Політика щодо перевірки користувачів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page CheckUser policy and the translation is 98% complete.
Правила і настанови Політика щодо перевірки користувачів

Ця сторінка подає інформацію про доступ чек'юзерів (CheckUser) й описує правила його використання. Їх було обговорено у вересні—жовтні 2005 року і затверджено у листопаді 2005.

Meta-Wiki Checkuser-2000px.png

Положення про CheckUser

CheckUser — це спеціальний інтерфейс для користувачів із правами checkuser. Користувач, що має в певному вікі-проекті дозвіл CheckUser, може, зокрема, перевірити, чи не є користувач «віртуалом» (т. з. sockpuppet-ом) іншого користувача в цьому конкретному вікі-проекті. З його допомогою можливо:

 • Визначити, з яких IP користувач редагував.
 • Визначити всі редагування, журнальні дії, спроби входу в систему та скидання паролів, які здійснювалися у вікі Вікімедіа з конкретної IP-адреси (включно з користувачами, котрі увійшли до системи з використанням облікового запису);
 • Визначити, чи обліковий запис, що перевіряється, надсилав електронну пошту з використанням інтерфейсу MediaWiki будь-якому іншому користувачеві. Час події заноситься в журнал, кінцеву електронну пошту та користувача-отримувача не видно.

Ці дані зберігаються протягом незначного періоду (наразі це 90 днів), більш ранні редагування не будуть показані через інструмент чек'юзерів. Усі запити до цього інструменту протоколюються. Цей журнал можуть переглядати користувачі з правом checkuser-log:

Інструкція знаходиться на сторінці Help:CheckUser.

Використання цього інструментарію

Цей інструментарій повинен використовуватися для боротьби з вандалізмом і перевірки на предмет можливих порушень з використанням віртуалів (наприклад, при підозрі на порушення правил голосування). Його потрібно використовувати тільки для запобігання шкоди проектам фонду Вікімедіа.

Забороняється використання цього інструменту для політичного контролю, тиску на редакторів, або погроз користувачеві, незгодному з вами в обговоренні контенту. Для перевірки користувачів через інструменти чек'юзерів мають бути вагомі підстави. Зверніть увагу, що взагалі альтернативні облікові записи не заборонені, поки вони не використовуються для порушення правил (серед прикладів порушень: багаторазове голосування, яке збільшує видимість підтримки якоїсь позиції, або обхід блокування чи бану).

Сповіщувати обліковий запис, який перевіряють, дозволяється, але не вимагається. Подібно до цього і сповіщення спільноти про перевірку не є обов'язковим, але може здійснюватися з врахування положень політики конфіденційності.

Дозволяється перевіряти адреси користувачів по їхньому явному запиту, у випадках, коли вони хочуть публічно довести свою невинуватість у, наприклад, ляльковому театрі. Однак зверніть увагу на те, що запит на використання інструментарію перевірки користувачів в таких обставинах інколи є частиною підривної діяльності.

Політика конфіденційності

У всіх проектах Фонду Вікімедіа питанням конфіденційності надається величезне значення. Якщо тільки хтось не здійснює кричущих порушень правил (наприклад, масштабним бот-вандалізмом або спамом) — розкриття IP-адрес, місцеположення або інших особистих даних, достатніх для розпізнавання користувача, практично завжди є порушенням.

Розкриття інформації

Навіть якщо користувач порушує правила — краще всього все одно не розкривати особисту інформацію про нього, якщо це можливо.

 • Як правило, не слід розкривати IP-адреси. Краще обмежитися підтвердженням, чи з тієї мережі даний користувач і т. п. Якщо все-таки доводиться розкривати докладну інформацію — упевніться, що той, кому ви її передаєте, заслуговує довіри і не розголосить її сам.
 • Якщо користувач сам повідомив, звідки він, і по його IP-адресі можна судити про те ж, то підтвердження цього у разі потреби не є розголошуванням особистої інформації.
 • Якщо у вас залишаються сумніви — не розкривайте деталей.

Доступ до CheckUser

Тільки стюарди, омбудси, деякі працівники Фонду Вікімедіа, і незначна кількість інших користувачів мають доступ до інструменту "CheckUser". Користувачі отримують статус Чек'юзера лише у конкретному вікіпроекті (крім Омбудсів і деяких співробітників).

