Jump to content

CentralNotice/Настанови щодо використання

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page CentralNotice/Usage guidelines and the translation is 100% complete.

Цілі

  1. Будьте якомога непомітнішими.
  2. Будьте настільки вузькоспеціалізованими, наскільки це необхідно.
  3. Будьте орієнтованим на консенсус і поважайте наші принципи
  4. Уникайте постійного використання, щоб запобігти банерній сліпоті наскільки це можливо, і залишити простір для місцевої спільноти.

Вимоги до кампаній

Кампанії та банери мають відповідати таким стандартам:

  • Вільно ліцензований контент — Увесь вміст банера, включно з текстом та зображеннями, повинен бути доступним для вільного використання за безкоштовною ліцензією.
  • Тільки домени Вікімедіа — Банери мають посилатися лише на сайти під контролем Фонду Вікімедіа або його афілійованих організацій, за винятком офіційно схвалених опитувань (див. нижче). Банер не повинен містити торговельні марки, що належать комерційним компаніям. Цільове посилання має забезпечувати рівень конфіденційності, не нижчий за політику конфіденційності.
  • Жодних зовнішніх ресурсів — Усі ресурси банера (код або зображення) мають бути розміщені на вікі, який хостить Фонд Вікімедіа. Цільове посилання повинне забезпечувати рівень конфіденційності, не нижчий за політику конфіденційності.
  • Безпечні посилання — Усі посилання в банерах CentralNotice повинні використовувати HTTPS-з’єднання.
  • Свій власний дизайн — Ви можете подати запит на стандартний формат банера (попередній перегляд), що дозволяє включити до двох логотипів, зображень або іконок (праворуч і ліворуч, квадратні), односторінкове посилання і до 50–70 символів тексту у 1–2 реченнях. Текст має легко перекладатися. Якщо ви плануєте використати індивідуальний банер, потрібно надати повний код банера (а не зображення дизайну банера) при поданні запиту: якщо ви плануєте створити індивідуальний банер, дивіться інструкції нижче.
  • Перевірка коду для експериментальних банерів — Якщо ви плануєте використати інші інструменти для запуску скрипту в межах банера, потрібна перевірка коду іншим розробником, який знайомий із системою. Переконайтеся, що перевірку коду задокументовано у запиті на банер.

Затвердження

Загальний графік подачі запиту:

  • Запит на кампанію потрібно подавати щонайменше за 14 днів на сторінці запитів Meta. Якщо запит на банер подано менш ніж за 14 днів до початку, адміністратори можуть перенести початок кампанії, щоб забезпечити повні 14 днів на підготовку, на власний розсуд.
  • Запити в останню хвилину, ймовірно, не будуть схвалені, а іноді затримка з боку адміністраторів перевищуватиме 14 днів, тому будь ласка, плануйте заздалегідь.
  • Використовуйте календар CentralNotice, щоб уникнути дублювання та узгодити запити на один і той самий "слот" у певній вікі, географії чи мові, але переконайтеся, що вся інформація також доступна на сторінці запиту банера. Будь ласка, перевірте ще раз, чи буде банер для збору коштів у запропонований час (див. розділ нижче про банери для збору коштів для отримання додаткової контактної інформації).

Налаштування кампанії:

  • Кампанії повинні тривати не довше двох тижнів, щоб уникнути втоми від банерів, якщо тільки не існує спеціального консенсусу спільноти щодо довшого періоду.
  • Кампанії повинні чітко обґрунтовувати необхідність охоплення широкої аудиторії через CentralNotice. Це означає, що організатор або ініціатор повинен довести, що користувачі, які побачать банер, можуть взяти участь у запропонованій дії (або будуть у ній зацікавлені).
  • Кампанії CentralNotice часто не є найкращим інструментом для багатьох кампаній редагування або заходів. Слід розглянути інші варіанти, зокрема, але не обмежуючись — масові повідомлення, комунікацію поза вікі, як-от через списки розсилки чи чати, соціальні мережі тощо. Розгляньте можливість використання списку запрошень, якщо ви шукаєте досвідчених редакторів. Якщо вам потрібна допомога з розробкою стратегії комунікації, зверніться до campaigns@wikimedia.org.
    • Звернення до анонімних/незареєстрованих користувачів через кампанії CentralNotice — це виняток, а не правило. Якщо вам потрібно знайти нових редакторів для ваших цілей, будь ласка, розгляньте інші методи, такі як залучення через соціальні мережі.

