Topluluk Kapasitesi Geliştirme/İletişim

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Capacity Development/Communications and the translation is 100% complete.


Bu sayfanın kısa özeti: İletişim ve medya ilişkileri ile ilgili topluluk kapasitesini geliştirmek için zorlukların ve olası yaklaşımların tartışılması


Kapsam

İletişim ve Medya İlişkileri Wikimedia hareketi, projeleri ve gönülleri hakkında daha geniş bir kitlede farkındalık yaratmayı içerir. Bu şunları kapsayabilir: halkı Wikimedia hareketi ve projeleri konusunda eğitmek; basın ile çalışmak, medya kurumlarına etkin biçimde hikayeler sunmak, röportajlar vermek, mesaj oluşturmak, duyuru taslaklarını hazırlamak, hataları düzeltmek, medyada yer alan olumsuz haberlere yanıt vermek (ve ne zaman yanıt verilmeyeceğini anlamak), sosyal nedta ve bloglardan yararlanma ve daha fazlası.

Zorluklar

  • Farkındalık yaratmak ve halkı hareketimiz hakkında eğitmek: Wikimedia topluluğu dışındaki insanların çoğu Vikipedi'nin ve diğer projelerin nasıl çalıştığını ve hareketin tam olarak ne olduğunu tümüyle anlamıyor. Genellikle, halkla olan herhangi bir iletişim öncelikle projeler ve hareket hakkında temel eğitimi gerektirir.
  • Basınla çalışmak: Hem Wikimedia organizasyonlarının hem de tek tek topluluk üyelerinin geleneksel medya ile ya etkin erişim (örneğin basının ilgisini çekmek için özellikle uğraşmak) ya da tepkisel yanıtlar (örneğin bir muhabirin sorularına yanıt vermek) yoluyla etkileşimi vardır. Organizasyonlar ve kişilerin bazı ortak noktalarda zorluk yaşayabilir: Örneğin hataları düzeltmek veya etkili bir röportaj için bir muhabirle iletişim kurmada. Bu ortak zorluklar ne zaman geleneksel medya ile ilişki kurulMAmalıdır konusunu da içerir (ör. bir medya talebi ne zaman canlı görüşmedense eposta ile yanıtlanmaya daha uygundur).
  • Sosyal medyayı etkili kullanım: Toplulukların çoğunun gerek sosyalleşme gerekse topluluk kurma için kullandıkları çeşitli sosyal medya hesapları var.
  • Kaynak eksikliği: Basından sıklıkla gelen sorulara yanıtlar, basın bülteni şablonlar veya belirli konularda konuşma noktaları gibi hazır, tutarlı kaynaklar genelde bulunmaz veya wikiler arasında dağınıktır. Kısa süre önceden haber verilen ya da hayatında ilk defa basınla görüşen topluluk üyeleri için bu tür temel kaynakların eksikliği basınla ilişkiyi daha da zorlayıcı hale getirebilir.
  • Güçlü, tutarlı mesaj geliştme. Wikimedia topluluğu karmaşık ve çeşitlidir ki bu Wikimedia etkinlikleri duyurular, değişiklikler ve diğer hareketle ilgili konulardaki koordinasyonumuzu güçleştirir.

Olası yaklaşımlar

Bu olası yaklaşımlar hareketle ilgili işlerde temel iletişim ve medya ilişkilerinde yaşanan zorluklara gidermeye odaklanır. Daha ileri düzey zorluklar ve gereksinimler için Komite eposta listesi iyi bir kaynak olabilir.

  • Kapasite geliştirmekle ilgilenen topluluk üyeleri için genel materyal hazırlanması, örneğin basından gelen sıkça sorulan sorulara yanıt listesi; tüm chapter ve tematik kuruluşların hareket ile ilgili etkinlikleri duyuruda kullanacakları bir basın bülteni.
  • Medya eğitim materyali geliştirme ve topluluk üyelerinin medya röportajlarında, yazışmalarda vb. medya ile iletişim becerilerini kazanması için onları medya eğitim uzmanları ile buluşturma
  • Hareketle ilgili olarak haberlerde yer alacak tartışma konuları oluşturup güncelleme (örneğin kamu politikası, vandalizm örnekleri, Wikimedia duyuruları gibi)

Olası bir kapasite geliştirme projesi taslağı

Zorluk
Medya ilişkilerinde deneyim eksikliği
Hedefler
Yerel gönüllülerin medya ilişkileri becerileri konusunda eğitimi
Takvim
1-2 ay
Araçlar ve kaynaklar
Eğitim için (seyahat, mekan, eğitimci ücreti) Wikimedia Vakfı fonu; yerle bir eğitimci belirleme ve brifingde Wikimedia Vakfı desteği; eğitimler için Wikimedia Vakfının destek materyali hazırlaması (örneğin konuşma konuları).
Değerlendirme
Eğitimden 3-4 ay sonra, toplulukla iletişim aktivitelerinin incelenmesi, topluluk memnuniyetinin değerlendirilmesi.

Kaynaklar

Aşağıda sınırlı bir kaynak listesi bulunmaktadır. Lütfen faydalı bulduğunuz kaynakları ekleyiniz ya da listeyi zenginleştirmeye yardımcı olunuz!

Öğrenme Desenleri

Aşağıda bu konudaki bir öğrenme deseni örneği bulunur. Konuya ilişkin başka öğrenme desenleri için Öğrenme deseni kütüphanesine bakınız.

Fikirlerinizi ekleyin


Kaynaklar


Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in developing communications and media relations capacities, for instance through mentorship or funding for local training.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: