Jump to content

Bağışlar:Dostça alan beklentileri

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Grants:Friendly space expectations and the translation is 100% complete.
Dostça alan beklentileri


  Meta-wiki bağış alanında herkes için saygılı, şeffaf ve taciz içermeyen bir deneyim sağlamaya kararlıyız. Wikimedia Vakfı bağış verme süreci, belirli amaçları olan belirli adımları izler. Konuya odaklanan ve katılımcıların saygılı biçimde içinde bulundukları tartışmalara uygun ortam oluşturmak için burada açıklanan beklentilerin karşılanması gereklidir.

  Nazik olmak ve İyi Niyet varsaymak Wikimedia hareketinin ana ilkeleridir. Çoğu kimsenin projelere ve diğer topluluk üyelerine zarar vermek değil, yardım etmek istediğinin farkındayız. Unutmayınız ki çoğumuz gönüllüleriz ve Wikimedia projelerine harcadığımız zaman ve emek için takdir edilmemiz gerekir.

  Beklentiler

  Bir tartışmaya girdiğinizde aşağıdakileri göz önüne almanızı bekleriz:

  1. Bağlam ve arka plan: Tartışmanın bağlamı ve arka planı hakkında temel bilgiye vakıf mıyım? Başkalarının bana bir şeyler açıklamasını istemeden önce kendimi eğittim mi?
  2. Kültürel farklılıklar: Kültürel farklılıklara ve dil bariyerlerine karşı hassasiyet gösteriyor muyum?
  3. Deneyim: Karşımdakinin (Wikimedia hareketi, bağış süreç, proje yönetimi vb. konusunda) deneyim düzeyi hakkında varsayımlarda bulunmak yerine gerçek durumunu göz önüne alıyor muyum?
  4. Destek: Yorumlarımı/sorularımı destekleyici, kesin ve yapıcı bir şekilde çerçeveleyip gelişim için öneriler sunuyor muyum?
  5. Etkiye odaklanma: Sorularım proje önerisinin etkisi üzerine mi odaklı yoksa ufak detaylara fazla mı odaklanıyorum?

  Bu noktaları göz önüne aldıktan sonra bağış tartışmalarına katılmaktan çekinmeyin. Eğer isterseniz endişelerinizi ifade etmede yardım için Topluluk Kaynakları veya Öğrenme ve Değerlendirme takımlarının bir üyesi ile iletişim kurabilirsiniz.

  Taciz

  Katılımcıların hiçbir şekilde taciz edilmesini hoş görmeyiz. Taciz şunları içerir:

  • Cinsiyet, cinsel eğilim, cinsiyet kimliği veya ifadesi, engellilik, fiziksel görünüm, ırk, etnik köken, siyasi eğilim veya din ile ilgili saldırgan/hakaret içeren yorumlar
  • şiddet, şiddet tehdidi, korkutma kastı ve kişisel saldırı
  • takip, izleme veya sonlandırılması istendikten sonra da sürdürülen birebir iletişim
  • tartışmanın sürekli olarak kesilmesi
  • kasti olarak, bir kişinin kimliğinin rızası dışında internette araştırılması/yayımlanması
  • taciz içermeyen özel iletişimin yayınlanması

  Eğer size veya diğerlerine gösterilen davranışlar konusunda endişeleriniz varsa Wikimedia Vakfı Topluluk Kaynakları ekibi ile hemen communityresources(_AT_)wikimedia.org adresinden temasa geçiniz.

  Eylem

  Bu beklentileri ihlal eden yorumlar gizlenecek veya silinecektir. İhlalcilerden taciz davranışını durdurması istenecek ve hemen buna uymaları beklenecektir. Bağışlar alanı katılımcılarından bu beklentileri ihlal edenler katılımcılar tarafından uyarılacaktır ve konu uygun topluuk kanallarına aksettirilebilecektir. Burada sorun olan yorumlar ve yorumculara ilişkin bazı kullanışlı şablonlar mevcut: Kılavuzlar ve şablonlar.

  Wikimedia Vakfı personeli, bağış komitesi üyeleri, muhtemel burslular ve topluluk üyeleri dahil Bağışlar alanına katılımcısı herkesin her zaman bu beklentilere uymasını bekliyoruz. Katkılarınıza ve bu bağış alanını herkes için dostça bir alan kılma sorumluluğunuza değer veriyoruz

  Sorunuz mu var? friendlyspace(at)wikimedia.org adresine yazın.