Image filter referendum/he

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
המשאל הסתיים ב-30 באוגוסט 2011. לא יתקבלו הצבעות נוספות.
תוצאות המשאל פורסמו ב-1 בספטמבר 2011.

משאל קרן ויקימדיה על מסנן-תמונות

הכנות

קרן ויקימדיה העולמית, בהנחיית חבר הנאמנים, מקיימת משאל, אשר בודק אם חברי הקהילה תומכים ביצירת מסנן תמונות אישי, המאפשר לקוראים להגדיר עבור עצמם אילו סוגי תמונות לא יוצגו בעת השימוש בחשבון שלהם.

המשאל החל ב -15 באוגוסט 2011 ומסתיים ב -30 באוגוסט. הוא נערך על שרתי Software in the Public Interest.

לאחר קריאת ההסברים על המשאל עברו הנה להנחיות ולבדיקת זכות ההצבעה

רקע[edit]

חבר הנאמנים הורה לקרן ויקימדיה לפתח וליישם תכונה המאפשרת הסתרת תמונות.

מטרתה לאפשר לקוראים להסתיר בקלות תמונות שאין ברצונם לראות במיזמי ויקימדיה. האפשרות תינתן לאחר חשיפה לתמונה בפעם הראשונה, או על ידי מניעת הצגתה מלכתחילה באמצעות העדפות מותאמות אישית. התכונה מוצעת לטובת הקוראים ומטרתה להיות ידידותית למשתמש ופשוטה ככל האפשר.

התכונה תפותח ותיושם בכל מיזמי קרן ויקימדיה. התמונות לא יוסרו לצמיתות אלא יוסתרו בהתאם למסנן הצפייה שנבחר. עבור פיתוח התכונה יצרנו מספר עקרונות מנחים, אבל הפשרות תצטרכנה להתבצע לאורך כל תהליך הפיתוח. כדי לסייע למפתחים בשקלול החלופות, אנו מבקשים ממך לעזור לנו להעריך את החשיבות של כל אחת מהן על ידי השתתפות במשאל זה.

למה זה חשוב?[edit]

שתי המלצות (מספר 7 ו-9) בדו"ח האריס 2010 עסקו ביצירת דרך בה יוכלו הקוראים להסתיר תמונות שאין ברצונם לראות; ובמתן האפשרות לקוראים להסתיר את כל התכנים שייתכן שהם שנויים במחלוקת.

קיימים מספר טעמים למסנן תמונות דוגמת זה המוצע. תמונות המציגות מיניות או אלימות הכרחיות לעיתים במיזמי ויקימדיה, על מנת שאלו יקיימו את המנדט שלהם כמיזמים פתוחים, חופשיים וחינוכיים. למרות זאת, תמונות אלו - של חלקי-גוף מוצנעים ופרקטיקות מיניות מחד, או של קברי אחים וגופות מרוטשות מאידך - יטרידו באופן בלתי נמנע את מנוחתם של חלק מן הצופים בהן, בייחוד כשמדובר בילדים או כשנתקלים בהן שלא בכוונה. הרעיון של מסנן תמונות אישי, שיופעל לפי בחירה, הוא לעזור בהפחתת ההפתעה או תחושת הסלידה שבמפגש עם התמונות, וזאת על ידי הפיכת התמונות לבלתי זמינות לצפיה מבלי צורך לתת הוראה נוספת לכך. לעיתים קרובות במיזמי ויקימדיה מכונה עיקרון זה בשם "עקרון ההפתעה המועטה ביותר" (the principle of least astonishment, or least surprise)

למרות זאת, אנו מאמינים כי הפקודה שנותן המסנן צריכה להשהות בלבד את הצגתן של התמונות ולא למנוע אותה לצמיתות. יש להתפשר על מניעת הגישה למידע שבאתרי קרן ויקימדיה במידה המינימלית הדרושה להבטחת מחוייבותנו להתחשבות ושירות כל קהל הקוראים שלנו. הסתרה זמנית במקום הסתרה לצמיתות של התמונות עונה על מחוייבותנו זאת.

מה יהיה במשאל?[edit]

בשאלון תתבקשו לציין על גבי סקאלה בין 0 ל-10 (0 - לא חשוב בכלל, 5 לציון עמדה נייטרלית ו-10 לציון - חשוב מאוד) עד כמה חשוב כי:

 • עד כמה חשוב כי יוצע מנגנון סינון-עצמי לתמונות במיזמי ויקימדיה
 • עד כמה חשוב שהמנגנון יהיה זמין גם למשתמשים רשומים וגם למשתמשים אנונימים
 • עד כמה חשוב שניתן יהיה לשנות את ההעדפה במידה ושיניתם את דעתכם
 • עד כמה חשוב שתינתן אפשרות הדיווח או אפשרות סימון של תמונות שנויות במחלוקת, שטרם קוטלגו ככאלה
 • עד כמה חשוב שהכלי יאפשר בחירה מהירה וקלה של סוגי התמונות אותם מבקש הקורא להסתיר (5-10 סיווגים אפשריים של תמונות), כך שקוראים יוכלו למשל לבחור את הסתרתן של תמונות נושאות אופי מיני ובמקביל להותיר תמונות נושאות אופי אלים גלויות.
 • עד כמה חשוב שהכלי יהיה נייטרלי מבחינת תרבותית (כלומר שהגדרת תמונה שנויה במחלוקת תנסה לשקף ככל הניתן נקודת מבט גלובלית או רב-תרבותית)

בנוסף לסקאלה של 0-10 תינתן האפשרות להשיב כי אין ברשותכם מידע מספיק על מנת להשיב לשאלה.

