Jump to content

Průzkum k seznamu přání komunity 2020

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2020 and the translation is 93% complete.
Průzkum přání komunity 2020 skončil...

Celkem: 72 návrhů, 423 přispěvatelů, 1749 hlasů pro

Zobrazit náhodný návrh

 

Všechny fáze průzkumu začínají a končí v 18:00 UTC (19:00 SEČ).

 • Předkládejte, diskutujte a revidujte návrhy: 21. října – 11. listopadu 2019
 • Tým Community Tech návrhy přezkoumává a utřiďuje (zahrnuje čas navíc pro Technickou konferenci Wikimedia): 5. listopadu – 19. listopadu 2019
 • Hlasování o návrzích: 20. listopadu – 2. prosince 2019
 • Uveřejněné výsledky: 6. prosince 2019

 

Ahoj všichni!

S potěšením vám přinášíme Průzkum přání komunity 2020. Jde v pořadí již o pátý průzkum, ale pro letošek jsme se rozhodli k němu přistoupit jinak. V minulých letech jsme zvali k sepisování návrhů vylepšení a oprav, které byste rádi, a technický tým se věnoval deseti návrhům s nejvíce hlasy. Tento rok zaměříme pozornost na newikipedijní projekty (tedy Wikiknihy, Wikislovník, Wikicitáty, Wikizdroje, Wikiverzitu, Wikidruhy, Wikicesty a Wikizprávy) a budeme se věnovat pouze pěti vítězným návrhům z průzkumu. Oproti jiným rokům je to velký rozdíl. Příští rok (2021) se ale nejspíše vrátíme k tradičnímu formátu.

Proč taková změna? Léta jsme používali stejný formát — a, obecně vzato, mělo to hodně výhod. Vytvořili jsme skvělé nástroje, zařídili užitečná vylepšení a naše dílo mělo dopad na různé skupiny. Ale přesto formát přirozeně nahrával největšímu projektu (Wikipedii). Pro menší projekty bylo těžší se prosadit a mnohé z nápadů neměly šanci dostat se mezi nejlepší. Jakožto tým orientovaný na komunity chceme podporovat všechny projekty. Proto si v roce 2020 chceme posvítit na newikipedijní projekty.

Přijmeme pět přání. V minulých letech jsme pracovali na nejžádanějších přáních, jako například Globální nastavení nebo „Kdo to napsal“, což jsou skvělé nástroje. Ta však zabrala spoustu času a stála mnoho úsilí. Když se podíváme na seznam z roku 2019, je zde stále mnoho nevyřešených návrhů. A přitom chceme prostor i pro přání pro rok 2020. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro zkrácený seznam, abychom se mohli věnovat co nejvíce přáním (novým i zbývajícím z loňska).

 

Jako tým jsme upravili pravidla pro letošní průzkum. Rozhodli jsme se takto:

 • každý návrh by měl být pro projekty, které nemají vlastní vývojový tým (tedy Wikiknihy, Wikislovník, Wikicitáty, Wikizdroje, Wikiverzitu, Wikidruhy, Wikicesty a Wikizprávy).
 • Globální přání (pro všechny wiki) nebudou přijata.
 • Přání pro Wikipedii nebo která se vztahují pouze na Wikipedie, nebudou přijata.
 • Přání pro Commons nebo Wikidata nebudou přijata.
 • Tým Community Tech bude mít poslední slovo, zda jsou přání přijatelná, v rámci činnosti a podle pravidel.

Proč ne globální přání? Debatou, zda máme zahrnout globální přání či ne, jsme strávili mnoho času. Na jednu stranu naprosto chápeme touhu po globálních přáních, ovšem na druhou stranu zase nechceme, aby tato přání v seznamu dominovala a zvítězila nad přáními pro menší projekty. Také jsme uvažovali o povolení některých globálních přání, ale vzhledem k tomu, že letos bude vybráno jen 5 nových přání, jsme se rozhodli, že již tak omezený prostor pro menší projekty nebudeme ještě dále zmenšovat. Stále však máme v plánu dořešit loňská globální přání, například časově omezené sledování či jméno sekce v diffech.

Proč ani přání pro Wikidata a Commons? Z několika důvodů. Oba projekty mají své vývojové týmy, které přicházejí s různými vylepšeními. To je rozdíl oproti ostatním newikipedijním projektům, které nemají vlastní týmy a vždy byly odkázané na podporu ostatních týmů. A Wikidata i Commons jsou z podstaty globální, což je skvělé, ale nespadají tak do pole působnosti letošního průzkumu.

Je to pokus a doufáme, že se z něj v ledasčem poučíme. V následujícím roce budeme schopni lépe komunikovat s komunitami, podporovat méně zastoupené projekty a povzbuzovat všechny wikimediány (včetně nás!) k nápadům, jak lépe posílit tyto menší projekty. A také doufáme, že dořešíme přání z loňska. Děkujeme za zpětnou vazbu a těšíme se na návrhy během listopadu. Díky!

