Посібник з конфлікту інтересів для організацій руху Вікімедіа

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Conflict of interest guide for Wikimedia movement organizations and the translation is 100% complete.

Конфлікт інтересів (КоІ) існує, коли у вас є особиста чи фінансова вигода, яка конкурує з вашим обов'язком щодо місії Вікімедіа. Якщо у вас є обов'язки в організації Вікімедіа, ці обов'язки є першочерговим зобов'язанням. Інша особиста вигода не повинна впливати на вашу здатність приймати рішення в найкращих інтересах вашої організації Вікімедіа.

У цьому посібнику увага зосереджена на конфлікті інтересів з управлінської точки зору, зокрема на тому, чи є у вас зовнішні стосунки, які можуть заважати вашим обов'язкам діяти у найкращих інтересах Вікімедіа. У посібнику подано точку зору ФВМ, і це не юридична порада. За задумом, це також не є вичерпним списком рекомендацій, але має допомогти вам зробити перші кроки у визначенні та керуванні конфліктом інтересів. Будь ласка, зауважте, що у певних юрисдикціях можуть бути відмінні або додаткові вимоги. Якщо ви відчуваєте, що потребуєте особистої консультації, будь ласка, зв'яжіться з юристом.

Крок 1: Ідентифікуйте конфлікт

У вас є потенційний конфлікт інтересів, якщо ви приймаєте рішення про ресурси руху Вікімедіа і ваші рішення також вплинуть на вашу особисту вигоду. До ресурсів руху Вікімедіа належать усі типи фінансових чи особистих вигод, такі як гранти, час працівників, стипендії, ліцензії на торгові марки, дослідні стипендії, можливості працевлаштування, відшкодування витрат на поїздки, ресурси конференцій. Однак там, де вигода надто невловима або слабка, щоб на вас плинути, вона не спричиняє конфлікту інтересів.

Особиста вигода включає фінансові або особисті відносини з іншою організацією, такі як працевлаштування та власність, у тому числі ваших безпосередніх членів родини. Чим ближча спорідненість, тим більш вірогідно, що виникає конфлікт інтересів. Близькі стосунки, такі як родина, бізнес-партнери та близькі друзі, також можуть його спричинити.

До основних категорій конфлікту інтересів належать:

  • Фінансування, контрактування або найм з власною вигодою: ви не можете використовувати свою позицію в організації, щоб впливати на рішення надати фінансування іншій організації, де ви (або ваш бізнес-партнер чи член родини) фінансово зацікавлені як власник, або дати роботу другові, бізнес-партнеру чи членові сім'ї без проходження формальної процедури найму.
  • Неправильний вплив: ви не можете приймати особисту вигоду (таку як гроші чи особисту послугу) в обмін на вплив діяльності вашої організації або підтримку інтересів іншої людини чи установи в організації.
  • Зловживання інформацією чи власністю: ви не можете використовувати інформацію чи власність, до якої ви маєте доступ в організації, а інші не мають, задля особистої вигоди (такої як гроші чи особиста послуга).
  • Прийняття непомірних вигод: ви не можете приймати значний подарунок або послугу, що зобов'язує вас перед людиною, яка його вам дала.

Крок 2: Керуйте конфліктом

Мати конфлікт інтересів не є неетичним саме по собі — етичні питання може підняти те, як ви поводитеся з конфліктом інтересів. Проблеми конфлікту інтересів поширені і їх часто можна уникнути (або скерувати) перевіркою рішень через наявні процедури. Будь ласка, зверніть увагу, що юридичне розв'язання конфлікту інтересів може мати інші правила у вашій юрисдикції, тому у випадку значного конфлікту вам варто проконсультуватися з адвокатом.