Консенсус спільноти:

  • Для нових кампаній (тих, що раніше не використовували CentralNotice) потрібно отримати схвалення відповідної спільноти перед поданням запиту. Також корисно отримати відгуки від відповідних афілійованих організацій. Якщо ви не впевнені, чи була вже проведена така кампанія на цільовій вікі, зв’яжіться з її спільнотою та досягніть консенсусу перед поданням запиту. Консенсус можна досягти на таких сторінках, як Village Pump.
  • Отримання консенсусу від місцевих спільнот є необхідним. Виключенням є процеси глобального управління рухом (наприклад, опікуни, U4C, вибори до Ради), громадські конвенції (наприклад, Вікіманія, WikiIndaba, WikiCon) і довгострокові кампанії.

Налаштування коду банера, дизайну та стилю

Наступні рекомендації стосуються індивідуальних банерів. Ви можете вибрати використання стандартного формату банера (попередній перегляд), але якщо ви хочете налаштування, нам потрібно наступне:

Загальні рекомендації:

  • Банери повинні забезпечувати адаптивність, сталий вигляд і доступність на різних пристроях (особливо на мобільних). Банери створюються за допомогою HTML і CSS, а не Wikitext. Тому зображення макетів не підходять для кампаній CentralNotice.
  • Адміністратори CentralNotice можуть вносити корективи для покращення вигляду та функціональності банерів на мобільних пристроях, особливо для користувачів, які не ввійшли в систему. Це допомагає забезпечити зручність використання банерів для всіх, незалежно від пристрою.
  • Адміністратори CentralNotice можуть надати поради, відгуки та базову допомогу у вирішенні проблем з кодом банера, особливо для користувачів з обмеженим досвідом кодування залежно від доступності адміністраторів. Однак адміністратори не зобов’язані створювати або повністю кодувати банери для вас.
  • Ми рекомендуємо уникати надто відволікаючих дизайнів; банери повинні бути ненав’язливими та відповідати загальному стилю сайтів Вікімедіа.
  • Ми рекомендуємо, щоб усі дизайни банерів були сумісні з темною темою. Див. тут.

Зображення та графіка:

  • Зберігайте зображення якомога меншими (близько 250 КБ), для зручності користувачів з обмеженою пропускною здатністю, особливо на мобільних пристроях.
    • При вбудовуванні зображень обов’язково використовуйте зображення з розміром файлу, який не перевищує встановлений ліміт.
    • Для специфічних випадків, таких як "Зображення року", трохи більші зображення можуть бути прийнятними, але загальна рекомендація — зменшити розмір файлу наскільки це можливо. Адміністратори можуть видалити зображення, якщо вони порушують читабельність на мобільних пристроях.
  • Коли можливо, використовуйте іконки або графіку замість зображень для покращення читабельності банера, зменшення візуальної складності та мінімізації порушень макету, особливо на мобільних пристроях.
  • Будьте обережні при використанні зображень людей через питання конфіденційності та культурної чутливості.
  • Віддавайте пріоритет якості дизайну, а не конкретній орієнтації, і переконайтеся, що файли добре відображаються в межах макету банера.

Будь ласка, майте на увазі, що ви несете відповідальність за тестування індивідуальних банерів на всіх пристроях, на які ви подаєте запит (настільні комп’ютери, мобільні пристрої тощо)!

Текст банера та переклад

  • Текст банера повинен бути поданий мовою цільової вікі. Якщо банер містить мінімальний текст міжнародною мовою, що широко використовується для перекладу (наприклад, мови ООН, такі як англійська, французька, іспанська, арабська, китайська тощо), переклади можуть не бути необхідні, але лише додаток до тексту банера, що запрошує до перекладів. Зверніться до адміністраторів CentralNotice, якщо сумніваєтесь.
  • Рекомендуємо, щоб текст банера:
    • Був сфокусований на описаній активності.
    • Не обіцяв нічого, що може бути неправильно зрозумілим (наприклад, обіцяти грошові призи).
    • Банери повинні запрошувати і активізувати потенційних учасників дізнатися більше про діяльність, описану на цільовій сторінці.
  • Організатори повинні бути готові перекласти банери. Ці переклади можуть бути надані для забезпечення ясності для цільової аудиторії.
    • Для надання перекладів за допомогою Content Translation потрібен текст банера англійською мовою як джерело. Будь ласка, використовуйте просту та чітку Міжнародну англійську.