 

Community Tech je tým vývojářů z Wikimedia Foundation zaměřený na potřeby aktivních přispěvatelů do projektů Wikimedia. Tým vyvíjí technické nástroje pro podporu nejrůznějších aspektů interakce mezi editory a projekty. Schémata, na kterých tým pracuje, jsou vybírána komunitou, prostřednictvím každoročního průzkumu Technických přání komunity.

Jednou do roka se koná anketa, ve které mohou aktivní přispěvatelé do projektů Wikimedia předložit své návrhy na vylepšení a opravy, na kterých by podle nich měli vývojáři pracovat. Po dvou týdnech se hlasuje o nejlepších návrzích.

Průběh průzkumu vyvinul tým Technických přání Wikimedia Německo, který pořádá podobný průzkum na německé Wikipedii. Mezinárodní průzkum podporuje tým Komunitních vztahů.

Toto je pátý každoroční průzkum přání komunity. Podívejte se, jak jsme na tom s loňskými přáními.

 
Maskot Community Tech: pes nosící Santovu čepici.

Fáze předkládání návrhů trvá první dva týdny průzkumu.

V návrhové fázi mohou přispěvatelé z libovolného projektu a jazykové verze předkládat své návrhy na vylepšení a nové nástroje, kterých by se rádi dočkali v roce 2020. Návrhy lze předkládat v libovolném jazyce. Pokud váš návrh nebude předložen anglicky, zařídíme jeho přeložení, aby si jej kdokoliv mohl přečíst a hlasovat o něm.

Návrhy by měly být předkládány samostatně a dobře formulované. Návrhy by měly být přínosem pro aktivní editory. Návrhy by měly splňovat následující požadavky:

 • Jaký problém si přejete vyřešit?
 • Jakých uživatelů se to týká? (editorů, správců, uživatelů Wikizdrojů atd.)
 • Jak je k problému přistupováno nyní?
 • Jaká řešení navrhujete? (pokud máte nápady)

Návrh by měl být co nejspecifičtější, obzvlášť popis problému. Nepište Nástroj X je zastaralý, potřebuje vylepšit nebo má spoustu chyb. To nám neposkytne příliš informací k tomu, co je třeba vylepšit. Dobrý návrh by měl přesně popsat problém a čeho či koho se týká. Pokud nevíte jak přesně jej řešit, nevadí, stejně jako více možností řešení, z nichž neumíte vybrat nejlepší.

Předložení návrhu je jen začátek procesu. Během období předkládání návrhů může komunita spolupracovat na návrhu, vylepšit jej či upřesnit tak, aby v hlasovací fázi měl tento návrh šanci zaujmout více hlasujících. Po sepsání návrhu je vítaný každý, kdo návrh okomentuje či vylepší – položí doplňující otázku, navrhne změnu. Podobné návrhy mohou být sloučeny do jednoho, rozsáhlé mohou být rozděleny do více specifičtějších návrhů. Cílem je vytvořit co nejlepší návrhy pro hlasování.

Předkladatel návrhu by měl aktivně diskutovat o svém návrhu a pomáhat jej vylepšit. Z toho důvodu omezujeme počet předložených návrhů na tři od jedné osoby. Pokud jich předložíte více, poprosíme vás, abyste je zredukovali na tři. Předkládejte jen své nejlepší nápady! (Nebo požádejte někoho, aby předložil další návrhy za vás.)

Stejně tak by návrhy měli předkládat pouze registrovaní uživatelé, aby se na ně daly směřovat další dotazy v diskusi. I hlasovat mohou pouze uživatelé aktivní alespoň na jednom projektu. Pokud nesplňujete požadavky nebo jste dosáhli limitu počtu návrhů a máte další skvělé nápady, najděte někoho, kdo by váš návrh adoptoval.

Ještě jedna poznámka: Návrhy na vypnutí nebo odstranění funkce, na které pracoval některý produkční tým WMF, je mimo možnosti Community Tech. Takový návrh nebude propuštěn do hlasování.

 

Ano, některé užitečné návrhy v minulých letech nezískaly dostatek podpory a rozhodně si zaslouží druhou šanci.

Pokud se rozhodnete zkopírovat návrh z předchozího průzkumu do letošního, předpokládáme, že jej adoptujete – tedy, že se budete aktivně účastnit diskuse o návrhu a snažit se jej vylepšit ještě před hlasovací fází. Ale, jak píšeme výše, je stanoven limit tří návrhů na osobu a i recyklovaný návrh se započítává do limitu.

Hodí se uvést odkaz na předchozí diskusi, ale, prosíme, nekopírujte diskusi a hlasy z předchozích let. Pokud zde byly podnětné připomínky, zkuste je zohlednit ve svém návrhu.