כיצד יראה מסנן התמונות?[edit]

מכיוון שפיתוחו של המסנן טרם החל ישנם בנמצא רק מספר סקיצות ועיצובים אפשריים עבורו. אלו ניתנים לשינוי בהתאם לתוצאות המשאל ולמגבלות עתידיות של הפיתוח, אבל ניתן להניח כי התוצאה הסופית תזכיר במידה רבה עיצובים אלו. עיצובים אלו מניחים שלוש דרכים אפשריות בהן יוכלו הקוראים לשנות את הגדרות המסנן שלהם: באמצעות סרגל הניווט, ישירות מהתמונה המוצגת, ישירות מהתמונה המוסתרת. צילומי המסך הבאים מציגים כיצד עשוי להיראות המסנן עבור משתמש אנונימי.

כללים[edit]

זכות הצבעה[edit]

עורכים

ניתן להצביע מכל מיזם ויקימדיה בו אתם רשומים (ניתן להצביע פעם אחת בלבד גם אם ברשותכם יותר מחשבון רשום אחד). חשבון שממנו ניתן להצביע חייב לעמוד בתנאים הבאים:

 • אינו חסום ביותר ממיזם אחד
 • אינו חסום במיזם ממנו מתבצעת ההשבה לשאלון
 • אינו bot
 • ביצע לפחות 10 עריכות במיזמי קרן ויקמדיה לפני ה-1 באוגוסט 2011 (לצורך העניין ניתן למנות יחדיו עריכות שבוצעו במספר ויקפדיות שונות, בתנאי שהחשבון הוא חשבון גלובלי מאוחד)
מפתחים

מפתחים של MediaWiki זכאים להצביע אם הם:

 • Wikimedia server administrators with shell access; or
 • have commit access to Wikimedia's SVN and have made at least one commit.
עובדים וקבלני משנה של קרן ויקמדיה

עובדי קרן ויקמדיה וקבלנים שלה זכאים להצביע רק אם הם מועסקים בידי הקרן במועד הצבעתם וגם הועסקו בקרן בתקופה הקודמת ל-1 באוגוסט 2011.

חברי חבר הנאמנים וחברי הוועדה המייעצת

חברים נוכחיים וחברי עבר של חבר הנאמנים ושל הוועדה המייעצת זכאים להצביע.

כיצד לבחור[edit]

על בעלי זכות הצבעה:

 1. לקרוא את השאלות ולהחליט על עמדתם
 2. לעבור לויקיפדיה ממנה הם רשאים לבחור ולהקליד בתיבת החיפוש Special:SecurePoll/vote/230. אם עיקר פעילותך היא בויקיפדיה העברית, עבור ל he.wikipedia.org/wiki/Special:SecurePoll/vote/230
 1. לחץ על "Go to the voting server". הלחיצה תעביר אותך ל SPI server כדי לבחור.
 2. עקוב אחר ההוראות בדף ההוא.

עליך לאפשר בדפדפן קבלת עוגיות של wikimedia.amellus.net כדי שתזוהה על ידי ממשק ההצבעה, אחרת תתקבל הודעת שגיאה. אם קיבלת הודעת שגיאה "Sorry, you are not in the predetermined list of users authorised to vote in this election.", אתה נמצא בויקיפדיה הלא נכונה: נסה לגשת אל "Special:SecurePoll" מויקיפדית הבית שלך.

ארגון המשאל[edit]

לוח זמנים[edit]

 • 2011-06-30: הכרזה על קיום הפרוייקט; תרגום ראשוני.
 • 2011-07-25: פרטי המשאל ו-FAQ מפורסמים; מעבר לתרגום מלא.
 • 2011-08-08: מועד אידיאלי לסיום כל התרגומים.
 • 2011-08-15: תחילת המשאל.
 • 2011-08-17: שליחת אי-מייל לכל בעלי זכות ההצבעה שלא צירפו את עצמם לרשימת "אל תשלח לי דואר".
 • 2011-08-30: סיום המשאל; בדיקת הצבעות ותחילת החישובים.
 • 2011-09-01: הכרזה על התוצאות.

תרגומים[edit]

על מנת להבטיח ייצוג מלא של קהילות ויקימדיה במשאל חשוב לתרגם את המידע עליו ואת ההודעות השונות לשפות רבות ככל הניתן. כדי לעזור בתרגום עברו לדף זה. אם הינכם דוברים שפה זרה נוספת נשמח לעזרתכם.