Вимоги до цільової сторінки

Цільові сторінки на вікі Вікімедіа повинні бути спроєктовані відповідно до таких рекомендацій:

  • Цільова сторінка повинна містити достатньо інструкцій для цільової аудиторії, щоб вона могла змістовно брати участь у заклику до дії на сторінці. Для заходів ми настійно рекомендуємо використовувати стратегію реєстрації, таку, як пропонується в Event Registration.
  • Якщо ваша цільова сторінка передбачає участь у редагуванні проєктів Вікімедіа, дії повинні:
    • Бути простими та повторюваними з інструкціями для новачків, особливо для кампаній, націлених на читачів. Прикладами простих, повторюваних завдань є завантаження фотографій, додавання цитувань або внесок до Wikiquote. Це не включає складні поліпшення сторінок Вікіпедії, переклад статей або створення нових сторінок.
    • Включати складніші інструкції для участі або поведінки лише для зареєстрованих і/або досвідчених користувачів; інструкції щодо внеску або навчальні матеріали повинні бути чіткими та мовою цільової аудиторії.
  • Запитувачі повинні мати можливість відслідковувати ефективність кампанії (за допомогою переглядів сторінки цільової сторінки та доказів участі, таких як EventRegistration). Адміністратори залишають за собою право обмежити або вимкнути неефективні кампанії або кампанії, в яких учасники мало реагують або майже не взаємодіють з банером.
  • Цільові сторінки повинні бути, за можливості, доступні всіма мовами, на які націлена кампанія. Для цього цільова сторінка має бути позначена як така, що може бути перекладена. Переклади повинні бути готові на основних мовах кампанії, і банер має чітко вказувати, що переклади цільової сторінки бажані, особливо для менших мовних спільнот.

Політики для афілійованих осіб і співробітників WMF

Координація вашої кампанії:

  • Громадські кампанії мають пріоритет і отримують "право першочергового проходу" над кампаніями, ініційованими афілійованими організаціями, коли є перехресні запити щодо часу. Якщо є чітка підтримка спільноти для кампанії, ініційованої афілійованою організацією, вона повинна розглядатися як кампанія, орієнтована на спільноту, і може мати пріоритет над іншими запитами афілійованих осіб.
  • В ідеалі, афілійовані особи та групи спільнот повинні самостійно погоджувати час та пріоритети кампаній. Однак, якщо не досягнуто консенсусу, адміністраторам CentralNotice може знадобитися посередництво.

Процес затвердження:

  • CentralNotice, запитані афіліатами або співробітниками Фонду Вікімедіа, проходять ту саму процедуру затвердження, що й запити від неафілійованих членів спільноти. Це означає, що їх також необхідно подати або запропонувати до обговорення шляхом створення сторінки запиту щонайменше за 14 днів до запуску, і вони потребують схвалення спільноти та волонтерських адміністраторів CentralNotice. Для кампаній зі збору коштів див. окремий розділ.
  • Програмні банери не мають автоматичного схвалення в усіх випадках і мають узгоджуватися з адміністраторами CentralNotice під час роботи над новою темою, тематикою або закликом до дії. Запит на новий програмний банер розглядається волонтерами-адміністраторами до того, як організації дозволено налаштувати кампанію.

Декілька кампаній:

  • Афіліати та Фонд Вікімедіа повинні уникати подання кількох запитів на кампанії одночасно, щоб мінімізувати перетин із кампаніями, ініційованими спільнотою.
  • Рекомендуємо афіліатам та командам Фонду надавати пріоритет лише одному запиту за раз, особливо великим або складним організаціям (як-от WMF, WMDE або WMFR), які часто ініціюють кампанії.

Ми рекомендуємо, щоб афіліати або команди Фонду Вікімедіа, які запускають понад 2 банери на рік, мали власного адміністратора CentralNotice у команді для вирішення організаційних питань.

Спеціальні види банерів

Адміністратори CentralNotice і Фонд Вікімедіа визначили кілька ситуацій, коли банери потребують особливої уваги. Будь ласка, ознайомтеся з наведеними нижче вказівками, якщо ваш банер містить елементи збору коштів або опитування.