 

Po skončení fáze předkládání návrhů máme krátkou přestávku na jejich zhodnocení a uspořádání, poté začne hlasování.

Všichni aktivní editoři mohou hlasovat a komentovat návrhy, které chtějí podpořit. Můžete hlasovat pro tolik návrhů, pro kolik chcete. Pro zajištění spravedlivého hlasování smí hlasovat pouze přihlášení registrovaní uživatelé. Hlasy nových účtů nemusí být uznány.

Počítají se pouze hlasy pro (support). Konečný žebříček bude sestaven podle počtu obdržených hlasů pro. Pokud jste navrhovatel, počítáte se automaticky jako hlasující pro.

Během fáze hlasování je vhodná živá diskuse k návrhům. Pokud chcete poslat neutrální nebo záporný hlas s komentářem, určitě to udělejte. Tyto diskuse mohou pomoci lidem, aby si ujasnili, zda hlasovat pro návrh. Tyto diskuse také poskytnou užitečné podněty pro práci během následujícího roku.

Přiměřená míra agitace není na škodu. Máte příležitost prodat svou myšlenku tolika lidem, kolika dokážete. Neváhejte oslovit další editory ze svého projektu, wiki nebo skupiny. Ale samozřejmě není v pořádku zapojovat loutkové účty, nutit ostatní k hlasování nebo ke změně názoru. Dobře míněná „volební kampaň“ je však naprosto v pořádku.

 

Každý návrh by měl splňovat následující kritéria:

 • Návrh by měl být o technické změně, ne o změně pravidel nebo uživatelských vztahů
 • Návrh by měl být o problému, a nemusí mít přesné řešení.
 • Návrh by měl být dobře definovaný a neměl by míchat různé nesouvisející problémy
 • Na návrhu v současnosti nepracuje jiný tým, ani nebyl zamítnut jiným týmem.
 • Návrh nebyl zamítnut v minulých průzkumech.
 • Návrh by měl být v poli působnosti týmu.

Tým Community Tech může odmítnout návrhy, které nesplňují výše uvedená kritéria.

 

Žebříček sestavený podle počtu hlasů pro přání představuje prioritizovaný seznam. Za vyhodnocení a řešení nejžádanějších přání je zodpovědný tým Community Tech. Všechna nejvíce podpořená přání nejdříve analyzuje, přičemž uváží rizikové faktory technické, sociální a politické.Hlasy proti a neutrální jsou velmi užitečné při upozorňování na možné nevýhody. U kontroverzních návrhů tým Community Tech hlasování vyvažuje přezkoumáním založeným více na konsensu.

Jako příklad lze uvést situaci z průzkumu v roce 2015: Návrh "přidat seznam sledovaných uživatelů" získal hodně hlasů pro, ale také několik silných hlasů proti. Tým Community Tech všechny strany vyslechl a rozhodl se, zda se projektem zabývat bude, nebo ne.

 

The 2020 Community Wishlist Survey is now complete! We want to thank everyone for their participation in this year’s survey. It was a very civil and smooth process, and we appreciate all of the help that we received. Now, we’re delighted to announce the top 5 wishes from the survey:

 1. Improve export of electronic books (Wikisource)
 2. New OCR tool (Wikisource)
 3. Migrate Wikisource specific edit tools from gadgets to Wikisource extension (Wikisource)
 4. Inter-language link support via Wikidata (Wikisource)
 5. Insert attestation using Wikisource as a corpus (Wiktionary)

Here’s what comes next: We’ll begin analyzing these five wishes after the new year. During our analysis, we’ll consider various factors, including possible dependencies and risks. Once we’ve completed this analysis, we’ll determine which wish to address first. We’ll create a project page on Meta-Wiki for that wish, which will outline the project vision. We’ll also ping all the wish voters, so everyone can share their suggestions and questions on the Talk page. From that point, updates will be found on the project page. The first project page should be launched in the next few months (no set date yet), but you can visit the Community Tech page for updates in the meantime.

As a team, our goal is to address every top wish in the Community Wishlist Survey. This means that we analyze each wish and determine if it’s workable (i.e., within scope, no major conflicts with other teams, etc). In many cases, the wish is workable. We then continue with the research and planning, followed by development, testing, and deployment. However, we sometimes identify significant issues or risks associated with a wish. In such cases, we investigate alternatives and ways to mitigate the risks. As a last resort, we sometimes decline certain wishes, but only after we rule out other options. Above all, we make sure to address each wish and share our findings with the community.

As this year draws to a close, we want to thank you, again, for participating in the survey! It was a fantastic experience for the team (and we hope for you too!). After the new year, we’ll begin reaching out with plenty of questions, ideas, and updates. We’re excited to begin the work to improve Wikisource and Wiktionary. Until then, we wish you a happy new year, and we look forward to collaborating with all of you!