Пам'ятайте завжди:

  • Активно розкривати потенційний конфлікт інтересів. Намагайтеся досягти «культури відвертості», коли людям легко обговорювати можливі конфлікти, коли вони не впевнені. Занотовуйте свої розкриття, щоб керівникам вашої організації було на що послатися.
  • Обговорювати, чи конфлікт інтересів існує. Обговорюйте потенційний конфлікт інтересів і вирішуйте, чи він справді існує, без участі чи присутності зацікавленої особи. Будь ласка, зауважте, що правління все ще може просити у зацікавленої особи інформацію про конфлікт, щоб воно могло прийняти коректне рішення. Якщо ви й далі не впевнені, ми радимо звернутися до юридичну допомогу.
  • Відстронити зацікавлену особу від прийняття рішення. Зацікавлена особа не має брати участі у голосуванні або інакшим чином здійснювати вплив на рішення. У деяких ситуаціях, їм може бути потрібно залишити кімнату під час голосування щодо питань, по яких у них є конфлікт.
  • Забезпечувати належну сумлінність при прийнятті рішення. Організація повинна шукати альтернативи, які не містять конфлікту (якщо це можливо). В іншому випадку, вирішіть, чи рішення буде в найкращих інтересах організації і чи буде справедливо і розумно щодо організації (наприклад, чи це найкраща ціна? чи ця особа — найбільш кваліфікований кандидат на роботу?). Занотовуйте процес і підстави, які ви використовували при прийнятті цього рішення.

Розгляньте можливість деяких попереджувальних заходів для майбутніх конфліктів інтересів:

  • Впровадьте політику щодо подарунків, щоб уникнути появи упереджень. Розгляньте можливість заборонити працівникам та членам правління приймати подарунки, гроші чи чайові від: (1) будь-кого, хто отримує вигоди чи послуги від організації; (2) іншої особи чи бізнесу, що надають або хочуть надавати послугу за контрактом з організацією; (3) будь-якої особи, що інакшим чином отримає вигоду від дій працівника.

Подальше читання

Практичні приклади

Наступні приклади загалом створюють потенціал для конфлікту інтересів:

Члени регіонального відділення входять до дорадчого комітету Вікімедіа, такого як Комітет з розподілу коштів (FDC), і вирішують питання, що впливають на їхнє регіональне відділення.

  • У цьому прикладі, член регіонального відділення має потенційний конфлікт між їхніми обов'язками перед Радою Вікімедіа та регіональним відділенням, що є двома різними установами. У цьому випадку, член комітету має скерувати потенційний конфлікт інтересів, утримавшись від будь-яких рішень, що можуть вплинути на їхнє регіональне відділення.

Представник регіонального відділення (наприклад, Голова) використовує свою посаду для отримання особистої вигоди, наприклад, надсилає офіційного листа від імені регіонального відділення з проханням про грант для організації, головою якої є його дружина.

  • Тут подано потенційний конфлікт між особистими інтересами представника та їхнім обов'язком перед своїм регіональним відділенням. Навіть якщо представник регіонального відділення розкриває свою особисту вигоду перед правлінням відділення, він чи вона (або його чи її родина) не повинні отримати жодного особистої вигоди.

Фонд Вікімедіа хоче укласти контракт з працедавцем члена ради.

  • Член ради має особистий інтерес (фінансову вигоду їхнього працедавця), що може суперечити їхній ролі у раді. З цієї причини, згідно з Політикою ФВМ щодо конфлікту інтересів, зацікавлений член правління має бути усунений від будь-яких рішень щодо контракту.

Наступні приклади загалом не призводять до питань конфлікту інтересів:

Члени правління вирішують процедурні питання, що можуть вплинути на їхнє членство у правлінні (наприклад, змінюють кількість членів у правління або обирають нових правлінців).

  • Члени правління мають обов'язок голосувати щодо питань, які вплинуть на загальну структуру організації, навіть якщо вони матимуть деякий вплив і на їхню позицію в організації. Члени правління не мають усуватися від цих рішень, хоча вони мають прийняти рішення у найкращих інтересах організації, а не в своїх особистих інтересах.

Комітети в межах єдиної організації працюють разом.

  • Конфлікт інтересів не перешкоджає комунікації між працівниками та комітетами організації, просто через цільовий мандат комітету чи працівників. Працівники та комітети ФВМ зобов'язані служити тій самій місії, звітувати перед Радою ФВМ, і не мають конкурентних інтересів.

Рішення, що впливають на знайомих або друзів.

  • Якщо стосунки не є чимось більшим за загальне знайомство і немає обміну цінними товарами чи обміну обіцянками, усунення від рішень, зазвичай, не потрібне. Робота з людьми, яких ми уже знаємо, є звичайним свідченням сильної мережі, що є позитивною рисою у нашому русі.