Посібник для малих і нових Вікіпедій

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Manual for small and new Wikipedias and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Чи може цей посібник виявитися для вас корисним? Так, якщо ви вже є учасником одного з мовних розділів, що відноситься до категорії «малих» Вікіпедій, або тільки плануєте відкрити новий. Деякі представлені тут ідеї можуть виявитися корисними і для учасників «великих» Вікіпедій, а також інших проектів Вікімедія.

Перед початком

Чи варто мені ініціювати новий проект?

Критерії, що визначають доречність запиту на ініціювання нового розділу Вікіпедії (або Вікіджерел, Вікіновин і т.д.), широко обговорювалися. Тому важливо прочитати офіційні правила подачі заявок на новий мовний розділ.

Окрім відповідності правилам, для успіху проекту необхідно зібрати достатню кількість потенційних учасників. У вашій групі повинно бути як мінімум 20 чоловік, які:

 • детально володіють мовою, як мінімум на «рівні 3» («досвідчений» або «вільно володію»);
 • можуть і бажають інвестувати в проект багато часу; і
 • хоча б деякі з яких здатні вирішувати технічні аспекти нового проекту.

Слід також бути реалістичним: незабаром після початку проекту або в перші роки існування можна очікувати, що ви втратите деяких або навіть багатьох з 20 первинних добровольців. Відповідно, варто задатися питанням: наскільки велике і активне співтовариство користувачів зазначеної мови? Чи зможе воно забезпечити вас новими вікіпедистами? Чи є мовні інститути або асоціації, які можуть бути зацікавлені в наданні підтримки даному проекту? Який рівень розвиненості зазначеної мови? Чи є на ній сучасні граматичні довідники і словники? Чи має мова уніфіковану офографію?

Є досить багато прикладів Мікро-Вікіпедій на межі вимирання, чиї користувачі малоактивні. Є випадки навіть закриття або «заморожування» неактивних розділів, наприклад на клінгонській, молдовській мовах і мові гереро.

Якщо на вашій мові вже є Вікіпедія, слід сконцентруватися саме на ній, і не поспішати запускати нові проекти, такі як Вікіджерела або Вікіновини.

Як розпочати?

Інкубатор

Якщо ви вважаєте, що люди і перспективи у вас є, і правила дозволяють існування вашого мовного розділу, вам спочатку слід розпочати проект в інкубаторі. На сторінці Help:Керівництво пояснено що необхідно зробити, щоб переконати Мовний комітет ініціювати відкриття нового мовного розділу. Після цього, створіть логотип вашого проекту: Logos#Localisation.

Важливо визначити правила проекту

Переклад всіх існуючих правил з англійської Вікіпедії або робота з написання їх своїми силами може виявитися занадто трудомісткою. На перші роки Вам повинно бути достатньо набору настанов, представлених в Базовому переліку внутрішніх і довідкових сторінок. Однак, вважати цей список повним все ж не можна.

Дуже важливо з самого початку визначитися зі своєю місією і подбати про правила. Велике і різноманітне лінгвістичне співтовариство, таке як англомовне, може дозволити собі існування війн правок, суперечок про релевантність і т.д. - розвиток англійської Вікіпедії від цього не зупиниться. Коли ж число ваших учасників проекту дуже обмежене, потрібно подбати про те, як не допустити марнування часу в дискусіях.

Наприклад, для забезпечення своєї стабільності, Вікіпедія на кантонському діалекті китайської мови за замовчуванням прийняла правила англійської Вікіпедії.[1]

Мова і пов'язані проблеми

Карта поширеності інуїтських діалектів

Деякі мови уніфіковані менше інших. Наприклад, англійська вважається плюріцентричною мовою, тому що вона використовується в багатьох країнах як рідна та/або офіційна. У статті Вікіпедії, учасник з США може захотіти писати слово center, а британець - centre. Як бути?

