İletişim/Wikimedia markaları/2030 hareket markası projesi

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Communications/Wikimedia brands/2030 movement brand project and the translation is 43% complete.
Outdated translations are marked like this.


In September 2021, the Wikimedia Foundation Board of Trustees passed a new resolution on branding which extends the pause on all renaming efforts and endorses new projects to strengthen branding for affiliates and Wikimedia content. Please read more about the resolution, and the process that led to it, on the Diff blog. Questions about the resolution itself can be asked on the movement brand project talk page. Thank you to the 9 community advisors and staff from the Wikimedia Foundation who worked closely and collaboratively with the Board over the past year to create this important milestone.

2021 Board Update

Cross posted from Wikimedia-l

Dear all,

I am happy to share with you that the Wikimedia Foundation Board of Trustees has passed a new resolution on the topic of branding [1]. Some context As you may remember, last year the Board paused all work under the 2030 Movement Brand Project, in order to rethink and improve the Foundation’s approach to community participation and decision making around renaming. After year-long work, attentive listening and thoughtful conversation between the Board, Wikimedia Foundation staff, and community advisors, the committee has come up with a recommendation for next steps. The recommendation was unanimously approved by the Board and captured in the above mentioned resolution. The Wikimedia Foundation will therefore be resuming its role to steward and protect Wikimedia brands, in partnership with our broader movement, and the ad hoc Brand Committee concludes its work .

What are the main aspects of the resolution?

Importantly, this resolution extends the Board’s decision that the Wikimedia Foundation should not pursue renaming work for this fiscal year (until at least July 2022). Instead, it directs the Foundation to support the Wikimedia movement through three main areas of brand work that protect and support Wikimedia’s reputation throughout the world. Please read more about this decision on the Diff Blog [2].

Next steps?

Wikimedia Foundation teams intend to share more information on new projects, including their plans for engaging our community, in the coming weeks. In the meantime, Foundation staff and I are available to answer clarifying questions on the Wikimedia brand / 2030 movement brand project talk page on Meta [3]. You are also welcome to join the Board’s Open Meeting on October 20th, where you will be able to ask questions and hear from the team directly [4].

Special thanks

On behalf of the Board, I would like to thank the community advisors to the Brand Committee. This group has worked with us since February 2021, lending their time and expertise. Their input to the process has been invaluable and we appreciate their commitment to help us find a productive way forward. Thank you -- Lucy Crompton-Reid, Joao Alexandre Peschanski, Megan Wacha, Justice Okai-Allotey, Rachmat Wahidi, Erlan Vega Rios, Richard Knipel, Phoebe Ayers and Jeffrey Keefer!

I would also like to thank our Brand Studio team at the Wikimedia Foundation for their hard work, dedication, professionalism, flexibility, openness, and vision they brought to our joint work on the future of branding.

Together, we made sure that the next steps for brand work are closely connected to our 2030 strategic goals and we have no doubt they will be an important service to the Wikimedia movement. I look forward to watching these plans come to life and invite the community to actively participate in these discussions and decisions as they unfold.

Sincerely,

Shani Evenstein Sigalov Chair, Brand Committee Board of Trustees, Wikimedia Foundation

[1] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Resolution:Next_Steps_for_Brand_Work,_2021
[2] https://diff.wikimedia.org/2021/10/14/wikimedia-foundation-board-of-trustees-new-resolution-on-branding/
[3] https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Talk:Communications/Wikimedia_brands/2030_movement_brand_project
[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_Community_Affairs_Committee/2021-10-20_Conversation_with_Trustees

2030 Movement brand project summary

Özgür bilgi projelerimiz küresel bir hareket tarafından oluşturuldu. Ne var ki, 15 yılın ardından "Wikimedia"" ismi dünyada tanınmamaya ve kafa karıştırıcı olmaya devam ediyor. Bu yüzden de kim olduğumuzu açıklamada, çalışmalarımızın etkisini göstermede ve insanları davet etmede etkisiz bir araç haline geldi. Wikipedia adı ise aksine dünya-çapında biliniyor fakat daha geniş bir projeler ve topluluklar ekosisteminin bir parası olarak anlaşılmıyor. Vakıf birbirine bağlı, küresel bir hareket olarak kim olduğumuzu ileten bir marka teklifi için Wikipedia ismini merkez bir referans noktası olarak kullanmayı planlıyor.

