Badanie Życzeń Społeczności 2021

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2021 and the translation is 56% complete.
Badanie Życzeń Społeczności 2021 zakończyło się...

Razem: 268 propozycji, 1773 uczestników, 8596 głosów poparcia

Zobacz losową propozycję

 

Starting this July 2021, the team will start engineering work on the following wishes:

We will also begin the product and design research for the following wish:

We fully expect to be able to complete more wishes than the above. The above list is only what is in our plate starting this July.

How did we arrive at our next steps? We recently completed the 2021 Wish prioritization process.

 

Każdy etap badania zaczyna się i kończy o godzinie 18:00 UTC

 • Wysyłanie, dyskutowanie i poprawianie propozycji: 16 listopada – 30 listopada 2020
 • Community Tech przejrzy i uporządkuje przesłane propozycje: 23 listopada – 7 grudnia 2020
 • Głosowanie nad propozycjami: 8 grudnia – 21 grudnia 2020
 • Opublikowanie wyników: 23 grudnia 2020

 

Witajcie!

Z przyjemnością informujemy o Badaniu Życzeń Społeczności 2021. To będzie nasz szósty coroczny plebiscyt. Zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany do tej procedury:

Jedna kolejka na rok: Teraz nasz zespół będzie miał tylko jedną kolejkę zadań na rok. Oznacza to, że każdego roku wolontariusze będą głosować nad zupełnie nową dla kolejnego roku listą zadań do zrobienia. Będzie można proponować nowe życzenia lub zgłaszać ponownie zgłaszane wcześniej. To zmiana w stosunku do poprzedniej formuły, która umożliwiała prowadzenie przez nas kilku list zadań w jednym roku. Tym samym upraszczamy naszą pracę, upewniamy się, że najważniejsze życzenia będą spełniane, a także umożliwiamy ponowną ocenę wcześniejszych propozycji.

Postępy realizacji zadań na lata 2019 i 2020: pozostały nam do spełnienia trzy życzenia z list na 2019 i 2020. Jako że otrzymały one wiele głosów, pozostawimy je na naszej liście zadań na 2021. Na liście życzeń na 2019 rok pozostają dwa zadania: nazwa sekcji w porównaniach zmian oraz nazywanie przypisów w Edytorze Wizualnym. Na liście życzeń na 2020 rok znajdują się cztery życzenia, nad którymi zaczęliśmy pracować. Nad jednym jeszcze nie pracowaliśmy, więc ono także pozostanie na liście na 2021: wystąpienia słów w Wikiźródłach jako przykłady w Wikisłowniku. Możecie sprawdzić nasz raport z wykonania listy na 2019.

Informacja odnośnie rezygnacji z formuły "top 10": Zdecydowaliśmy nie deklarować konkretnej liczby pierwszych najlepszych propozycji (np. "top 5" lub "top 10"). Uzasadnienie: zespoły pracujące nad oprogramowaniem zazwyczaj przeprowadzają szczegółowe analizy zanim przystąpią do projektu. W ten sposób określają, czy projekt jest wykonalny, oceniają czas jego wykonania i znajdują potencjalne ryzyka. Przy obecnej procedurze listy życzeń nie robimy tego, co skutkuje opóźnieniami, stresem i zamieszaniem. Chcemy to poprawić.

Z nowym systemem, będziemy analizować zaproponowane projekty zanim się ich podejmiemy. Będziemy oceniać te propozycje począwszy od tych z najwyższa liczbą głosów. Podczas tego etapu przeanalizujemy następujące kryteria: popularność (tj. liczba głosów), rozmiar i zasięg projektu, poziom wykonalności z punktu widzenia technicznego, zagrożenia i zależności, a także możliwe kolidowanie z zadaniami innych zespołów. Po dokonaniu analiz, opublikujemy nasze wnioski. Nadal będziemy podejmować kilka projektów na rok. Będziemy jednak bardziej dawać do zrozumienia, co możemy a co nie podjąć i dlaczego, a także publikować bieżące nowości przez cały rok.

Oddzielne listy liderów dla każdej z kategorii: Utrzymamy zwykłą strukturę wyświetlania wszystkich propozycji posortowaną według liczby głosów w głównej tablicy wyników. Oprócz tego stworzymy takie listy dla poszczególnych kategorii. W ten sposób możemy pracować nad propozycjami popularnymi w dużych społecznościach (z głównej tablicy wyników) oraz z niedoreprezentowanymi społecznościami (z poszczególnych mniejszych list wyników). Będziemy brac pod uwagę kryteria opisane wyżej do wyłaniania propozycji, nad którymi podejmiemy pracę.