В англійській Вікіпедії відповідь на подібне запитання визначається такими чотирма принципами:[2]

 • Узгодженність всередині статей
 • Зв'язок теми з тією чи іншою нацією (про британську королеву слід писати британським варіантом англійської)
 • Збереження існуючого варіанту
 • Знаходження компромісного рішення (постарайтеся використовувати слово, загальне для всіх варіантів)

Багато Вікіпедій стикаються зі схожими проблемами і мають аналогічні правила. Це означає, що, вибір залишається на розсуді учасника, який розпочав певну статтю. Наприклад, стаття про регіон «Ахтерхук» у Вікіпедії на нижньосаксонських діалектах повинна бути написана на діалекті Ахтерхук.

Норми голландської мови керується рекомендаціями Нідерландського мовного союзу Taalunie, у німецької є своя Рада з німецького правопису Rat für deutsche Rechtschreibung. Деякі вікіпедисти, в чиїх мовах є різні варіанти, також хотіли б мати єдину лінгвістичну норму. Однак це питання має локальний характер і не може регулюватися фіксованими правилами. В основному це залежить від ступеня очікуваної прийнятності запропонованої норми, тому дуже часто це питання маркетингу. Коли мова заходить про низку локальних варіантів, вирішення проблеми може залежати від питань, що лежать в політичній площині. У подібному випадку, не слід очікувати, що Вікіпедія зможе вирішити дилему, яку не змогло до цього вирішити ваше лінгвістичне співтовариство в цілому. Вікіпедії пишуться людьми, які мають свої політичні погляди, і знаходяться під впливом середовища проживання. Якщо ж ваше середовище переживає політичні складнощі, вони будуть відображатися і на вашому проекті Вікіпедії.

Деякі з подібних ситуацій можуть взагалі не мати рішення, прийнятного для всіх сторін. Як би ви не зробили, вам доведеться за це чимось поступитися - в сенсі відносин всередині проекту. Однак, якщо вам пощастило народитися в такому середовищі, це не повинно стати для вас серйозною перешкодою. Зіткнувшись з такою дилемою, вам мабуть краще подумати про кількість потенційних користувачів, для яких та чи інша норма буде прийнятна. У будь-якому випадку, вам завжди слід пам'ятати, що, з точки зору суто освітньої користі, повна анархія точно не допоможе людям навчитися правильно писати на мові (докладніше дивіться наступний параграф). Якщо правила мають занадто багато джерел і допускають занадто багато винятків, можливість їх корисного застосування ускладнюється.

Яку б регіональну мову ви не використовували, існує ймовірність того, що більшість її носіїв можуть не володіти відповідним алфавітом. Майте це на увазі при роботі над статтями. Пишіть короткими реченнями і простою, зрозумілою мовою. Може виявитися корисним розміщення на всіх ваших сторінках інструкції для неписьменних, а також сторінку з посиланнями на широко поширені друковані матеріали (граматики, словники, і т.п.).

Якщо більшість носіїв регіональної мови вміють читати або писати на деякій іншій мові, то на спеціальних сторінках можна зібрати посилання, що дозволяють використовувати і її для того, щоб допомогти користувачам навчитися базовим навичкам читання на вашій. Також корисним може виявитися підготовка базового набору простих сторінок, вивчення матеріалу яких може послужити корисною практикою. Якщо для вашої мови існує декілька стандартних алфавітів, вам слід приділяти особливу увагу належній каталогізації інформації, щоб користувачі відповідного варіанту могли легко знайти потрібний матеріал.

Слід пам'ятати, що всі ми пишемо Вікіпедії не заради самого написання, а для надання інформації. Які б стандарти ви не встановили, важливо, щоб інформацію, написану вашою спільнотою, могли читати і сприймати кінцеві читачі. Без цього результатом ваших зусиль буде не енциклопедія, а лише клуб «адептів».

Загальні запитання

Необов'язково все писати самим — ви можете (багато) запозичувати з хороших статей в інших Вікіпедіях, можливо, в процесі перекладу, наближаючи текст до вашої культури та інтересів ваших читачів. До речі, для перекладу замість англійської Вікіпедії на перших порах простіше використовувати статті з Вікіпедії простою англійською (Головна сторінка), статті в якій коротші.

Чи в кількості справа?

Альтернативою бото-статтям може стати увімкнення у вашому мовному розділі Вікіпедії розширення MediaWiki під назвою «Article Placeholders».

Серед учасників проекту дотепер живе звичка звертати увагу на досягнення чергової планки за кількістю статей: «Вікіпедія X подолала позначку в 10 000 статей, Вікіпедія Y знаходиться на 19 місці з усіх мовних розділів». Ця гонка за числом статей привела до наслідків, гідних жалю: деякі вікіпедисти переконані, що найважливішим в світі є створення великої кількості статей, тоді як їх якість або релевантність не настільки актуальні. Наприклад, в деяких Вікіпедіях з'явилися статті про зональні коди телефонного зв'язку; заготовки про містечка і села різних країн; стаби довжиною в одне речення; статті з інформацією, характерною для баз даних; або взагалі на іноземних мовах (просто скопійована стаття на англійській) тощо (звичайно, створювані ботом статті про міста вашої країни можуть, безсумнівно, бути корисними, як, втім, і сторінки, присвячені рокам і цифрам).

Такі псевдостатті мають низьку цінність і служать лише для підвищення показника кількості сторінок в короткому часовому відрізку. Рано чи пізно люди (як всередині, так і поза Вікіпедією) зрозуміють справжню вартість досягнутих «вражаючих показників». Велика чиселність (псевдо) статей робить Вікіпедію вразливою для вандалів, їх обслуговування забирає на себе занадто багато цінного часу, що було б краще витратити на створення справді вартісних статей, якими можна буде пишатися. В результаті дискусії про ситуацію в Вікіпедії мовою волапюк, з'ясувалося, що багато мовних розділів схильні вважати створення подібних псевдостатей швидше негативним явищем, див. опис питання і дискусії на цю тему.

Для попадання в провідну десятку Вікіпедій важлива не кількість статей.

З іншого боку, не знайдеться журналіста, який не запитає вас про те, скільки статей є в вашому розділі — це як судити про вас по кількості грошей у вашому гаманці. У засобах масової інформації Вікіпедії дуже часто порівнюють тільки за цим показником. І серед учасників вашого проекту неминуче знайдуться такі, для яких важливим буде тільки «збільшення розміру», тому що вони сприйматимуть це як змагання.

Подбайте про забезпечення стійкої самодостатності проекту

Заготовки статей (стаби) є у всіх Вікіпедіях. Незалежно від того, створюються вони за допомогою ботів чи вручну, на самому початку існування проект складається в основному зі стабів. Наприклад, якщо ви напишете заголовок, то хто-небудь додасть зміст. Це вірно, проте лише в певних рамках.

Учасники поділяються на дві категорії: користувачі, що пишуть «вглиб» і «вшир». Роботи вглиб створюються рідко, але вони мають якісно опрацьовану тему статті. Така робота публікується як закінчена версія, як вінець довгої і кропіткої роботи. Інші ж починають з опису теми за допомогою створення дуже коротких статей, присвячених всім країнам світу, щоб «на них принаймні можна було б поставити посилання».

Ті, хто пише «вшир» іноді і сприймаються як «бото-люди», що створюють одні тупі заготовки, проте вони теж цінні. На практиці, без їхнього внеску у вас ніколи не з'явиться систематизована інформаційна база, в якій учасники, що пишуть «вглиб» змогли б розмістити свою працю, зв'язати її з іншими матеріалами і перетворити вікі з простого збірника статей в справжній гіпертекст. У цьому аспекті, «розмір має значення».

Однак з розміром ще потрібно зуміти впоратися. Проблема не стільки у вандалізмі (що не дуже актуально для більшості малих вікі-проектів, якщо їх відвідує як мінімум 2-3 користувача в день), скільки в систематизації. Вам слід

 • Каталогізувати матеріал за категоріями,
 • Вставити посилання на інші існуючі статті (і, що ще гірше, з інших статей),
 • Додавати до них зображення,
 • Задавати і управляти стандартами форматування.
 • Перевіряти, чи мають статті правильну назву (що часто виявляється справою дуже непростою, якщо у вашій мові багато стандартів і/або немає своїх широко поширених назв для безлічі речей/ місць/людей)
 • Підтримувати зміст статей в актуальному стані

Якщо у вас не вистачає людських ресурсів, ця робота виконуватися не буде - в результаті проект не буде мати жодної цінності. Якщо ви публікуєте щось безглузде, не слід очікувати, що читачі вважатимуть це цікавим і захочуть повернутися до нього.

Створюючи статті, ви збільшуєте «пасив», що вимагає обслуговування - так само як при придбанні житла в іпотеку. Кожна стаття буде вимагати уваги до себе протягом багатьох-багатьох років, і погашати вказану заборгованість вам доведеться за рахунок свого власного часу. Підготовка плану тимчасових витрат природним чином призводить до того, що в співтоваристві починається дискусія щодо актуалізації статей. Подбайте про стійкість проекту, вибирайте заготовки, в які ваші потенційні читачі будуть більш за все схильні вносити поліпшення і створюйте їх рівно стільки, скільки зможете обслужити.

Що приваблює читачів?

Читайте газети, як Емма Цорн

Стосовно провідних мовних розділів Вікіпедії, найбільш популярними виявляються статті на теми, що згадуються в новинних ЗМІ. Це означає, що якщо, прочитавши свою газету, ви подбаєте про наповнення свого мовного розділу Вікіпедії контекстуальною інформацією на тему актуальних новин - ефект від цього буде більший, ніж від написання просто ще однією вартісної статті. Коли в Греції трапиться землетрус, ви можете написати про землетруси і Грецію. Таким чином ви плетете павутину релевантних статей, тому що згодом в ЗМІ з'явиться інформація про землетрус в іншій частині світу і будь-які новини з Греції.

Вибираючи тему для написання статті з довідквою інформацією, використовуйте місцеву пресу на вашій мові, переважно друкарську. Локальні газети зазвичай дають хорошу добірку місцевих і глобальних новинних тем. Вікісховище рясніє візуальними матеріалами, однак при підборі ілюстрації пам'ятайте, що зображення чогось місцевого надає додаткової локальної релевантності.

Малі вікіпедії починаються з малого числа учасників, і вам доводиться постійно врівноважувати інтереси цієї невеликої групи (що представляє собою всю продуктивну силу проекту на момент його ініціації) та бажння суспільства в цілому. Деякі статті залучать до вас більше уваги ЗМІ (незалежно від того, якою мовою вони працюють). І будь-яка їх увага, яку ви можете отримати - на вагу золота. Вони допомагають вам, навіть якщо виставляють вас смішними, тому що повідомляють про те, що ви «все-таки» існуєте. В якому б світлі вас не висвітлювали, головне щоб про вас пам'ятали.

Сконцентруйтеся на своїх сильних сторонах

Траулер, зображення якого представлене в Ісландській Вікіпедії.

Оскільки Вікіпедія є енциклопедію, її кінцевою метою є включення всіх накопичених людством знань. Для цього необхідні статті про астрономію, географію, мистецтво, історію, і т.д. Звичайно ж, не варто залишати без уваги теми, що представляють інтерес для багатьох читачів - на прикладі історії це: Римська імперія, Імперія монголів, Середньовіччя, Перша світова війна, Друга світова війна, геноцид в Руанді ... З вибором подібних тем може допомогти список статей, які повинні бути у всіх мовних версіях; додаткові списки представлені в Mix'n'match, до того ж, його легше підтримувати у доброму стані й він дає статистику з усіх мовних розділів в реальному часі. Ще один підхід - писати статті, пошук яких читачами не дав результатів.

Найпростішим інструментом для використання може бути Not in the other language, який сортує відсутні статті за кількістю інтервікі. Кожен користувач може вибрати знайому і культурно близьку вихідну мову і почати переводити цікаві теми з верхньої частини списку, хоча там і є певний шум.

Коротше кажучи, свої зусилля вам варто зосередити на трьох напрямках:

 • Загальний огляд природних і гуманітарних наук, наприклад стаття про астрономію, про найвідомішого астронома, про Ісаака Ньютона (хоча надмірно захоплюватися статтями про астрономів не варто).
 • Теми, про які люди чують в новинах, такі як Міжнародний кримінальний суд, Китай, атомна енергетика, Білл Гейтс, діабет.
 • Теми, пов'язані з вашою мовою, культурою або мовним співтовариством (тут ви можете себе не обмежувати).

Ви можете зосередити свої зусилля навколо статей про свій регіон, мову та літературу, вашу культуру, традиційні ремесла регіону, і т.д. У цих темах ваша Вікіпедія може виявитися гідною уваги і навіть корисною для ваших читачів, незважаючи на те, що в темах про хімічні елементи або американські мотоцикли вона не зможе конкурувати з англійською Вікіпедією.

З іншого боку, один мотивований кваліфікований учасник може написати статті краще наявних в англійській Вікіпедії навіть на подібні теми. Тому, перш ніж намагатися направляти Ваше співтовариство в стандартному напрямку, тому що тут так написано, проаналізуйте, про що пишуть його члени. Реальний внесок цінніший абстрактних принципів та настанов, а всі розділи унікальні.

Залучення підтримки

Створіть або вступіть в організацію

Вікімедійці можуть створювати т.зв. «Відділення Вікімедіа» (Wikimedia chapters) - регіональні організації, які співпрацюють з Фондом Вікімедіа. Серед них, можна привести приклад Wikimedia Deutschland, Wikimedia Argentina і Wikimedia Russia. Якщо ви є носієм автохтонної мови в країні, де вже є подібна організація, контакт з нею буде для вас корисний. Вона може надати підтримку вашим діям, якщо у вас є розумний план - особливо коли серед її членів багато носіїв вашої мови.

Регіональні організації закріплені за країною. Якщо мова вашої Вікіпедії є мовою національної меншини у вашій країні або якщо її носії живуть в різних країнах, ви можете подумати про створення незалежної «групи учасників, яка, як і регіональна організація, може співпрацювати з Фондом Вікімедіа. У випадку малих мов, перевага групи учасників - в простоті її створення.

Хороша організація може виявитися досить корисною. Певні речі можуть бути добре реалізовані на вікі-принципах відкритої співпраці (наприклад, написання енциклопедії), інші краще працюють при традиційному підході. Регіональні організації і вікі-проекти складаються з людей, тому, перед тим, як починати рухатися в будь-якому з цих напрямків, оцініть якість міжособистісних відносин.

Ідеї з інших Вікіпедій

Вікіпедії існують з 2001 року. Ознайомтесь з ними, дізнайтесь про їхній досвід, спостерігайте за тим, що відбувається як у великих і зрілих, так і в малих Вікіпедіях. На жаль, рівень співпраці між ними не такий високий, незначна і кількість досліджень про них та їх специфічні проблеми.

 • Дізнатись з якими проблемами стикаються інші Вікіпедії можна з розділів їх Форуму (Кнайпи, Питання/Допомога новачкам, і т.д.).
 • Розповісти про те, що (приблизно) відбувається у вашій Вікіпедії можна на Мета-вікі (Tell us about your Wikipedia)
 • Можна доповнити інформацію в статтях про Вікіпедії на різних мовах в англійському чи українському розділах (див. також в нижній частині відповідних сторінок).

Іноді сама комунікація з іншими вікіпедіями виявляється непростою справою. Подбайте про те, щоб

 • розділ «Посольство» було легко знайти - його можна розмістити посилання «English» на головній сторінці вашого проекту.
 • у вас була сторінка-перенаправлення, яка при пошуку фраз «ВП: Портал спільноти» або «ВП: Форум» автоматично перенаправить до відповідного шуканого форуму (як би він не називався у вашій мовної версії).
 • зв'яжіть подібні сторінки з аналогічними їм в інших мовних версіях (особливо, в інших «малих» Вікіпедіях, з якими ви якось пов'язані) за допомогою міжмовних посилань.