Збір коштів

Банери для збору коштів мають бути представлені Фонду Вікімедіа щонайменше за 90 днів до запланованої дати запуску та потребують обов’язкового схвалення від Фонду у всіх випадках. Звертайтесь до Юлії Брунгс або команди Збору коштів Фонду Вікімедіа.

  • Онлайн-банери для збору коштів керуються безпосередньо Фондом Вікімедіа. Фонд зазвичай контактує з місцевими афіліатами для узгодження часу запуску кампаній у більшості країн (крім США, Великобританії, Канади, Ірландії, Нової Зеландії та Австралії) за 3–5 місяців до початку кампанії. Зміни до графіка можна обговорювати з командою. Фонд також залучає більшість спільнот до процесу збору коштів через спеціальні, мовно-орієнтовані сторінки співпраці з спільнотою.
  • Онлайн-банери для збору коштів і податкових кампаній, що проводяться афіліатами, повинні бути затверджені за допомогою юридичної угоди з Фондом Вікімедіа. Після цього додаткове схвалення адміністратора CentralNotice не потрібне.
  • Фонд Вікімедіа та афіліати, які проводять кампанії зі збору коштів або податкових відрахувань, мають у своїх командах відповідальних за кампанії та банери CentralNotice і не потребують підтримки адміністраторів CentralNotice.
  • Фонд Вікімедіа та афіліати, що проводять такі кампанії, повинні дотримуватись Принципів збору коштів Фонду Вікімедіа.
Опитування

Банери для зовнішніх опитувань повинні обговорюватися щонайменше протягом 90 днів і вимагають обов’язкового схвалення Фонду Вікімедіа. З питань опитувань тегніть Таню Андич у вашому запиті на CentralNotice.

Що ми маємо на увазі під "опитуванням"?

Під опитуванням мається на увазі будь-яке збирання інформації, що вимагає введення даних у зовнішню форму поза серверами Вікімедіа — наприклад, Google Forms, LimeSurvey, Qualtrics тощо. Це може бути як для досліджень, так і для інших цілей збору даних.

Чи CentralNotice — це правильний інструмент?

Більшість опитувань не потребують банерів CentralNotice: перш ніж розпочинати кампанію CentralNotice, подумайте про інші канали комунікації, такі як форуми користувачів, електронна пошта користувачів, списки розсилки, соціальні мережі, відповідні дошки оголошень/форуми та сільські насоси. CentralNotice є потужним інструментом для охоплення великих груп респондентів опитування - тобто, потенційно десятків або навіть сотень тисяч людей. Ми повинні використовувати його рідко і тільки тоді, коли це має сенс. Іншими словами, не всі опитування призначені для "всіх". Перш ніж розглядати CentralNotice для розповсюдження ваших опитувань, поставте собі кілька запитань:

  • Запитання у вашому опитуванні стосуються "всіх" чи призначені для більш конкретної групи людей (користувачів певного інструменту, учасників конкретної кампанії), яких краще охопити за допомогою списків розсилки, дискусійних сторінок або каналів соціальних мереж?
  • Чи маєте ви добре продуманий план того, як використовуватимете кожну частину зібраних даних?
  • Іноді, коли ми пишемо запитання для опитування, ми настільки занурюємося у власну сферу діяльності, що не завжди можемо подумати про те, як інші люди зрозуміють ці запитання. Чи тестували ви своє опитування, щоб переконатися, що запитання зрозумілі ширшій групі?

Приклади доречних опитувань через CentralNotice:

  • Дослідники хочуть зібрати відповіді від випадкової вибірки редакторів або читачів, щоб допомогти зробити оцінку популяції проєкту, щоб краще зрозуміти і поділитися знаннями про ці групи.
  • Членська організація хоче краще зрозуміти потреби редакторів у своїй країні, щоб мати змогу розробляти програми, спрямовані на задоволення цих потреб. Вони хочуть відібрати випадкову вибірку редакторів, які працюють у цій країні, щоб оцінити потреби населення в цілому.
  • Група користувачів хоче набрати учасників для проєкту, який навчає читачів редагуванню. Для цього вони хочуть залучити зацікавлених читачів з певної місцевості та мовної спільноти за допомогою опитування.

Як затверджуються опитування?

Таня Андич наразі є відповідальною за перевірку опитувань.