Po co te zmiany?: Wiedzieliśmy, że proces organizacji listy życzeń wymaga zmiany. Zgłaszane propozycje życzeń stawały się coraz większe i bardziej skomplikowane, a także chcieliśmy usprawnić komunikacje z wolontariuszami. Chcieliśmy też kontynuować spełnianie życzeń z mniejszych społeczności (tak jak to zrobiliśmy w liście życzeń 2020) oraz życzeń o dużym wpływie na wszystkich Wikimedian (jak robiliśmy to w poprzednich akcjach). W związku z tym trwały dyskusje nad tym, jak usprawnić ten proces. Z nich wynikły pomysły na te zmiany. Wierzymy, że te zmiany uczynią proces bardziej transparentnym, zrównoważonym i wpływowym oraz wystarczająco silnym na kolejne lata. Dziękujemy wam wszystkim i czekamy na wasze zgłoszenia!

 

Community Tech to zespół będący częścią Wikimedia Foundation skupiający się na potrzebach aktywnych edytujących Wikimedia związanych z ulepszaniem narzędzi do poprawiania i moderacji treści. Projekty, na których najbardziej się skupiamy, są wybierane przez społeczność Wikimediów poprzez coroczne Badanie Życzeń Społeczności.

Co roku każdy aktywny uczestnik Wikimediów może przesyłać propozycje funkcji i poprawek, nad którymi chcieliby, żeby nasz zespół pracował. Po dwóch tygodniach będziesz mógł zagłosować na najbardziej interesujące propozycje.

Gdy ten plebiscyt się zakończy, zespół Community Tech wybierze kilka propozycji, nad którymi będzie pracować. Propozycje będą wybierane na podstawie tych kryteriów: popularność (tj. liczba głosów), rozmiar i zasięg danego projektu, poziom wykonalności z technicznego punktu widzenia, zagrożenia i zależności, a także możliwe kolidowanie z zadaniami innych zespołów. Niektóre z życzeń mogą zostać spełnione przez wolontariuszy lub inne zespoły programistów.

To badanie zostało przygotowane przez zespół ds. listy życzeń technicznych z Wikimedia Deutschland, który uruchomił badanie potrzeb niemieckiej Wikipedii. Przeprowadzenie podobnego procesu międzynarodowo jest wspierane przez zespół Community Relations Specialists.

 
Maskotka Community Tech: pies z czapką Mikołaja.

Etap składania propozycji to pierwsze dwa tygodnie tego badania.

W etapie składania propozycji uczestnicy z każdych projektów i każdej wersji językowej mogą przesyłać propozycje funkcji i poprawek, które chcieliby zobaczyć w 2021 roku. Propozycje można przesłać w dowolnym języku - jeżeli będzie w innym języku niż angielski postaramy się ją przetłumaczyć, aby osoby mówiące w innym języku mogły ją lepiej zrozumieć.

Propozycje powinny być odrębnymi, jasno określonymi zadaniami, które bezpośrednio przyniosą korzyści aktywnym uczestnikom Wikimediów. Propozycja powinna zawierać odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Jaki problem chcesz rozwiązać?
 • Na których użytkowników będzie mieć wpływ? (redaktorzy, administratorzy, redaktorzy Wikiźródeł, itp.)
 • Jak radzicie sobie teraz z tym problemem?
 • Jakie są proponowane rozwiązania? (jeżeli są pomysły)

Twoja propozycja powinna być jak najbardziej szczegółowa, zwłaszcza opis problemu. Nie pisz tylko "Funkcja X jest przestarzała", "wymaga ulepszeń", "ma wiele błędów". Nie są to wystarczające informacje, z których ma wynikać co ma być zrobione. Dobra propozycja to taka, w której dokładnie jest wyjaśnione, jaki jest problem i kogo on dotyczy. Nie ma problemu jeżeli nie znasz konkretnego rozwiązania lub masz kilka propozycji rozwiązania, ale nie wiesz, które z nich jest najlepsze.

Przesłanie propozycji to dopiero początek procesu. Trwający dwa tygodnie etap składania propozycji to czas, gdzie społeczność może wspólnie pracować nad opracowaniem treści propozycji tak, aby miała większe szanse na sukces w fazie głosowania. Gdy propozycja zostanie przesłana, każdy może skomentować propozycję lub ją ulepszyć poprzez zadawanie pytań i proponowanie zmian. Podobne propozycje można łączyć; bardzo szerokie propozycje trzeba dzielić na oddzielne pomysły. Cel to stworzyć najlepszą z możliwych propozycji do etapu głosowania.

Od osoby przesyłającej propozycję oczekuje się aktywności w dyskusji i pomocy we wprowadzaniu do niej zmian. Z tego powodu ograniczamy limit propozycji do trzech na konto. Jeżeli wyślesz ich więcej, poprosimy Cię o ich zawężenie do trzech. Przynieś swoje najlepsze pomysły!

Podobnie, tylko zarejestrowani użytkownicy mogą składać propozycje. Ma to na celu upewnienie, że będą ją obserwować i odpowiadać na pytania. Tak jak z głosowaniem, musisz być aktywnym użytkownikiem przynajmniej jednego z projektów Wikimedia. Jeżeli nie spełniasz kryteriów lub przekroczyłeś limit propozycji, poproś kogoś innego aby przejął opiekę nad propozycją.

Uwaga: Propozycje nakłaniające do usunięcia lub wyłączenia funkcji opracowanej przez zespoły produkcyjne WMF są poza zakresem działania Community Tech. Takie propozycje nie znajdą się w głosowaniu.