Мовні асоціації та інститути

Ви не єдині, хто зацікавлений у вашій мові. Чи існують у вашому випадку академічний інститут, який веде моніторинг використання даної мови, публікує словник і т.д.? Чи існують лінгвістичні асоціації або групи людей, для яких цікаві ваш регіон, культура, мова? Можливо, робоча Вікіпедія буде представляти інтерес для викладачів?

Будьте реалістичні в тому, чого можна очікувати від академічного інституту, який вивчає мову. Вони не візьмуться за те, що повинні виконати саме ви. Їх співробітники не будуть масово ставати новими вікіпедистами. Проте їх можна попросити:

 • ознайомитися з вашою мовною версією і поділитися з вами своїми думками про неї;
 • дозволити вам розповісти на їх зустрічах і в їх періодичних виданнях про Вікіпедію в цілому і про ваш розділ зокрема.

Звертайте увагу на те, як інші Вікіпедії забезпечують свій розвиток: вона, для прикладу, є інструментом популяризації результатів наукових досліджень. Це особливо цікаво для подібних інститутів. Якщо вони звернуть увагу, ви можете попросити більшого:

 • Грошей для виробництва роздавальних і методичних матеріалів.
 • Можливо вони дозволять використовувати їх приміщення для проведення зустрічей і тренінгів, присвячених Вікіпедії.

До того ж, вони мають велике багатство знань про вашу мову і можуть допомогти поліпшити ваші навички: володіти мовою і бути здатним писати на ній енциклопедію - це різні речі. Досить імовірно, що у них є бібліотека, і вони проводять мовні курси.

Не розчаровуйтесь, якщо ваші перші контакти не дали очікуваних результатів. Не опускайте рук і спробуйте знову, можливо після того, як ваш проект злегка підросте; наявність великої кількості псевдостатей, звичайно ж, не сприяє хорошому враженню від вашого розділу.

Також варто звернутись до різних людей: часто в подібних організаціях є як ті, хто проти Вікіпедії, так і ті хто її вітає.

Зв'язки з громадськістю

Контакти з медіа

Журналіст бере інтерв'ю у вікіпедиста

Журналісти не зобов'язані інформувати про вашу Вікіпедію, вони розкажуть про вас тільки тоді, якщо знайдеться щось цікаве для їхніх читачів. Подумайте, що може таким виявитися: поява вікіпедії на вашій мові, можливе досягнення позначки в 10 000 статей, але однозначно не вибори нового адміністратора. Порівнюючи, наводьте приклади зрозумілі простому обивателю.

Перед тим, як спілкуватися зі ЗМІ, добре вивчіть реалії Вікіпедії і вашого мовного розділу, щоб зуміти відповісти на стандартні запитання (про число учасників, про ваших читачів, цілі на майбутнє і т.п.). Почуття гордості за досягнення вашого мовного розділу Вікіпедії цілком доречне, однак задирати носа не варто.

Зрозумілість термінології

Використання різних виразів для позначення одних і тих же реалій плутає людей, погано знайомих з Вікіпедією (нові учасники, журналісти та їх читачі, політики тощо). Переконайтеся, що ви опрацювати свій «Словник термінів і понять». Два приклади:

 • Wikimedia Deutschland один час перекладала «local chapter» (регіональне відділення) як «lokaler Verein», хоча слово lokal в німецькій використовується тільки для позначення населених пунктів. До речі, не факт, що сам термін «local chapter» виявився вдалим для позначення самостійної регіональної організацій Вікімедіа.
 • Як ви назвете особу, яка редагує Вікіпедію без реєстрації, так що замість імені користувача відобраєається IP-адреса його комп'ютера? Анонімним учасником, анонімом, IP-користувачем, IP, незареєстрованим учасником, незареєстрованим редактором? Можливо, останній варіант буде найбільш точним. Визначившись з цим, використовуйте цей і тільки цей термін, коли говорите або пишите про відповідні категорії дописувачів.

