CheckUser policy/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Zasady te zostały omówione we wrześniu i październiku 2005 oraz zaakceptowane przez społeczność w listopadzie 2005.

Flaga CheckUser[edit]

CheckUser (en) to specjalny interfejs dla użytkowników z flagą checkuser. Użytkownik ze statusem CheckUser na swojej wiki może sprawdzić, czy dany użytkownik nie jest pacynką innego użytkownika na tej wiki (nie globalnie). Używając go, edytorzy mają możliwość:

 • Sprawdzenia z jakiego IP dany użytkownik edytował wiki
 • Sprawdzenia edycji na wiki wykonanych spod danego IP (nawet będąc zalogowanym)

Dane te są przechowywane przez 90 dni, więc edycje wykonane wcześniej nie będą pokazane za pomocą CheckUser. Rejestr operacji jest przechowywany w bazie wraz z informacją kto wykonał sprawdzenie. Poniższy przykładowy zapis jest dostępny dla użytkowników z flagą checkuser:

5 wrz 2005 17:29 UserX got IPs for UserY
5 wrz 2005 17:29 UserX got edits for 127.0.0.1

Sprawdź Help:CheckUser (en) dla pomocy dot. narzędzia.

Zasady ochrony prywatności[edit]

Zasady ochrony prywatności na projektach Wikimedia są bardzo ważne. Jeżeli żaden użytkownik nie narusza żadnej z ustalonych zasad swoim zachowaniem (np. masowy wandalizm za pomocą bota, albo spam) publiczne ogłoszenie jego IP, danych dotyczących miejsca zamieszkania, czy jakiejkolwiek innej informacji mogącej pomóc przy jego identyfikacji, jest zabronione i zostanie potraktowane jako nadużycie praw.

CheckUser wymaga poziomu poufności, który normalnie zostałby zastosowany do naszych najbardziej prywatnych danych.

W zasadach ochrony prywatności odpowiednia sekcja to:

Zasady publikowania danych uzyskanych z rejestrów
Wikimedia przyjęła zasadę, że nie będą publikowane dane umożliwiające identyfikację osób, gromadzone w rejestrach serwerów, z następującymi wyjątkami:
 1. Uzasadnione i zgodne z prawem wezwanie sądowe lub inne obowiązkowe żądanie wymiaru sprawiedliwości
 2. Za zgodą osoby, której dotyczą
 3. Jimbo Walesowi oraz jego doradcy prawnemu, lub wyznaczonemu zastępcy, kiedy konieczne jest zbadanie skargi na nadużycie
 4. Kiedy informacja dotyczy dostępu do stron przez automat sieciowy (bot lub spider) i kiedy jej rozpowszechnienie jest niezbędne, żeby wskazać lub rozwiązać problem techniczny
 5. Kiedy użytkownik niszczy artykuły lub w sposób ciągły zachowuje się w niszczący sposób, dane mogą zostać przekazane, żeby ułatwić określenie, jakie zakresy IP należy zablokować, lub umożliwić sformułowanie skargi do odpowiednich dostawców Internetu
 6. Kiedy jest to konieczne, żeby chronić prawa, własność lub bezpieczeństwo Fundacji Wikimedia, użytkowników lub społeczeństwa.
Zasady Wikimedia nie pozwalają w żadnym wypadku na publiczne rozpowszechnianie tych informacji, poza opisanymi powyżej.
Upublicznianie informacji

Nawet jeśli użytkownik posunie się do nadużycia, nie powinno się ujawniać jego danych, chyba że to konieczne.

 • Na ogół publicznie nie powinny być ujawniane numery IP. Można jedynie podać informacje, czy użytkownicy pochodzą z tej samej sieci, z tego samego województwa, itd. Jeśli ujawniasz dokładne informacje, upewnij się, że podana osoba jest osobą zaufaną i nikomu innemu ich nie upubliczni.
 • Jeśli użytkownik powiedział, że pochodzi z jakiegoś miejsca, a IP to potwierdzi, nie będzie to upublicznianie prywatnych informacji, aby potwierdzić ten fakt.
 • Jeśli jest on użytkownikiem dużej sieci ISP (np. AOL, Verizon, Neostrada, Dialog), są jednym z wielu milionów i nie mogą zostać zidentyfikowani/
 • Upublicznianie województwa z którego pochodzi dana osoba nie jest uznane za prywatną informacją służącą identyfikacji. To samo tyczy się miast, chyba że mowa o małym miasteczku lub wsi (np. Użytkownik Lalala pochodzi z województwa mazowieckiego, użytkownik Pacynka pochodzi z Warszawy)
 • Jeśli nie jesteś pewien co do upubliczniania informacji, nie rób tego

Korzystanie z narzędzia[edit]

Z narzędzia tego powinno się korzystać, aby walczyć z wandalizmem lub monitorować prawdopodobne nadużycie pacynek, dla przykładu, w głosowaniu na dwa konta. CheckUser może zostać wykorzystany tylko do zapobiegania szkodom na jednym lub wielu projektach Wikimedia.