Önerilen hareket markası; hareket, iştirakler ve Vakıf için bir adlandırma sistemi ve bir tasarım sisteminden oluşacak. Tüm topluluklar ve iştirakler geliştirilmesi için katılmaya davetlidir. Eğer önerilen marka sisteminin kullanımı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanırsa Vakıf tarafından uygulanacak ve gereksinimlerine bağlı olarak tercih eden iştiraklere açık olacak.

Sorun cümlesi

Kişiler, projeler, teknoloji, içerik ve değerleri içeren bir ekosistemi nasıl ifade edersiniz? Bunu tek bir isimle nasıl yaparsınız? Peki ya bir tasarımla?

2003'te "Wikimedia"'yı projeler arasındaki birbirine bağlı bilgi için olduğu gibi o bilgiyi ortaya çıkaran topluluklar ve iştirakleri tanımlamak için de kullanmaya başladık. Fakat araştırmalardan öğrendik ki, "Wikimedia" dünyadaki bir çok kişinin anladığı ya da tanıdığı bir kelime değil. Ve Wikipedia ise küresel olarak tanınıyorsa da daha geniş özgür bilgi projelerinden ve onları destekleyen topluluklardan bağlantısız kalıyor.

Bu bağlantısız oluş, 2030 stratejik yönümüzü gerçekleştirmemizi etkiliyor: eğer dünya kim olduğumuzu bilmezse, vizyonumuzu paylaşan herkesin bize katılabilmesini nasıl sağlarız? eğer dünya hareketimizin bağlantılı projelerini ve topluluklarını anlamazsa, nasıl özgür bilgi ekosisteminin temel altyapısı oluruz? Güçlü, birleşik bir marka oluşturmak kim olduğumuzu, ne yaptığımız iletecek, tüm ardalanlardan insanlara bize katılmaları ve hareket hedeflerimize ulaşmada yardım etmeleri için ilham verecek.

Amaçlar

Bu proje, kim olduğumuzu netleştirmek, yeni katılımcıların giriş noktalarını sadeleştirmek ve katılımı büyütmek için hareketimizin markasını geliştirmeyi amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için hareketimizin en tanınmış markasını, Wikipedia'yı, merkez referans noktası olarak alıyor. Bu projenin gelişimi, 2019 yılı araştırma ve istişareleri sonucunda (aşağıya bakınız) ortaya çıkan " iyi bir hareket markasının özellikleri" bilgisine dayanır ve proje ilerledikçe yeni geri bildirimleri entegre eder.

Teklif edilecek marka tasarım sistemi bir adlandırma sistemi ve marka tasarımından oluşacak. Marka tasarımının logolar ve tasarım stilleri (yazı tipleri, renkler ve kullanıma hazır şablonlar gibi) içermesi bekleniyor. Bu marka sistemi, eğer kullanımı onaylanırsa, Vakıf tarafından kullanılacak ve isteyen iştiraklerin kullanımına açık olacak. Projelerin içeriğinde değişiklikler önermeyecektir.

Bu proje Wikimedia Vakfı'nın orta-dönem planındaki Marka Farkndalık önceliğini desteklemektedir.

İyi Bir Hareket Markasının Özellikleri (Hareket Markalama Kriteri)

2019'da 2030 araştırma ve planlama topluluk değerlendirmesi sonuçları, topluluk tarafından 2030 Hareket Markası Projesi'ne yol göstermesi gereken altı nitelik/kriter ortaya koydu. Bu noktaların bir kısmı 2020'de gönüllüler tarafından başlatılmış Vakıf kendini Wikipedia olarak İsimlendirmeli mi istişaresinde pekiştirildi.

Bu nitelikler Altı Hareket Markası Kriteri olarak adlandırılmaktadır.