Пред'явіть результати своєї роботи

Для тих, хто працює з вашою мовою, роздруківка (хорошої) статті може послужити миттєвою ілюстрацією корисності вашої Вікіпедії. Її можна повісити на дошці оголошень або надіслати її своїм друзям на теми, які їх цікавлять. Іноді текст з Вікіпедії погоджується надрукувати періодичне видання Інституту мови.

В такому випадку до вибору статті необхідно підійти дуже уважно. Вона повинна мати високу якість, а тема відповідати інтересам аудиторії. У професійній асоціації шкільних вчителів до статті на кшталт «Історія літератури» поставляться з більшим інтересом, ніж до статті «Роберт Хорн (борець)». До речі, викладачі завжди задаються питанням: «Чи зможу я це використовувати в школі, чи буде це корисно для моїх учнів?» Це означає, що стаття повинна бути зрозуміла і для молоді.

Технічно, найпростіше розповсюджувати та друкувати статтю в форматі PDF. Такий файл можна легко створити на основі веб-сайту за допомогою браузера Mozilla Firefox версії 3 (або вище). Так зовнішній вигляд вийде кращим, ніж у «версії для друку».

Іноді можливо і доречно подарувати виданню всю статтю, іноді - тільки один лист. Тоді ви можете представити початок, а в кінці написати: «Продовження цієї статті є у Вікіпедії, шукайте [заголовок сторінки].» Після цього розміщуєте інформацію про вашу регіональну організацію, як можна увійти з вами в контакт, як надати спонсорську допомогу і т.д., з урахуванням контексту, для якого призначена дана сторінка.

Виготовіть і поширюйте листівки

Коробка з листівками про Вікіпедію на есперанто

Див. зразки в Leaflets

Для початку простої листівки на вашій мові буде достатньо. Знайдіть і вивчіть існуючі листівки на інших мовах. Часто просто перевести флаєр на свою мову неможливо - його доводиться модифікувати. Постарайтеся його «локалізувати», розповівши про ваш мовний розділ і чому він так важливий для вашої мови.

При написанні листівки (або інших PR матеріалів) завжди потрібно пам'ятати, чого ви намагаєтеся досягти. По-перше, ви хочете, щоб люди дізналися про Вікіпедію, самі в неї заглянули, стали її (регулярними) читачами. По-друге, ви бажаєте, щоб вони почали вносити свій вклад, писати; не варто недооцінювати, наскільки складним виявляється для багатьох участь в проекті. По-третє, вони також можуть підтримати вас просто надаючи спонсорську допомогу вашій регіональній організації.

Обмежтеся цими трьома цілями і підготуйте матеріал, який би сприяв тому, щоб люди читали, писали і надавали спонсорську допомогу. Не намагайтеся включити в вашу листівку якомога більше інформації, сконцентруйтеся на важливому.

Використовуйте емблеми Вікіпедії і Вікімедіа; для отримання дозволу на це, зверніться в свою регіональну організацію або Фонд Вікімедіа. Для початку листівка може бути чорно-білою; таку простіше і дешевше роздрукувати і розмножити. Грошей для цього можете попросити в своїй регіональній організації, у людей, які симпатизують вам, у колег-вікіпедистів.

Створюючи флаєр, також необхідно подбати про те, як його поширювати. Чи знаєте ви про зустрічі, які проходять на вашій мові або присвячені їй? Розіслати копії усім, хто живе у вашому регіоні поштою виявиться занадто дорого, але вам слід направити по копії у важливі інститути та асоціації, пов'язані з цією мовою. Не друкуйте листівок, якщо не знаєте, як їх поширити.