Якщо у вікіпроекті існують локальні чек'юзери, перевірки повинні проводитися ними. В екстрених випадках це можуть робити стюарди, після чого вони повинні зняти з себе доступ до інструменту перевірок і повідомити локальних чек'юзерів персонально або через список розсилки.

Для цього додайте на сторінку запитів запит із іменами підозрюваних користувачів і поясненнями, навіщо потрібна перевірка (із наведенням посилань). Аналогічно до вищенаведеного, потрібен консенсус спільноти. Стюард відповість, чи редагують ці два користувачі з однієї IP-адреси, проксі, підмережі й країни, або ж вони не пов'язані один з одним.

Призначення локальних чек'юзерів

Спільнота має затвердити щонайменше дві кандидатури на підставі консенсусу. Вони мають контролювати дії один одного.

Якщо у вікі-проекті є офіційно чинний Арбітражний комітет, права CheckUser можуть отримати лише користувачі, схвалені арбітрами. Таких користувачів має бути щонайменше двоє — для можливості взаємного контролю. Після ухвалення рішення кандидатів слід записати на сторінці запитів на надання повноважень.

У вікі-проектах без Арбітражного комітету можливі два варіанти. Кандидат у CheckUser‘и має подати свою кандидатуру на розсуд спільноти й повноцінно проінформувати про це всіх (у Кнайпі, через список розсилки тощо). Кандидат має бути знайомий із політикою конфіденційності. Після досягнення консенсусу (щонайменше 25—30 голосів «за» при частці 70—80% серед «за» і «проти»), користувач має зробити запит на сторінці запитів на надання повноважень із посиланням на рішення спільноти.

Якщо, через малу кількість користувачів, не вдається набрати необхідну кількість голосів для обрання двох кандидатів, у такому вікі-проекті просто не буде користувачів з такими повноваженнями. За необхідності перевірки підозр у порушеннях, пов'язаних із віртуалами, доведеться звертатися до стюардів.

Список розсилки

Існує закритий список розсилки (CheckUser-l), до якого мають мати доступ усі стюарди та чек'юзери. Пишіть модераторам розсилки, щоб отримати доступ. Використовуйте цю розсилку для прохань про допомогу, висловлювання ідей, а також отримання сторонніх консультацій у випадках, коли ви не впевнені в тому, що саме означають отримані вами дані.

IRC-канал

There is a private IRC channel (#wikimedia-checkuserзайти) to which all stewards and CheckUsers who use IRC should have access. This channel serves the same purpose as the mailing list, but in real-time. Contact any channel member to gain access; a channel manager will grant permanent access. Ask a steward if you need help gaining access.

Відкликання права

У користувачів, які були неактивні протягом року й більше і мали права CheckUser, ці права відкликаються.

У випадках, якщо стюард або користувач з відповідними правами зловживає цим інструментарієм, ці права у нього негайно відбираються. Зокрема, це відбудеться у разі, якщо регулярно проводяться перевірки користувачів без серйозних на те підстав (повинні надаватися посилання і докази зловживань).

Підозри в зловживаннях повинні обговорюватися в локальних вікі-проектах. У вікі-проектах із Арбітражним комітетом саме він виносить ухвали про зняття прав CheckUser. Якщо Арбітражного комітету немає — такі питання повинні вирішуватися голосуванням спільноти. Права відкликаються стюардами. Стюарди не мають права вирішувати такі питання самостійно, але можуть допомогти з інформацією, необхідною для розслідування (журнал доступу). При необхідності, зокрема, при особливій неповазі до політики конфіденційності, до Ради повірених Фонду «Вікімедіа» може бути поданий запит про повне позбавлення доступу порушникові.

Скарги на зловживання правами CheckUser чи порушення політики конфіденційності можуть також бути подані в комісію омбудсів. У випадках, коли в певному проекті залишився тільки один користувач із дозволом CheckUser, спільнота має обрати ще щонайменше одного.

Користувачі з дозволом CheckUser на даний момент

 • Edit (last updated: 2023-05-24)

Everywhere

Arabic Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Dr-Taher
 2. Meno25
 3. باسم
 4. علاء
 5. فيصل

Bengali Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (applications will open for no fewer than 30 days).

