GDJ 2009/Bariery wejścia na Wikipedii

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Aktualizacja z 9.09. Niestety zagonienie zawodowe nie pozwoli mi przyjechać na 3 dni do Trójmiasta. Postaram się jednak w najbliższych dniach napisać, co mi leżało poniżej na sercu.


Punktem wyjścia do naszego spotkania mogą być znane statystyki, zgodnie z którymi liczba nowych wikipedystów od roku 2007 spada, a liczba aktywnych również od dwóch lata nie rośnie. Porównanie z zagranicą też nie wypada najlepiej.

Dodajmy do tego stugębną plotkę krążącą po forach i portalach, że na polskiej Wikipedii przetrwają tylko najtwardsi.

Bariera wejścia dla nowych edytorów jest ewidentna i rośnie z dnia na dzień. Czy jest to bardziej problem techniczny czy socjologiczny? Co jest barierą? Terminologia, nawigacja, interfejs, zasady (i ich interpretacja), niewłaściwe podejście doświadczonych edytorów?

Kilka rzeczy do debaty:

  • Jak zadziałały dotychczasowe sposoby oswojenia nowicjuszy?
  • Jak w prosty sposób wyjaśniać trudne rzeczy?
    • Licencje
    • Ilustrowanie artykułów
    • Kod do cytatów i ilustracji
  • Jak wyjaśniać Wikipedię ludziom, którzy nie rozumieją podstawowych dla nas rzeczy - tyle, że tych "podstawowych" jest coraz więcej!
  • Jak możemy się dowiedzieć, czego nowi edytorzy naprawdę szukają na Wikipedii i co ich odstrasza? Tutaj chcę wrócić do pomysłu Radomila dotyczącego ankiety, który po roku pozostał nadal pomysłem!
    • Strona do dyskusji wisi od roku pl:Wikipedia:GDJ/Ankieta. Pomysł już się pojawiał na GDJ w Częstochowie. Mamy też już cząstkowe dane z tej holenderskiej firmy, która przeprowadziła ankietę u ponad 100 000 internautów - aczkolwiek pytania były bardzo ogólne.

Co zaproponuję:

  • Zmianę w podejściu do tworzenia architektury informacji Wikipedii - przynajmniej tego co możemy robić - uwzględniającą to, czego nowicjusze naprawdę potrzebują, a nie co nam jako starym wygom odpowiada.
  • Zmianę w sposobie komunikacji z nowicjuszami, aby ją jednocześnie: usprawnić i przyspieszyć, ale - aby też uniknąć osób przypadkowo zniechęconych. Rdrozd 18:36, 2 September 2009 (UTC)[reply]

Mikroraport z porządkowania stron meta i pomocy[edit]

Prowadzone są również prace nad redukowaniem ilości dublujących się stron oraz integracji miejsc zgłaszania problemów i próśb (pl:Wikipedia:Prośby do administratorów, pl:Wikipedia:Zrzeczenie się odpowiedzialności)

Założenie: Dokończenie prac i wprowadzenie nawigacji pozwoli na poprawę komunikacji między doświadczonymi i nowymi użytkownikami, a wprowadzenie dodatkowych usprawnień w przyszłości pozwoli udoskonalić powstający system.