Ексклюзіонізм
- Спільнота
- Anti-wiki
- Conflict-driven view
- False community
- Вікікультура
- Wikifaith
- The Wiki process
- The wiki way
- Darwikinism
- Power structure
- Wikianarchism
- Wikibureaucracy
- Wikidemocratism
- WikiDemocracy
- Wikidespotism
- Wikifederalism
- Wikihierarchism
- Wikimeritocracy
- Wikindividualism
- Wikioligarchism
- Wikiplutocracy
- Wikirepublicanism
- Wikiscepticism
- Wikitechnocracy
- Співпраця
- Antifactionalism
- Factionalism
- Суспільна робота
- Exopedianism
- Mesopedianism
- Metapedianism
- Overall content structure
- Transclusionism
- Antitransclusionism
- Categorism
- Структуризм
- Encyclopedia standards
- Видаленство
- Delusionism
- Exclusionism
- Inclusionism
- Precisionism
- Precision-Skeptics
- Значимість
- Essentialism
- Incrementalism
- Розмір статей
- Mergism
- Separatism
- Measuring accuracy
- Eventualism
- Immediatism
- Різне
- Antiovertranswikism
- Mediawikianism
- Post-Deletionism
- Transwikism
- Wikidynamism
- Wikisecessionism
- Redirectionism
Екклюзіонізм — це мінімалістична філософія, якої дотримуються деякі вікіпедисти, що прагне максимізувати корисність статті шляхом видалення нерелевантної або зайвої інформації. Ексклюзіоністи можуть робити свої виключення на таких підставах, як релевантність, відсутність посилань, матеріал з точки зору POV, розмір статті, інформація, що вже існує в іншій статті, тощо. Ексклюзіоністи, можливо, частково вивели свою філософію з твердження: «Часто те, що не сказано, важливіше за те, що сказано». Вікіпедісти, які практикують ексклюзіонізм, відомі як ексклюзіоністи.
Мото ексклюзионістів:
Профілактика краще, ніж лікування.
Ексклюзионістський імператив:
Намагайтеся виключати нерелевантний та зайвий матеріал з усіх статей Вікіпедії. Якщо ви не хочете виключати, змінюйте. Видаляйте лише тоді, коли виключення не залишить нічого суттєвого.
Дехто може розглядати ексклюзіонізм як протилежність делеціонізму або як альтернативну філософію. Можна бути інклюзіоністом та ексклюзіоністом одночасно.
У той час як делеціоністи просто хочуть видалити статті, які вони вважають неякісними, ексклюзіоніст воліє пропускати те, що вони вважають неякісним, зайвим або стороннім матеріалом у статті, зберігаючи при цьому саму статтю. Вони видалятимуть статтю лише тоді, коли вважатимуть, що їхні пропуски не залишать нічого суттєвого.
Ексклюзивіст, швидше за все, видалить, ніж спробує змінити щось, що, на його думку, написано не з нейтральної точки зору (NPOV). Він також може пропустити, а не змінити матеріал, який, на його думку, суперечить його власній точці зору щодо того, якою має бути стаття, хоча слід зазначити, що це саме по собі є дією, зумовленою точкою зору.
Ексклюзивні автори приймають рішення про виключення на таких підставах, як релевантність, розмір статті, інформація, що вже існує в іншій статті, матеріал з точки зору автора, відсутність посилань тощо. Вони також можуть створювати, здавалося б, повні статті перед їх публікацією, сподіваючись, що їх потім вважатимуть доконаним фактом.
Зацікавлені прихильники виключення можуть запропонувати додаткові зміни в політиці. Було створено Асоціацію вікіпедистів-виключенців.
Дивіться також
- Conflicting Wikipedia philosophies
- Association of Inclusionist Wikipedians
- Association of Mergist Wikipedians
- Association of Wikipedians Who Dislike Making Broad Judgements About the Worthiness of a General Category of Article, and Who Are In Favor of the Deletion of Some Particularly Bad Articles, but That Doesn't Mean They are Deletionist