Керівництво при роботі з Вікіпедією

Для багатьох вносити свій вклад виявляється складним, частково тому, що їм необхідно освоїти енциклопедичний стиль письма, частково (і особливо) у зв'язку з технічними аспектами участі в проекті. Важлива наявність допоміжних сторінок, але також варто подбати про надання додаткового керівництва, яке можна купити або скачати і роздрукувати. Досвідчений користувач комп'ютера з легкістю працює з декількома відкритими вікнами, наприклад довідкову сторінку з лівого боку екрану і віконце редагування справа. Недосвідчені ж користувачі вважають за краще мати роздруковане керівництво, яке можна покласти поруч із клавіатурою, або почитати сидячи на дивані перед тим, як включити комп'ютер.

Керівництво по Вікіпедії повинно являти собою щось більше, ніж просто набір звичайних і допоміжних сторінок Вікіпедії. Це повинен бути добре структурований текст іншого типу, розбитий на глави розумним чином. Не перескакуйте з однієї теми на іншу, постарайтеся зробити так, щоб кожна наступна глава витікала з попередньої.

Схід сонця в Мачу Пікчу, Перу. Одне з багатьох прекрасних зображень у Вікісховищі.

У багатьох посібниках допущений серйозний промах - вони дають читачеві занадто багато інформації. Будьте скромнішими: ваша мета в тому, щоб читач став водієм, який зможе впевнено дістатися до будинку, а не гонщиком Формули 1. Наприклад, вашому читачеві необхідно познайомитися з чотирма або п'ятьма найважливішими знаками вікі-розмітки (наприклад [[ ]] для розміщення посилання), а зі створенням таблиць можна познайомитися і пізніше. Чим більше матеріалу ви включаєте у ваше керівництво, тим менше ваш читач освоїть (або навіть помітить) важливі базові речі.

Іншою помилкою, яка часто зустрічається в подібних посібниках по роботі у Вікіпедії, є занадто швидкий перехід до редагування. Нового вікіпедиста спочатку необхідно познайомити з суттю проекту, його загальними правилами (чим є і чим не є Вікіпедія), дізнатися про те, як влитися в життя існуючої спільноти. Якщо відразу запрошувати новачків переходити до редагування, вони губляться і гніваються, побачивши, як їх правки швидко відкочуються.

У керівництві можна використовувати зображення, але не перестарайтеся. Якщо що-небудь можна пояснити словами, не використовуйте знімки екрана. Наприклад, поясніть, що посилання «Створити обліковий запис/Увійти» знаходиться справа вгорі кожної сторінки Вікіпедії (якщо звичайно користувач вже не увійшов під своїм обліковим записом). Однак, для того, щоб ваше керівництво виглядало більш привабливим, в ньому варто використовувати красиві зображення з Вікісховища.

Пропозиція змісту керівництва:

 1. Введення [про що це керівництво, для кого і чим воно корисне]
 2. Феномен Вікіпедії
  1. Енциклопедії, інтернет і вільні знання
  2. Історія Вікіпедії
  3. Фонд Вікімедіа
  4. Проекти Вікімедіа
  5. Вікіпедія на вашій мові
 3. Як користуватися Вікіпедією
  1. Загальні правила Вікіпедії
  2. Головна сторінка
  3. Що таке стаття
  4. Вміст статті
  5. Хороші і вибрані статті
  6. Пошук
  7. Якість
 4. Участь у розвитку Вікіпедії
  1. Чому люди вносять свій внесок
  2. Типи учасників [читачі, незареєстровані учасники, зареєстровані учасники, адміністратори і т.д.]
  3. Як зареєструватися, і навіщо це потрібно
  4. Як вести суперечки і входити в контакт
  5. Редагування статей [на прикладі виправлення простих помилок]
  6. Конфлікт редагування і війни правок
  7. Коди у Вікіпедії
  8. Створення нової статті
 5. Використання зображень
  1. Коди для використання зображень в статтях Вікіпедії
  2. Пошук зображень на ВікіСховищі
  3. Завантаження зображень на Вікісховище
 6. Що робити далі [зареєструватися, увійти в контакт з регіональною організацією, зробити пожертвування і т.д.]
 7. Глосарій
 8. Укладачі і спонсори

Примітки

Див. також

Посилання