Jump to content

Základní principy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Founding principles and the translation is 100% complete.

Projekty hnutí Wikimedia sdílejí určité společné základní principy. Tyto principy se mohou postupem času vyvíjet nebo být upřesňovány, nicméně jsou považovány za ideály nezbytné pro vznik projektů Wikimedia (nezaměňovat s nadací Wikimedia Foundation, která také povstala z projektů Wikimedia). Od lidí, kteří s nimi zásadně nesouhlasí, je vyžadováno, aby je při přispívání na tomto webu buď respektovali, nebo se přesunuli jinam. Ti, kdož toho nejsou schopni nebo k tomu ochotni, někdy tento projekt nakonec opouštějí.

Mezi tyto principy patří:

  1. Nezaujatý úhel pohledu jako povinný editorský princip.
  2. Možnost téměř všech editovat (většinu) článků bez registrace.
  3. „Wikiproces“ jako finální rozhodovací mechanismus všeho obsahu.
  4. Vytvoření vstřícného a kolegiálního editorského prostředí.
  5. Copyleftové licence obsahu; v praxi jednotlivě podle projektu public domain, GFDL, CC-BY-SA nebo CC-BY.
  6. Zachovávání míst pro diskuze, což napomáhá řešení obzvlášť závažných problémů. Na některých projektech má Arbitrážní výbor pravomoc nařizovat určitá závazná, pravomocná rozhodnutí jako například zakázat činnost uživateli.

Výjimky

Ne všechny projekty uplatňují každý z těchto principů.

  • Některé projekty princip neutrality záměrně nevyužívají (např. Commons, kde se píše „Commons není Wikipedie, a soubory zde nahrané nemusí nezbytně splňovat neutrální úhel pohledu), nebo ho zjednodušují na princip férovosti (Wikivoyage, kde se píše, že příručky pro cestovatele by neměly být psány neutrálním úhlem pohledu“).
  • Některé projekty v sobě zahrnují i principy pro rozhodování, které nejsou typické pro wiki projekty (například MediaWiki.org).
  • Některé mají vlastní zásady umožňující použití médií na základě licencí fair use nebo jiných nesvobodných licencí

Viz též