Fundraising 2011/Alan Letter/turkish

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Vikipedi'de şimdiye kadar 2463 madde yazdım. Ve bunların hepsi ücretsizdi.

Ben çok büyük ölçekli mali bilgisayar sistemleri ile çalışan sistem danışmanıyım. Eğer Vikipedi'de geçirdiğim zamanı paraya çevirmek mümkün olsaydı, bu bana yüz binlerce dolar getirirdi.

Ama burada amaç para kazanmak değildir. Vikipedi'de siz başka para birimi ile çalışıyorsunuz. Bu, benim veya başka kullanıcıların memnuniyetle paylaştıkları ve severek yazdıkları bilgilerdir. Tüm bu bilgileri serbestçe kullanabildiğimiz için dünyayı daha iyi biliyoruz.

Tabii ki ücretsiz bilginin altyapı desteği ücretsiz değil, bu yüzden yılda bir kez bağış topluyoruz. Vikipedi'de reklam yok, yanıp sönen bir şey, sayfanın köşesinde beliren hiçbir şey yok, biz size bir şeyler satmaya çalışmıyoruz. Vikipedi, ticari anlaşmalar ile kirlenmemiştir.

Biz sadece 10 TL, 25 TL, 50 TL veya ödeyebileceğiniz her bağışa ihtiyaç duyuyoruz ki, bilgi size ulaşabilsin.

Bizim faaliyetimizi destekleyen ve kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia Vakfı tarafından yönetilen altyapı mümkün olduğu kadar küçüktür. Google'ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo'nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve her ay 470 milyon insana hizmet veriyoruz,sizlere milyarlarca sayfa görüntülemeye çalışıyoruz!

Dünya öyle bir hale geldiki, insanlar sadece para için çalışıyorlar. İnsanlara para ödemeden onları nasıl işe gelmeye zorlayabilirsiniz ki?

Vikipedi'de işbirliği yapmak ve bilgileri artırmak isteği paha biçilmez bir kaynağın oluşturulması için sarf edilmiştir. Kültür açık artırma ile satılmıyor. Siz tarafsız ve net bilgi elde ediyorsunuz. Düzgün yazılmış, iyi belgelenmiş, iyi kaynaklı, güncel bilgiler istediğiniz zaman elinizin altında bulunuyor.

Bu benim için çok büyük bir pazarlık gibi görünüyor.

Teşekkürler,

Alan Sohn Vikipedi Yazarı