Fundraising 2011/Alan Letter/sk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Vo Wikipédii som vytvoril 2463 článkov, všetky zadarmo.

Som systémový konzultant a pracujem s rozsiahlymi finančnými počítačovými systémami. Ak by sa čas, ktorý som strávil na Wikipédii mal premeniť na peniaze, prinieslo by mi to niekoľko sto tisíc dolárov.

Ale tu peniaze nie sú žiadnym motivačným faktorom. Na Wikipédii sa jedná o úplne inú menu. Rovnako ako ja, tisíce iných dobrovoľných redaktorov radi poskytujú informácie a sú šťastní, že ich môžu tvoriť. Všetci vieme, že svet je lepším aj vďaka týmto informačným zdrojom, ktoré sú voľne dostupné.

Samozrejme, infraštruktúra, ktorá podporuje takúto voľnú dostupnosť informácií už zadarmo nie je, a preto nemáme inú možnosť ako pre tento účel raz za rok prosiť o dobrovoľné dary. Wikipédia neobsahuje žiadne reklamy, nič na nej nebliká, nesnaží sa prilákať pozornosť postrannými upútavkami, nesnaží sa vám podsúvať akýkoľvek tovar či služby za účelom predaja. Wikipédia je nepoškvrnená komerčnými transakciami.

Všetko, čo potrebujeme je možno len nepatrná podpora vo výške $5, €10, ¥1000 alebo akákoľvek iná suma, ktorú si môžete dovoliť, aby tieto informácie mohli nerušene prúdiť k vám.

Infraštruktúru, vďaka ktorej je naša práca možná, poskytuje nezisková nadácia Wikimedia, je to však skutočne len nevyhnutné minimum. Google má okolo milióna počítačových serverov. Yahoo má okolo 13 000 zamestnancov. My máme 679 serverov a 95 zamestnancov.

Wikipédia je 5. najnavštevovanejším portálom na internete, pričom mesačne obslúži v priemere 470 000 rôznych návštevníkov s počtom zobrazení stránok pohybujúcim sa rádovo v miliardách.

Spôsob, akým funguje ekonomika, je založený na predpoklade, že ľudia pracujú len za peniaze. Ako inak môžete primäť ľudí dostaviť sa do práce, ak nedostanú zaplatené?

Wikipédia sa spoľahla na vôľu spolupracovať a zdokonaľovať poznanie pri tvorbe tohto neoceniteľného zdroja. Kultúra sa neriadi ponukou najbohatšieho kupca. Dostávate nezaujaté a presné informácie. Sú organizované prehľadným spôsobom, patrične zdokumentované, dobre odzdrojované, aktualizované, prístupné kedykoľvek ich potrebujete.

Považujem to za obrovskú výhodu.

Ďakujem,

Alan Sohn
Autor Wikipédie