Öğrenme kalıpları

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Learning patterns and the translation is 84% complete.
Wikimedia Kaynak Merkezi'nin bir parçasıdır
Öğrenme ve Değerlendirme

Wikimedia dünyasında bir dizi çözüm ve en iyi uygulama koleksiyonu.

Öğrenme kalıpları, önemli bir dersi belgelemenin basit bir yoludur. Bir aktiviteyi yürütmek veya değerlendirmek için başarılı bir stratejiyi nasıl yeniden üreteceğini açıklar, örneğin bir not düzenleme veya bir anketin nasıl yapılacağı gibi.

Biraz daha ayrıntılı olarak, bir öğrenme kalıbı: (1) bir şeylerin nasıl yapılacağına dair tavsiyede bulunan bir kılavuzdur ve (2) açık bir başlık ve tutarlı bir biçime sahip bir şablondur. Böylece, insanlar öğrenme kalıpları kütüphanesine göz atarken ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulabilirler. Bir Wikimedia etkinliğine dahil olduysanız muhtemelen neyin işe yaradığı ve bu tür etkinliklerde yer almayanlar hakkında değerli ipuçları, püf noktaları, tavsiyeler veya düşünceler öğrenmişsinizdir. Öğrenme kalıpları ve bu proje hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Feragatnameye bakınız.

Kalıp ara

Kalıp oluştur

Yeni bir kalıp oluştur

Bu formu kullanmada sorun mu yaşıyorsunuz? Hataları buradan rapor edebilir veya geri bildirim verebilirsiniz.

Kalıbınızı geleneksel şekilde oluşturmayı tercih eder misiniz?
Aşağıya başlık girin ve "Yeni bir kalıp oluştur"a tıklayın.


Son güncellenen öğrenme kalıpları{{Evaluation/Resource/Summary | time= 30 January 2019 | title = How to manage a Wikipedia awareness Video | title link= Learning patterns/How to manage a Wikipedia awareness Video | summary= This learning pattern gives pointers for do's and don'ts for Animation or 3D Motion graphics video ad or promotional movie. | creator= User:Wikilover90 | image = [[File:Punjabi Wikipedia Tales - A Trip To Lahore!.webm }}Resim bulunamadı.

Wikipedia faces the challenge of approaching properly the gender gap issue in terms of its content.

Son güncelleme: 19 October 2018For teachers, a Wikipedia writing assignment is much more work than other writing assignments. They have to double check the content of the article, grammar, spelling and the validity of the sources.

Son güncelleme: 02 December 2017

Son güncelleme: 13 November 2017


{{Evaluation/Resource/Summary | time= 21 June 2017 | title = Community check-up: when online and offline communication becomes effective | title link= Learning patterns/Community check-up: when online and offline communication becomes effective | summary= For a project as diffused as the [[:wmph:Philippine Cultural Heritage Mapping | creator= User:Sky Harbor | image = File:WMPH Cultural heritage mapping project logo 1.png }}
New editors are discouraged by old users' interventions and (secondary) cannot organize their work with ease. Less computer-literated people have a hard time trying to contribute.

Son güncelleme: 20 June 2017Resim bulunamadı.

How to teach primary students how to position their own pictures to improve Wikipedia articles.

Son güncelleme: 20 June 2017


The learning curve for creating articles is far too high.

Son güncelleme: 20 June 2017

{{Evaluation/Resource/Summary | time= 20 June 2017 | title = Choosing to meet up virtually or in person | title link= Learning patterns/Choosing to meet up virtually or in person | summary= When a meeting is being scheduled, someone needs to decide if the event will take place via [[:en:teleconference | creator= User:Bgibbs (WMF) | image = File:Planeando_editatón_en_el_Museo_Soumaya.jpg }}


<div id="Writing a production schedule of event" style="margin:2em auto 0" class="plainlinks">

Resim bulunamadı.

To run a successful event on site, time, tasks and resources need to be managed well. It is however impossible to know everything by heart.

Son güncelleme: 22 June 2018

<div id="Wikiblabla (confusing Wikimedia lexicon)" style="margin:2em auto 0" class="plainlinks">

The Wikimedia movement has a large variety of assonant terms which mean different things but they are confusing and mysterious for the majority of humankind.

Son güncelleme: 10 June 2018

<div id="Writing a new MediaWiki extension for deployment on a Wikimedia project" style="margin:2em auto 0" class="plainlinks">

You want to improve the software that runs Wikipedia and the other Wikimedia projects

Son güncelleme: 06 June 2018

Kalıplara göz atın

Eğitim

Eğitim programlarını planlama, çalıştırma, büyütme ve ölçeklendirme ile ilgili kalıplar.

Değerlendirme

Bir projenin, programın, inisiyatifin veya etkinliğin kullanıldığı bir etkinliğin etkilerini değerlendirmekle ilgili kalıplar (sayıları, görüşmeleri, anketleri düzenleme).

Cinsiyet

Sosyalleşme kampanyaları, tanıtım ve savunma ve araştırma çalışmaları dahil olmak üzere Wikipedia Cinsiyet Farkı'na yönelik kalıplar.

Çevrimiçi katılım

Katılımı teşvik etmek için çevrimiçi girişimleri veya etkinlikleri, wiki işbirliklerini veya araçları organize etmeyi öğrenmeya yönelik kalıplar