Jump to content

Průzkum přání komunity 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2015 and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.

Průzkum přání komunity 2015 skončil a nyní tým technické komunity začínají pracovat na nejlepších deseti udělátkách a opravách.

V listopadu a prosinci 2015 jsme pozvali přispěvatele všech projektů Wikimedia k zaslání návrhů, co by chtěli, aby si tým technické komunity vzal na práci za účelem vylepšení či vytvoření organizačních a moderačních nástrojů pro aktivní přispěvatele.

634 lidí se zúčastnilo průzkumu, kde navrhli 107 nápadů, prodiskutovali je a poté o nich hlasovali . V listopadu byla dvoutýdenní lhůta k zaslání a schválení návrhů, následovaná dvěma týdny hlasování. Nejlepších deset návrhů s nejvyšším počtem hlasů se nyní dostává do rukou technické komunity, jež se je bude snažit uskutečnit.

Nejžádanějších 10 přání

 1. Přesunout nefunční odkazy do archivů (111 hlasů pro)
 2. Vylepšit obrazovku s porovnáváním verzí (104)
 3. Centralizovat globální úložiště pro šablony, udělátka a moduly Lua (87)
 4. Seznam sledovaných stránek napříč projekty (84)
 5. Numerické řazení v kategoriích (84)
 6. Povolit kategorie v Commons ve všech jazycích (78)
 7. Nástroj statistiky zobrazení stránky (70)
 8. Globální diskusní stránka uživatele napříč projekty (66)
 9. Vylepšit funkci bota pro detekci „Copy & Paste“ (63)
 10. Přidat uživatelský seznam sledovaných stránek (62)

Celý seznam s odkazy na návrhy a štítky Phabricatoru si můžete prohlédnout na této stránce: 2015 Průzkum přání komunity/Výsledky.

Co se stane teď?

Dalším krokem je provést předběžný posudek deseti nejlepších návrhů a začít přemýšlet, co stojí za provedení. Potřebujeme jasnou definici problému a navržené řešení a rozklousknout technický, designový a komunitní oříšek pro každý z nich. Mluvíme o předběžném posudku na sumitu vývojářů nadace Wikimedia 2016 v prvním týdnu ledna a poté hlášení o publikaci a postupu po sumitu.

Některá přání z top desítky se zdají býti relativně snadná a budeme se do toho moci pustit během nového roku. Některá přání ale potřebují hodně úsilí k pochopení a diskusi s ostatními vývojáři, produkčními týmy, designéry a členy komunity. Mohou zde být i některé, které jsou příliš rozsáhlé nebo příliš těžké, aby je šlo vůbec zrealizovat.

Naše analýza se zakládá na následujících faktorech:

 • Podpora: Všeobecná podpora pro návrhy, včetně diskuse na stránce průzkumu. To vezme neutrální a oponující hlasy v úvahu. Některé nápady mají také dosti rozsáhlou diskusi zde na wiki i v hlášeních chyb. Pro některá přání potřebujeme více komunitní diskuse, která pomůže konkretizovat problém a shodnout se na navržených řešeních.
 • Proveditelnost: Kolik úsilí by to stálo, včetně již existujících závazků a překážek.
 • Dopad: Kolik projektů a přispěvatelů budou mít výhodu při ovedenípr, když se jedná o dlouho trvající řešení nebo dočasné opatření, a jak to vylepší všeobecnou produktivitu a spokojenost přispěvatele.
 • Hrozby: Potenciální slepé uličky, konflikty s prací ostatních vývojářů a negativní dopady na jakoukoliv skupinu přispěvatelů.

Náš plán pro rok 2016 je dokončit tolik návrhů z nejlepších deseti, kolik můžeme.Ta přání v mezi prvními deseti, která dokončit nelze, jsme povinni je důkladně prozkoumat a podat zpětně hlášení v analýze.

Takže to vypadá na dlouhý běh během celého roku, při němž budeme prezentovat aktuální průběh řešen prvních deset přání. Ty první budou na sumitu vývojářů nadace Wikimedia v prvním týdnu ledna. Plánujeme tam diskutovat o předběžných posudcích a poté jej zveřejnit do šiíršího kruhu.

Pokud chcete celý proces řešení problémů, budeme jej dokumentovat a uchovávat poznámky na dvou místech:

Co se zbylými 97 návrhy?

Bylo mezi nimi i mnoho dobrých i důležitých návrhů a jsem si jist, že každý si najde alespoň jeden, jenž se mu zalíbí. Celý seznam najdete zde:2015 Community Wishlist Survey/Results

Promluvíme si s týmy ostatních wikiprojektů o tom, zdali by se na některých z nich nemohly některé z návrhů uplatnit. We're also going to work with the Developer Relations team to see if some of these could be taken on by volunteer developers.

It's also possible that Community Tech could take on a small-scale, well-defined proposal below the top 10, if it doesn't interfere with our commitments to the top 10 wishes.

Takže nás čeká mnoho práce. ale máme na ni celý rok, takže pokud bude úspěšná, uspořádáme další průzkum na konci roku 2016, aby ještě více lidí dostalo šanci se zapojit a přijít s dalšími dobrými nápady.

For everybody who proposed, endorsed, discussed, debated and voted in the survey, as well as everyone who said nice things to us recently: thank you very much for coming out and supporting live feature development. We're excited about the work ahead of us.

We'd also like to thank Wikimedia Deutschland's Technischer Communitybedarf team -- they came up with this whole survey process, and they've been working successfully on lots of community wishes since their first survey in 2013.

You can watch Community Tech/News for further Community Tech announcements!

Archiv

Všechny návhry z průzkumu můžete vidět na následujících stránkách

Zamítnuté návrhy

Zamítnuté návrhy se přestěhovaly do Archivu

See also