Фонд справедливості знань
Фонд справедливості знань Фонду Вікімедіа (Фонд) — це фонд у розмірі 4,5 мільйона доларів США, створений Фондом Вікімедіа у 2020 році для надання грантів зовнішнім організаціям, які підтримують справедливість знань шляхом подолання расової нерівності, яка перешкоджає доступу та участі у вільних знаннях.
Ця пілотна ініціатива базується на нашому стратегічному напрямку - Knowledge Equity який з'явилася в 2017 році як один з двох ключових напрямків, на яких ми зосередилися, щоб досягти нашої візії на 2030 рік. Knowledge Equity визнає, що ми не можемо досягти вільного доступу до знань, якщо існують соціальні або економічні бар'єри, які заважають деяким людям ділитися знаннями та робити свій внесок у їх накопичення. За допомогою цього цільового фонду ми будемо інвестувати в організації, які працюють над усуненням систем расової упередженості та нерівності в усьому світі, з метою створення більш інклюзивного та репрезентативного майбутнього для вільного доступу до знань.
Історія
Рівність у доступі до знань (Knowledge equity) є основою роботи з вільними знаннями та руху Вікімедіа. Щоб залучити знання та спільноти, які були виключені структурами влади та привілеїв, ми повинні подолати перешкоди, що заважають усім людям брати участь у обміні, створенні та доступі до всіх знань. Багато з цих перешкод мають коріння в системах расового гноблення. Через колонізацію та рабство знання чорношкірих, корінних та расово дискримінованих спільнот у всьому світі були систематично виключені та вилучені із західного історичного канону.
У червні 2020 року вбивство Джорджа Флойда в Сполучених Штатах Америки (США) спричинило протести проти расової несправедливості в понад 60 країнах світу. На тлі цих тривалих глобальних протестів Фонд Вікімедіа взяв на себе кілька чітких зобов'язань щодо просування расової справедливості шляхом збільшення підтримки та інвестицій як Фонд, в рамках більш широкого зобов'язання нашого руху щодо рівності знань. Фонд рівності знань був створений наприкінці 2020 року в рамках цих зобов'язань, визнаючи нерозривний зв'язок між расовою рівністю та рівністю знань. Фонд прагне усунути перешкоди для вільного доступу до знань, з якими стикаються чорношкірі, корінні та пригноблені/маргіналізовані расові спільноти по всьому світу.
Водночас ми усвідомлюємо, що це робота, яку ми як рух не можемо виконати самостійно. Наші проєкти мають обмежені можливості, коли, наприклад, представлення маргіналізованих спільнот в академічних колах та засобах масової інформації залишається недостатнім, що, в свою чергу, обмежує кількість цитат та первинних/вторинних джерел, на яких ми можемо базуватися. Фонд рівності знань призначений для надання грантів організаціям поза нашим рухом і, де це можливо, сприяння налагодженню зв'язків та партнерських відносин з організаціями всередині руху. Це дозволить нам створити міцну екосистему партнерів у сфері вільних знань, які працюють над усуненням перешкод на шляху до рівності знань.
Фонд Knowledge Equity Fund є пілотною програмою, і ми будемо продовжувати вдосконалювати структуру та цілі Фонду. У січні 2023 року було оголошено, що ми перенесемо залишок коштів Фонду з Tides Advocacy назад до Фонду. Це дозволить підвищити прозорість структури, фінансів та процесу прийняття рішень, пов'язаних з Фондом. Цей процес було завершено в червні 2023 року. Фонд був створений у 2020 році, і всі колишні та поточні гранти надаються з початкового фонду; на сьогоднішній день додаткове фінансування до Фонду не додавалося.
Що ми маємо на увазі під расовою рівністю
Фонд Knowledge Equity Fund визначає расову рівність як концепцію та мету досягнення справедливості та рівності в суспільстві шляхом усунення історичних та сучасних диспропорцій і упереджень, що кореняться в расизмі та расовій дискримінації. Він визнає, що певні расові та етнічні групи історично та систематично перебували в нерівному становищі та зазнавали утисків, що призвело до нерівного доступу до можливостей, ресурсів та влади.
Досягнення расової рівності вимагає активних зусиль з виявлення та усунення системних бар'єрів і структур, що сприяють збереженню нерівності. Це вимагає виправлення минулих і поточних несправедливостей та забезпечення рівного доступу всіх осіб, незалежно від їхнього расового чи етнічного походження, до прав, можливостей і результатів.
Расова рівність має на меті сприяти послідовному та стійкому відновленню небілих, неамериканських та неєвроцентричних спільнот, а також спільнот, які продовжують зазнавати шкоди через расизм та інші системи гноблення у всьому світі. Вона включає автентичне та інтерсекційне, расове, етнічне та/або кастове демографічне представництво, яке сприяє стійкій та послідовній участі людей з гноблених спільнот у всьому світі.
Додаткові ресурси
- Міжнародна конвенція Організації Об'єднаних Націй про ліквідацію всіх форм расової дискримінації
- Посилення боротьби проти расизму та дискримінації, ЮНЕСКО
- Включення расової рівності до глобальної програми з прав людини, Міжнародний журнал з прав людини
- Виміри расизму, УВКПЛ та ЮНЕСКО
- Прокинутися, усвідомити, діяти: побудова культури расової рівності, Рівність у центрі уваги
Участь спільноти
У своїй початковій версії Фонд рівності знань був орієнтований на підтримку Фонду. Отримавши відгуки від членів спільноти про підвищення прозорості та видимості Фонду рівності знань, ми збільшили участь спільноти та запросили номінації грантоотримувачів, переходячи до другого раунду.
Рекомендації та пропозиції щодо грантоотримувачів другого раунду були надані за допомогою форми для збору інформації, розміщеної на Google Forms та LimeSurvey. Дякуємо всім, хто надіслав свої рекомендації: ми отримали 41 пропозицію, які ми оцінили в рамках другого раунду.