Zabronione jest korzystanie z narzędzia dla kontroli politycznej, nacisku na edytorów oraz grożeniu innym edytorom, z którymi jest się w konflikcie. Użytkownik CheckUser musi posiadać ważny motyw do dokonania sprawdzenia użytkownika (zwykła kłótnia z użytkownikami nie jest ważnym motywem).

Akceptowane jest sprawdzenie IP użytkownika na jego wyraźną prośbę, gdy pragnie on publicznie udowodnić swoją niewinność.

Dla przypomnienia, pacynki nie są zabronione (edytorzy wiki mogą ją edytować spod kilku kont). Całkowicie zabronione jest jednak nadużywanie pacynek (w szczególności głosowanie z dwu lub więcej kont).

Informacja o wykonaniu sprawdzenia użytkownika nie jest wymagana, ale jeśli użytkownik CheckUser ustali, że poinformowanie go o fakcie będzie dobrym wyjściem, powinien tak zrobić. Podobnie, poinformowanie społeczności nie jest wymagane, ale może być dokonane, dopóki prywatne informacje nie zostaną upublicznione.

Dostęp[edit]

Tylko kilku edytorów oraz Stewardzi posiadają dostęp do statusu CheckUser. Edytorzy mogą posiadać status CheckUser jedynie lokalnie.

Na wiki z (potwierdzonym przez Wikimedia) komitetem arbitrażowym, jedynie edytorzy zatwierdzeni przez arbitratorów mogą posiadać status CheckUser. Powinno być ich minimum dwóch, aby mogli nawzajem kontrolować swoją aktywność. Po zawarciu zgody, wystarczy wstawić kandydatów na Requests for permissions.

Na projekcie bez komitetu arbitrażowego możliwe są dwie opcje.

Społeczność musi zatwierdzić co najmniej dwóch użytkowników CheckUser poprzez konsensus. Aktywność będzie sprawdzana obustronnie. Użytkownik proszący o status CheckUser powinien prosić o niego w swojej społeczności i poprawnie to rozreklamować (lokalny bar, lista dyskusyjna, itd.). Edytor musi być świadomy zasad ochrony prywatności. Po osiągnięciu konsensusu (70%-80%) w lokalnej społeczności, z poparciem minimum 25-30 użytkowników, powinien on wstawić swoją kandydaturę na Requests for permissions z linkiem do strony z decyzją społeczności.

Jeśli niewystarczająca liczba osób zezwoli na wybranie dwóch użytkowników CheckUser na danej wiki, nie będzie ona posiadała żadnego użytkownika CheckUser. Edytorzy będą musieli prosić Stewarda o sprawdzenie, czy użytkownik X jest pacynką użytkownika Y. Aby to zrobić, należy dodać swoją prośbę w Request for CheckUser information zamieszczając loginy tych użytkowników oraz uzasadnienie, dlaczego ma zostać dokonane sprawdzenie (wraz z linkami). Potrzebny jest także konsensus społeczności (tak jak powyżej). Steward powie, czy dani użytkownicy są z tego samego IP, proxy, sieci, miasta, województwa, czy są też kompletnie ze sobą niezwiązani.

Pozbywanie uprawnień[edit]

Każdy użytkownik ze statusem CheckUser, który będzie nieaktywny przez dłużej niż rok, zostanie pozbawiony swojego dostępu do narzędzia CheckUser.

W przypadku nadużycia swoich narzędzi, Steward lub edytor z dostępem do narzędzia CheckUser zostanie go natychmiast pozbawiony. Stanie się to w szczególności wtedy, jeżeli sprawdzanie użytkowników będzie dokonywane rutynowo, bez istotnych powodów (należy wskazać odnośniki i dowody niewłaściwego zachowania).

