Jump to content

Fundraising 2011/Kaldari Letter/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Dawniej Internet był naprawdę cool.

Internet był tak bardzo zróżnicowany w „starych dobrych czasach” – w latach 90-tych, że wydawał się być bardziej społecznością interesujących ludzi niż tylko popularną rozrywką, czym wydaje się być obecnie.

Byłem jednym z wolontariuszy tworzących Wikipedię. Dawno temu spostrzegliśmy, że dzielenie się wiedzą i edukowanie ludzi jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy. Dlatego Wikipedia jest obsługiwana przez organizację non-profit i nigdy przenigdy nie będzie zawierała reklam. Zbieramy pieniądze, żeby utrzymać serwery i niewielką grupę pracowników, ale zamiast poszukiwać reklamodawców, którzy mogliby próbować wpływać na to co robimy, raz do roku zwracamy się z prośbą do naszych czytelników, by zagłosowali swoim portfelem i wsparli prawdziwą społeczność, reprezentującą coś innego w Internecie. Może to być 5 złotych, 50 lub jakakolwiek inna kwota, którą możesz się podzielić.

Po wielu latach redagowania Wikipedii dołączyłem do grona pracowników Fundacji jako programista. Mogę Ci szczerze powiedzieć, że infrastruktura wspierająca Wikipedię jest ograniczona do niezbędnych tylko elementów.

Google ma do dyspozycji blisko milion serwerów. Yahoo zatrudnia około 13 000 pracowników. My mamy 679 serwerów i 95 pracowników.

Wikipedia jest jedną z 5 najpopularniejszych stron internetowych i każdego miesiąca służy 470 milionom ludzi – w tym czasie nasze strony odwiedzane są miliardy razy.

Najlepsze jest to, że każde 10 złotych przekazane Wikipedii będzie wielokrotnie pomnożone. Każde 10 złotych przekazane na wynagrodzenie dla programistów posłuży stworzeniu narzędzi, które pozwolą tysiącom wolontariuszy na zrobienie czegoś fantastycznego w Wikipedii. Dzięki temu Twoje 10 złotych umożliwia nam zrobienie znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym serwisie internetowym.

Twoja darowizna pomoże nam uczynić Wikipedię jeszcze lepszą – da nam wszystkim pewność, że przynajmniej ta część Internetu pozostanie naprawdę cool.

Dzięki,

Ryan Kaldari
programista Wikipedii