Рецензенти, звертають увагу на вплив опитування, якість опитування, чи збирається під час опитування особиста інформація (PII), а також на те, як люди, які збирають дані, поводитимуться з цими даними PII. Ось деякі приклади ПІІ:

  • IP-адреси
  • Електронні пошти
  • Імена користувачів або справжні імена
  • Демографічна інформація (наприклад, вік, стать, рівень освіти, країна, національність тощо)

Посилання на опитування

Як і інші банери, банери для опитувань мають посилатися на цільову сторінку на сервері Вікімедіа, наприклад, на Метавікі, вікі, в якій ви збираєте дані, або на афілійований веб-сайт, а не переходити безпосередньо на опитування. Перш ніж респонденти покинуть сервери Вікімедіа, ми хочемо переконатися, що вони:

  • Знають, в якому дослідницькому проєкті вони беруть участь.
  • Знають, як будуть використані їхні дані.
  • Знають, що вони покинуть сервери Вікімедіа.
  • Мають сторінку, на яку можна повернутися, щоб зв'язатися з людьми або афілійованими особами, які проводять опитування.
  • Мають заяву про конфіденційність, на яку можна посилатися, та посилання на політику зовнішнього програмного забезпечення для проведення опитувань, що використовується. Заява про конфіденційність має бути написана дослідником або афілійованою особою та розміщена на цільовій сторінці.
    • Please note: you are legally responsible for the data you collect, including holding yourself to the standards you set in your privacy statement.
  • Ви можете надавати прямі посилання на опитування за умови, що політика конфіденційності чітко прописана разом з документацією процесу в багатопосилальному банері.

Мені потрібна допомога з моїм опитуванням!

Афіліати можуть звертатися за допомогою до Фонду Вікімедіа щодо своїх опитувань. Будь ласка, зв’яжіться з нами за адресою surveys@wikimedia.org, щоб призначити зустріч, і напишіть усю релевантну інформацію в лист. Нам потрібно принаймні 3 тижні наперед, щоб ми мали час на координацію. Якщо ви не отримаєте відповіді протягом одного-двох робочих днів, не соромтеся написати знову — можливо, ми пропустили ваш лист!

Запит на проведення опитування:

Коли ви надсилаєте запит на опитування через CentralNotice, будь ласка, включіть наступну інформацію (і видаліть нерелевантну), щоб полегшити перегляд вашого запиту:

Який це тип опитування?

  • Я хочу зібрати контакти для кампанії, події або проєкту афіліату.
  • Я хочу зібрати репрезентативні дані про читачів або редакторів для дослідження або стратегічного планування у своєму афіліаті.
  • Інший тип (уточніть, будь ласка):

Скільки відповідей ви сподіваєтеся отримати?

("Якомога більше" — зазвичай погана відповідь, оскільки це може означати сотні тисяч і перевантажити сервер опитувань; зазвичай кілька сотень достатньо).

Яким групам користувачів має відображатися банер опитування?

  • Користувачам, які увійшли в систему ("редакторам").
  • Користувачам, які не увійшли в систему ("читачам").
  • Специфічні критерії:

На яких вікі та в яких країнах буде показано банер?

Чи будете ви збирати якісь із наступних типів даних?

  • IP-адреси
  • Електронні пошти
  • Імена користувачів або справжні імена
  • Демографічна інформація (наприклад, вік, стать, рівень освіти, країна, національність тощо)

Зверніть увагу: всі демографічні питання мають бути необов’язковими. Рекомендується розміщувати такі питання в кінці опитування з чітким зазначенням, що на них відповідати не обов’язково. Також у більшості країн існують спеціальні правові вимоги щодо опитувань неповнолітніх (до 18 років). Якщо ви ставите демографічні питання, переконайтеся, що можете відфільтрувати респондентів молодших за 18 років (або вік, встановлений законом у вашій країні), щоб вони не отримували особисті питання.

Як ви плануєте публікувати або поширювати зібрані дані?

  • Дані будуть використані виключно для внутрішніх потреб.
  • Узагальнені анонімні дані будуть опубліковані у звіті.
  • Плануємо опублікувати повний набір даних.
  • Інший спосіб: (поясніть, будь ласка).

Посилання на сторінку вашого проєкту (де буде розміщене опитування і можна дізнатися більше):

Посилання на політику конфіденційності (може бути на тій самій сторінці, що й проєкт):

Посилання на опитування:

Див. також