 

Tak, można wysyłać propozycje, które nie zdobyły wystarczającego poparcia w poprzednich latach tym samym dając im kolejną szansę.

Jeżeli zdecydujesz się na skopiowanie propozycji z poprzedniego roku, oczekujemy, że "adoptujesz" taka propozycję — czyli że będziesz aktywnie uczestniczyć w dyskusji o tym pomyśle i będziesz chciał dokonać zmian w propozycji, aby wzmocnić jej pozycję w fazie głosowania. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest limit trzech propozycji na osobę i liczy się do tego także złożenie propozycji z poprzedniego roku.

Pomocny będzie link do poprzedniej dyskusji, ale nie kopiuj wszystkich głosów i dyskusji z poprzedniego roku. Jeżeli są w tych dyskusjach jakieś istotne kwestie, przywołaj je w nowej propozycji.

 

Po fazie składania propozycji trwa przerwa, podczas której przeglądamy propozycje zanim zacznie się etap głosowania.

Wszyscy aktywni uczestnicy mogą przeglądać, oceniać i głosować na propozycje, które popierają. Możesz głosować na dowolną ilość propozycji. Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować, a głosy bardzo nowych kont mogą być usuwane.

Liczone są tylko głosy "za". Na końcu głosowania lista życzeń będzie uszeregowana według największej ilości głosów popierających. Do liczby głosów poparcia liczy się automatycznie głos proponującego.

Mimo to, mile widziana jest żywa dyskusja podczas trwania fazy głosowania i można śmiało umieszczać głosy Przeciw i Neutralne. Taka dyskusja pomoże innym wyrobić swoje zdanie na temat głosu dla danej propozycji. Wypowiedzi mogą zawierać także przydatne wskazówki dla osób pracujących nad realizacją propozycji.

Akceptowana jest rozsądna ilość marketingu wyborczego. Masz okazję "sprzedać" swój pomysł jak największej liczbie ludzi, do których możesz dotrzeć. Śmiało docieraj do innych ludzi z Twojego projektu, WikiProjektu lub grup użytkowników. Oczywiście nie można angażować pacynek ani domagać się oddania głosu lub jego zmiany. Dopuszcza się kampanie w dobrej wierze zachęcające do głosowania.

 

Każda propozycja powinna spełniać poniższe kryteria:

 • Propozycja musi dotyczyć zmiany technicznej, a nie zmiany polityki lub społeczności
 • Propozycja powinna przedstawiać problem a niekoniecznie pytać o konkretne rozwiązanie
 • W propozycji należy jasno określić problem, a nie mieszać różne niezwiązane ze sobą kwestie
 • Propozycja nie może znajdować się w planach innego zespołu ani być odrzucona w przeszłości przez inny zespół.
 • Propozycja nie mogła być już w przeszłości odrzucana przez Community Tech
 • Propozycja powinna zawierać się w zakresie działań tego zespołu

Zespół Community Tech może odrzucić propozycje, które nie spełniają powyższych kryteriów.

 

Ranking bazujący na głosach "za" tworzy posortowaną według priorytetów listę propozycji, a Community Tech jest odpowiedzialny za ocenę i ustosunkowanie się do najpopularniejszych z nich. W tym celu analizujemy najbardziej oczekiwane propozycje pod względem zarówno technicznym jak i wpływie na społeczność i jej zasady.Głosy "przeciw" i "neutralne" są bardzo pomocne we wskazywaniu potencjalnych wad. W kontrowersyjnych propozycjach równoważymy głosowanie z recenzją opartą na konsensusie.

Przykładowo to co zadziało się w roku 2015: propozycja "dodać listę obserwowanych użytkowników" otrzymała wiele głosów poparcia, ale też wiele głosów sprzeciwu. Wysłuchaliśmy wszystkich stron i podjęliśmy decyzję co do tego, czy podjąć się tego zadania.

 
Każdy pies z czapką Mikołaja pracuje dla Community Tech.

…zamiast podjąć inne propozycje z poprzednich akcji?

Główny powód tego, że organizujemy corocznie to badanie to to, że chcemy zaangażować więcej ludzi! Więcej ludzi wie o tym zespole i badaniu, a po roku, w którym zrealizowaliśmy większość najbardziej oczekiwanych życzeń, spodziewamy się, że ludzie będą bardziej zainteresowani i podekscytowani uczestnictwem.

Chcemy także upewnić się, że starsze pomysły nadal są oczekiwane. Tak jak ewoluuje oprogramowanie tak dzieje się też z potrzebami użytkowników. Czasami życzenie, które w zeszłym roku było dobre, nie jest już ważne lub jego opis się zdezaktualizował. Przeprowadzanie tego badania raz do roku pomaga potwierdzić aktualne potrzeby społeczności.

Jeżeli są życzenia zgłoszone w badaniach z poprzednich lat, które uważasz, że zasłużyły na kolejną szansę, zobacz pytanie “Czy mogę ponownie wysłać propozycję z poprzednich ankiet?”.