Podejrzenie nadużycia narzędzia CheckUser powinno być przedyskutowane na lokalnej wiki. Na projektach z komitetem arbitrażowym, komitet zadecyduje o pozbawieniu praw CheckUser użytkownika. Na projektach bez komitetu, społeczność przegłosuje pozbawienie praw. Pozbycie praw zostanie przeprowadzone przez Stewardów. Stewardzi nie mogą sami zadecydować o pozbyciu praw, jednak mogą dostarczyć potrzebnych informacji, aby udowodnić nadużycie (rejestr operacji). Jeśli będzie to potrzebne (szczególnie jeśli chodzi o zasady ochrony prywatności), Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia może poprosić o pozbawienie praw danego użytkownika bez głosowania.

W przypadku, gdy tylko jeden użytkownik z prawami checkuser pozostanie na projekcie, społeczność powinna wybrać nowego użytkownika (aby projekt posiadał minimum dwóch użytkowników z tymi prawami).

Obecni użytkownicy z dostępem[edit]

Stan na listopad 2005

 • Edit (last updated: 2020-03-31)


Everywhere[edit]

Arabic Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Elph
 2. Meno25
 3. باسم
 4. جار الله
 5. علاء
 6. فيصل

Bengali Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (application will open for no less than 30 days).

 1. আফতাবুজ্জামান
 2. NahidSultan

Catalan Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Góngora
 2. KRLS

Croatian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ex13
 2. Vodomar

Czech Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Ellywa
 3. Groucho NL
 4. Japiot
 5. Jcb

English Wikibooks[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. QuiteUnusual
 2. Xania

English Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. AGK
 2. Alison
 3. Bbb23
 4. Beeblebrox
 5. Berean Hunter
 6. Bradv
 7. Casliber
 8. David Fuchs
 9. DeltaQuad
 10. DGG
 11. Doug Weller
 12. Drmies
 13. GorillaWarfare
 14. Guerillero
 15. Ivanvector
 16. Joe Roe
 17. Jpgordon
 18. KrakatoaKatie
 19. L235
 20. Mailer diablo
 21. Materialscientist
 22. Maxim
 23. Mkdw
 24. MusikAnimal
 25. Mz7
 26. Newyorkbrad
 27. NinjaRobotPirate
 28. PhilKnight
 29. Ponyo
 30. Reaper Eternal
 31. Risker
 32. Salvio giuliano
 33. SoWhy
 34. SQL
 35. ST47
 36. Stwalkerster
 37. TonyBallioni
 38. Versageek
 39. Worm That Turned
 40. Xeno
 41. ‎Yunshui
 42. Zzuuzz
Founder
 1. Jimbo Wales

English Wiktionary[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. 0x010C
 2. Gratus
 3. Hexasoft
 4. Linedwell

German Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Alraunenstern
 2. Hephaion
 3. Perrak
 4. Rax

Hebrew Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Deror avi
 2. Matanya
 3. בריאן
 4. יונה בנדלאק
 5. עוזי ו.

Hungarian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. Grin
 4. Pallerti
 5. Tgr

Indonesian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Aldnonymous
 2. Bennylin
 3. Bonaditya
 4. Meursault2004
 5. Mimihitam

Italian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Gac
 3. L736E
 4. Melos
 5. Ruthven
 6. Shivanarayana
 7. Vituzzu

Japanese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Bellcricket
 2. Penn Station
 3. Y-dash
 4. さかおり

Korean Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (policy and request)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list (Policy and Requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup
 3. Sahehco

Polish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Due to a new policy on the Polish Wikipedia, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers

 1. Masti
 2. Nedops
 3. Ptjackyll
 4. Pundit
 5. Saper
 6. Wojciech Pędzich

Portuguese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Under the local policy, CheckUsers are elected with two year term.

 1. Conde Edmond Dantès
 2. Érico until 19:59, 27 November 2020
 3. EVinente
 4. Millennium bug until 20:01, 3 February 2021
 5. SEPRodrigues
 6. Tks4Fish until 21:43, 11 January 2021

Russian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. OneLittleMouse
 3. Q-bit array
 4. Wulfson
 5. Ле Лой

Serbian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан

Simple English Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Lofty abyss
 5. Peterdownunder

Slovene Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. MZaplotnik
 2. Romanm

Spanish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. Montgomery
 4. Rastrojo

Swedish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Fluff
 2. Julle
 3. Tegel

Thai Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. B20180
 2. Geonuch

Turkish Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Eldarion
 2. Elmacenderesi
 3. Uğurkent

Ukrainian Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. NickK
 2. VictorAnyakin
 3. Стефанко1982

Vietnamese Wikipedia[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia Commons[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd
 4. Magog the Ogre
 5. Trijnstel

Wikispecies[edit]

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

Meta[edit]

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. MarcoAurelio
 3. Trijnstel
 4. Vituzzu


Linki[edit]