 1. Al Riaz Uddin Ripon
 2. NahidSultan

Catalan Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jmrebes
 2. Joutbis
 3. KRLS

Czech Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Ellywa
 3. Groucho NL
 4. Japiot
 5. Jcb

English Wikibooks

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that Stewards are explicitly allowed to process non-emergency CheckUser requests.

 1. MarcGarver
 2. Xania

English Wikinews

Automatically generated checkusers list

 1. Acagastya
 2. Cromium

English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. Alison
 2. AmandaNP
 3. Barkeep49
 4. Beeblebrox
 5. Blablubbs
 6. Cabayi
 7. Callanecc
 8. CaptainEek
 9. Courcelles
 10. Doug Weller
 11. Dreamy Jazz
 12. Drmies
 13. EdJohnston
 14. Enterprisey
 15. Firefly
 16. GeneralNotability
 17. Girth Summit
 18. Guerillero
 19. Ivanvector
 20. Izno
 21. Jpgordon
 22. KrakatoaKatie
 23. Ks0stm
 24. L235
 25. Mailer diablo
 26. Materialscientist
 27. Mkdw
 28. Moneytrees
 29. Mz7
 30. NinjaRobotPirate
 31. Opabinia regalis
 32. Oshwah
 33. PhilKnight
 34. Ponyo
 35. Primefac
 36. Reaper Eternal
 37. Risker
 38. RoySmith
 39. SQL
 40. ST47
 41. Salvio giuliano
 42. SilkTork
 43. Stwalkerster
 44. TonyBallioni
 45. Versageek
 46. Worm That Turned
 47. Wugapodes
 48. Yamla
 49. Zzuuzz

English Wiktionary

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for six-month terms.

 1. 3(MG)²
 2. Hexasoft
 3. Hyméros
 4. Linedwell
 5. Marc Mongenet
 6. Poudou!

German Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for one- or two-year terms.

 1. Karsten11
 2. MBq
 3. Perrak
 4. Squasher

Hebrew Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. PurpleBuffalo
 2. TheStriker
 3. דגש
 4. יונה בנדלאק
 5. עלי

Hungarian Wikipedia

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. FoBe
 4. Grin
 5. Tgr

Indonesian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Bennylin
 2. David Wadie Fisher-Freberg
 3. Hidayatsrf
 4. Meursault2004
 5. Nohirara

Italian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Elwood
 3. Gac
 4. Melos
 5. Mtarch11
 6. Ruthven
 7. Sakretsu
 8. Shivanarayana
 9. Superspritz
 10. Vituzzu

Japanese Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Infinite0694
 2. Penn Station
 3. Y-dash
 4. W.CC
 5. さかおり

Korean Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup

Polish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Due to a new local policy, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers.

 1. Masti
 2. Nedops
 3. Saper
 4. Wojciech Pędzich

Portuguese Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for two-year terms.

 1. Albertoleoncio
 2. Conde Edmond Dantès
 3. Érico
 4. Teles

Russian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. Q-bit array
 3. Ле Лой

Serbian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан
 4. Боки

Simple English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Operator873
 5. Peterdownunder
 6. Vermont

Slovene Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. MZaplotnik
 2. Romanm

Spanish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. BlackBeast
 4. LuchoCR
 5. Montgomery
 6. Rastrojo

Swedish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Fluff
 2. Julle
 3. Tegel

Thai Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Geonuch
 2. Just Sayori
 3. Timekeepertmk

Turkish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. Elmacenderesi
 2. Uncitoyen
 3. Vincent Vega

Ukrainian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. Andriy.v
 2. Goo3
 3. Mykola7
 4. NickK

Vietnamese Wikipedia

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia Commons

Automatically generated checkusers list

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd
 4. Trijnstel

Wikispecies

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

Meta

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. Hasley
 3. MarcoAurelio
 4. Minorax
 5. Sotiale
 6. Trijnstel
 7. Vermont
 8. Xaosflux

Wikidata

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. 1997kB
 2. BRPever
 3. Jasper Deng
 4. Sotiale
 5. علاء

Wikitech

Automatically generated checkusers list

 1. Alexandros Kosiaris
 2. BryanDavis
 3. Jcrespo
 4. Ladsgroup
 5. Reedy
 6. Tim Starling
 7. WMFOffice

Див. також