Jump to content

Topluluk İstek Listesi Anketi/Açıklama

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey/Description and the translation is 78% complete.
Outdated translations are marked like this.

Community Tech takımı geliştirilmiş, uzman odaklı çözüm ve yönetim araçları için aktif Wikimedia editörlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklıdır. Topluluk Teknik takımının oluşumu; yönetim araçları, botlar ve Wikimedia projelerinin ilerlemesini sağlayan diğer özelliklere gelişmiş destek için esas katkı sağlayıcılardan gelen taleplerin doğrudan sonucudur.

Kasım 2015'te, Topluluk Teknik takımı, Wikimedia editörleri için en önemli olan özellik ve çözümleri tanımlamaya yardımcı olması için ilk çapraz proje Topluluk İstek Listesi Anketini düzenledi. Topluluk Teknik takımı için teklifleri kaydetmek için tüm Wikimedia projelerinden katkı sağlayıcıları davet ettik. İki haftalık bir teklif toplama sürecinden sonra, en çok ilgilendikleri teklifleri oylamalarını istedik. En çok oy alan teklifler, araştırma ve inceleme için takımın en öncelikli birikimi oldu. Süreç, sonradan her yıl tekrar eder hâle geldi.

Gerekçe

Zaten var olan birçok topluluk istek listeleri olduğunu, bununla birlikte birçoğunun topluluk tarafından tasnif edilmediği/sınıflandırılmadığı, demode kaldığı ve talepler için yeterince açık tanımlanmış bir kapsamının olmadığını fark ettik. Ayrıca, çok sayıda Wikimedia projesini aktif olarak devreye alan herhangi bir teknik talep anketi olup olmadığını ise bilmiyoruz.

Destek

Takım olabildiğince çok editörden ve topluluktan girdi almayı sever. Bunu başarmak için, bir destek stratejisi oluşturmak amacıyla Topluluk Katılım ve İletişim takımlarıyla birlikte çalıştık. Bu strateji; blog paylaşımları, site bildirimleri, tartışma sayfası davetleri, Köy Çeşmesi bildirimleri, posta listesi paylaşımları, Teknik Haberleri, IRC, sosyal medya ve diğer alanları kapsayabilir.

Alan

Anket Meta'da düzenleniyor. Üçüncü taraf anket aracı kullanmak yerine anketi viki üzerinde düzenlememizin bazı sebepleri var:

 • Editörler, doğası gereği vikileri kullanmakta rahattırlar ve genellikle daha özel yazılımlar yerine vikilerin şeffaflığını ve esnekliğini tercih ederler. Topluluk neredeyse her zaman viki üzerinde anketler düzenler ve oy kullanır, Yılın Resmi gibi ilgili karışık anketler için bile.
 • Vikiler eş zamanlı tartışma ve oylamaya kolayca olanak sağlar.
 • Teklif çevirileri, viki üzerindeyse topluluk gönüllülerince daha kolay tamamlanabilir.

Kapsam

Talepler Topluluk Teknik takımının kapsamı ile uygunca sıralanmalıdır. Özellikle de doğrudan esas topluluğun yararlandığı münferit, iyi tanımlanmış çalışmalar olmalıdırlar. Bunun dışındaki çalışmalar reddedilebilir ya da diğer geliştirme takımlarına yönlendirilebilir.

Katılım gereksinimleri

Ankete katılmak için (teklif kaydı yaparak, teklifi destekleyerek ya da oylayarak), kullanıcının anketin başlamasından önce iyi niyetli değişiklikleri olan ya da aktif bir Toolforge geliştiricisi olan kayıtlı bir hesabının olması gerekir. Yine de, anonim IP kullanıcıları dahil herkes tartışmalarda yer alabilir. Vikiler arası değişiklik istatistikleri Special:CentralAuth adresinden doğrulanabilir.

1. Aşama: Teklif sunma

Anketin ilk aşamasında, teknik talepler için teklifler istiyoruz. Teklifler kişi başına üç adet ile sınırlandırılmıştır. Topluluk anketin ilk aşaması süresince organize olmak, tartışmak ve teklifleri değerlendirmek için cesaretlendirilmiştir. Teklif yapıldıkça, Topluluk Teknik takımı teklifin teknik olarak uygulanabilirliği ve takımın çalışmasına uyup uymadığı hususunda geri dönüş sağlayabilir. Tekrar eden ya da bir diğer WMF takımının yol haritası ile çatışan bir teklif Topluluk Teknik takımı tarafından işaretlenebilir ve oylama aşamasına dahil edilmeyebilir. Bu ayrıca teknik talep olmayan ama örneğin politika tartışmaları gibi öğelere, yapamayacağımızı bildiğimiz öğelere ya da basitçe anlamadığımız ya da teklif verenin açıklama isteklerine cevap vermediği önerilere de uygulanabilir.

