Jump to content

Kütüphane Kartı platformu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Library Card platform and the translation is 94% complete.

Kütüphane Kartı platformu, deneyimli Wikimedia katılımcıları tarafından kullanılmak üzere güvenilir bilgi kaynaklarına göz atmak ve bunlara erişmek için Wikipedia Kütüphanesi tarafından yayımlanan bir araçtır.

Kullanım

Araca https://wikipedialibrary.wmflabs.org/ adresinden erişilebilir ve burada, Wikimedia hesabınızla OAuth ile giriş yapmak için 'Oturum aç'ı tıklayabilirsiniz.

Kaynaklara başvurma

Wikimedia projelerinin düzenlenmesinde kullanılmak üzere kaynaklarına ücretsiz erişim sağlayan 60'tan fazla farklı yayıncı ve veri tabanına şu anda platform aracılığıyla ulaşılabilir. Bir iş ortağı hakkında Daha Fazla Bilgi'ye tıklamak, kaynakları ve uygulama gereksinimleri hakkında size daha fazla ayrıntı gösterecektir. Erişim için başvuru formunu doldurmak için Başvur'a tıklayın!

Başvurduktan sonra, kullanıcı sayfanıza gitmek ve uygulamalarınızın bir listesini görüntülemek için giriş yapmış durumdayken üst köşedeki kullanıcı adınıza tıklayabilirsiniz. Başvurunuz herhangi bir yorum alırsa veya onaylanır veya reddedilirse bir e-posta alacaksınız.

Çoğu kaynak, herhangi bir zamanda kullanılabilen belirli sayıda hesaba sahiptir. Tüm hesaplar dağıtıldıysa bu iş ortağı, sizi 'Bekleme listesine alındı' olarak işaretler. Limit dolsa bile başvurular hoş karşılanır ancak bir süre erişim alamayabilirsiniz ta ki Wikipedia Kütüphanesi ekibi daha fazla hesap alabilene veya eski hesapları yeniden dağıtana kadar.

Kaynaklara erişim

Mevcut erişiminiz olan iş ortaklarını görmek için 'Kütüphanem'e tıklayın. Artık birçok iş ortağı, kullanıcıların tek bir Wikipedia oturum açmasıyla onaylanmış kaynaklara doğrudan erişim için bir proxy sunucusu kullanıyor. Bu, kullanılan her bir web sitesi için ayrı girişleri hatırlama ihtiyacından kurtaracaktır.

Ayrıca, minimum başvuru kriterlerini (500+ düzenleme, 6+ aylık etkinlik) karşılayan kullanıcılar için, Kütüphane Paketi olarak bilinen vekil kaynakların bir alt kümesine anında, başvuru gerektirmeyen erişim vardır. Bunlar, uygun olanlar için 'Anında Erişim' sekmesinde görünür.

Yeni ortaklıklar önerme

Biz sürekli olarak yeni yayıncı ortaklıkları ararken, Öneri sayfasından özel önerilerde bulunabilirsiniz. Formu ayrıntılarla doldurmanız yeterlidir ve ilginizi çekiyorsa diğer önerilere de +1 ekleyebilirsiniz.

Katkıda bulunma

Daha fazla bilgi