, Widzimy jej znaczenie setki milionów razy dziennie, jak ludzie na całej kuli ziemskiej poszukują informacji. Od darczyńców, czytelników, edukatorów, partnerów, dziennikarzy i rzeczników z całego świata dowiadujemy się, jak bardzo znaczycie.

Dziś chcemy wyrazić naszą wdzięczność za to, co tworzyliście. Dziękujemy.

Chcemy też usłyszeć, jak działacie oraz czego potrzebujecie jako wolontariusze, grupy zorganizowane lub afilianci podczas pandemii. Prosimy o podzielenie się informacjami i omówienie swoich potrzeb na te stronie Meta-Wiki: MetaWiki:Talk:COVID-19.

Jeżeli jesteście zainteresowani co robi nasza Fundacja, stworzyliśmy o tym stronę w Meta-Wiki, gdzie zachęcamy innych do dołączenia dodatkowych informacji z całego naszego ruchu: MetaWiki:COVID-19.

Oto moment, w którym nie tylko to co robimy, ale też jak to robimy ma znaczący wpływ na świat. Jesteśmy wdzięczni za to, co robicie w naszym ruchu aby stawić czoła wyzwaniom. W imieniu wszystkich w Wikimedia Foundation, dziękuję za waszą pracę, poświęcenie i zaangażowanie w misję Wikimediów oraz za troskę o ludzi na całym świecie.

Z poważaniem,
Katherine (DATE)