Sürecin büyük bir kısmı İngilizce sürdürülmekle birlikte, biz her Wikimedia projesinden insanlara teklifte bulunmaları için çağrıda bulunuyoruz. Teklifi İngilizce'ye çevirmesi için gönüllü çevirmenleri teşvik edeceğiz.

Teklif formatı

Teklifler her dilde kaydedilebilir ama İngilizce olması (Topluluk Teknik takımı ve diğer editörlerden gelecek geri bildirimleri kolaylaştırmak için) tercih edilir. Tercihen, teklifinizin aşağıdaki noktaları kısaca açıklaması gerekir:

 • Çözmek istediğiniz sorun nedir?
 • Hangi kullanıcılar yararlanabilir? (editörler, hizmetliler, Commons kullanıcıları, Vikipedi kullanıcıları, vb.)
 • Sorun şimdi nasıl irdeleniyor?
 • Önerilen çözümler nelerdir= (başka fikirler varsa)
 • İlgili bir Phabricator başvurusu var mı?

2. Aşama: Teklifleri inceleme ve düzenleme

İkinci aşama boyunca, Topluluk Teknik takımı ve Teknik İşbirliği takımı teklifler üzerinde çalışır. Bunları düzenler, gerekirse açıklama ister, çakışanları birleştirir ve teklifleri oylama aşamasından önce mümkün olduğunca iyi bir noktaya getiririz; böylece editörler neye oy verdiklerini bilir ve teklifin açık ve yararlarının ne olduğundan emin olurlar. Bazı teklifler ise kapsam dışıdır, teknik olmayan talepler ya da üzerinde çalışmamız imkansız olanlar arşivlenir.

3. Aşama: Oylama

Oylama aşaması boyunca, editörler Topluluk Teknik takımının üzerinde çalışmasını en çok istedikleri başvuruları oylar. Olumlu oylar Support Support ve imzayla işaretlenir ve teklifin çetelesinden sayılır. Neutral (tarafsız) ya da Oppose (karşı) olarak işaretlenen yorumlar açıklama talep etmek ya da tartışma için potansiyel sorunlar oluşturmak için kabul edilir, fakat olumsuz oy olarak sayılmazlar.

Oylama sona erdiğinde, tüm taleplerin bir listesi nihai oy çeteleleriyle birlikte yeni bir viki sayfasına kopyalanır.

Analiz ve önceliklendirme

We've developed a method to help us approach our wish prioritization more systematically and with transparency over the years. There were a few assumptions built into our prioritization process which are helpful to name explicitly:

 • Popularity of a wish should be a very important factor in our selection decision, but not the only one.
 • It is best to stagger wishes so that specialists can collaborate with each other as we progress through work-- i.e. as the designer researches the wish and generates visual components for wish, the engineers focus on a wish that is purely technical.
 • It is best to communicate transparently with the communities rather than hiding the details. Visibility builds trust and dialogue.

The process consists of going through any wish that scores in the top 30 for a wishlist (we cut off any wishes below that, because realistically, it takes time to investigate every wish and we know we will not be able to grant more wishes for a given year) and scores them based on the following criteria:

photo of prioritization score
Prioritization Score for Community Tech Proposals

Once every wish is scored from every vantage point that impacts its feasibility and impact, we rank them. If we tackle those wishes first, we can tackle most wishes. Also, we can optimize for impact while taking maintenance and complexity into account.

This also means talking to other teams at the Foundation, and investigating if they were already working on projects related to wishes.

Geliştirme

Her talep geliştirme sürecine girdiğinden, durumu viki sayfasında topluluğun kolayca takımın sürecini görebilmesi ve geri bildirimde bulunabilmesini sağlamak için güncellenecek.

Ayrıca genel liderlik tablosunda iyi performans göstermeyen ancak yine de daha küçük projelerle çok ilgili olan bazı istekler üzerinde çalışıyoruz, ancak asıl odak noktamız küresel liderlik panosu olacak.