 1. 'Marka, organizasyonlar ve projeler arasındaki ayrıma ilişkin karışıklığı azaltmalı' , platformun, gönüllülerin, bağlı kuruluşların ve Vakfın harekette hangi rolleri oynadığını açıkça tanımlamalı.
 2. 'Marka, hareketin itibarını korumalı ve geliştirmeli' ', içeriğimize ve katkı sağlayanlara güveni attırmalı.
 3. 'Markalama kardeş projelere fayda sağlamalı' '. Böylece Wikipedia'nın uluslararası popülerliği ve hareketin merkezinde oluşu, ilgili projelerin kullanımı ve katılımı artırmak için kullanılmalı.
 4. 'Marka, hareket katılımcıları ve iştirakleri için yasal ve hükûmet risklerini hafifletmelidir' , böylece gönüllüler serbest tartışma politikalarımıza düşman yerlerde Wikipedia içeriğinden ötürü suçlanmamlı veya cezalandırılmamalıdır.
 5. 'Markalaşma hareketimizi büyütmeli' 'Dünyanın dört bir yanındaki yeni kullanıcılara, katkıda bulunanlara, bağışçılara ve iş ortaklarına hitap etmeli ve 2030 yönümüzde bize katılmaya davet etmeli.
 6. 'Markalaşma kademeli olarak uyarlanmalı ve benimsenmelidir' , topluluk gruplarının Vakıf desteği ile kişiselleştirilmiş ve yerelleştirilmiş bir şekilde sisteme tercihleri doğrultusunda katılmalarına olanak sağlanmalı.

Several of these points have been reinforced in 2020 by the volunteer-initiated RfC Should the Foundation call itself Wikipedia, with a seventh quality being added at the conclusion of that RfC:

 1. The Foundation should not use the name Wikipedia, as a significant majority of the community has found it unacceptable for the Foundation to use the name Wikipedia to refer to itself.

Siz de katılın

Herkesi katılmaya davet ediyoruz. Özellikle de hareket iştiraklarinin tamamının katılımını bekliyoruz çünkü bu proje ile geliştirilen marka sisteminin hedef kullanıcıları onlar.

Project tartışma safyasında geri bildirimlerinizi ve sorularınızı paylaşabilirsiniz. Proje ekibine özel olarak şu adresten yazabilirsiniz brandproject(_AT_)wikimedia.org. Sık Sorulan Sorulara bakınız!

Haberler

Interconnection (Bağlantı) ortak kavramını tanıtan video (rapora bakınız.)
Naming Convention Proposals Presentation
Wikimedia Brand Strategy 2020 presentation (proposal)

Etkinlik ve güncellemeler listesi. Tam liste için şuraya bakınız: Takvim.

Kabaca proje aşamaları bunlardır ve değişebilir.

 • Concept development – completed (January to April)
 • Naming conventions for discussion (June – July)
  • Foundation participation paused through at least March 2021

Sürecin her aşaması proje takviminde belgelenmiştir.

Roller ve Sorumluluklar

Wikimedia Hareketi

 • Marka ğı - Marka kavramı oluşturma ve tasarım sürecine Snøhetta (proje tasarım ortağı) ve Vakfı çalışanları ile rehberlik eder.
 • Hareket çapındaki gönüllü topluluklar (projeler arası, topluluk listeleri ve köy çeşmeleri) - teklif edilen isimlendirme, tasarım ve marka öğeleri hakkında endişeleri, gereksinimleri ve geliştirme önerilerini vurgulamak üzere görüş bildirir.

Wikimedia Vakfı

 • Yönlendirme Komitesi - Marka gelişimine bilgi sağlar. Bağış Toplama, Hukuk / Politika, Teknoloji, Ürün, Finans ve Yönetim temsilcileri.
 • Marka Proje ekibi - Proje gelişimine ve dokümantasyona liderlik eder ve Hareket, Vakıf ve Snøhetta arasındaki uyumu sağlar.
 • Yönetici Liderlik ve Mütevelli Heyeti - Marka önerilerini inceler ve değerlendirir.

Snøhetta (proje tasarım ortağı)

 • Tasarım çalışmasını yürütür. Hareketin incelemesi için Marka teklifleri üzerinde çalışır.

Ayrıca bakınız