Hromadné vytváření účtů

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Mass account creation and the translation is 32% complete.
Outdated translations are marked like this.

V současné době může být na projektech nadace Wikimedia z jedné IP adresy za 24 hodin vytvořeno pouze šest účtů. To zabraňuje vandalům vytvářet většího množství účtů dopředu. Mohou nastat situace, např. kurzy o Wikipedii, kdy je však hromadné zakládání účtů ku prospěchu. mw:Help:Mass account creation a Grants:Learning patterns/Six-account limit vysvětlují některé způsoby, jak tento limit obejít. Tato stránka vysvětluje dvě možnosti.

Using the Program and Events Dashboard

If you coordinate your outreach event through the Programs & Events Dashboard, automatic exemptions are built in the workflow provided the attendees sign up and the coordinator creates the accounts using the dashboard controls.

Nabytí práv zakladatele účtů

Hlavní nápověda: mw:Help:Mass account creation

Pokud plánujete uspořádat mnoho obdobných událostí, možná chcete získat práva zakladatele účtů na wiki, kterých se vaše události týkají. Práva zakladatele účtů se liší projekt od projektu. Pokud jste administrátor nebo byrokrat dané Wiki, tato práva již nejspíš máte, protože to je výchozí konfigurace MediaWiki (pokud si nejste jisti, zda se toto týká i vaší wiki, zkontrolujte special:ListGroupRights a podívejte se, jestli vaše uživatelská skupina zahrnuje "Imunita vůči rychlostním limitům (noratelimit)", pokud ano, tato práva máte).

Díky systému Single User Login (SUL), udělení tohoto příznaku na kterékoliv wiki provozované Nadací Wikimedia, uživatel bude schopen vytvářet účty (na té wiki), které fungují i na všech ostatních. Pokud můžete přidat toto právo na dané wiki, můžete toto právo lokálně přidělit a ten, komu ho přidělíte, bude moci účty lokálně vytváet.

For each wiki on which you wish account creator permission:

 • Check Special:ListGroupRights to see if, on that wiki, local sysops/administrators or bureaucrats are able to assign people to the "account creators" group. If they are, contact a local sysop or bureaucrat to request permission. At almost all wikis, bureaucrats can do this task.
 • You can find a list of these people on any given wiki at Special:ListUsers/sysop.
 • Since not all sysops and bureaucrats will be active, look at a few of the users' recent contributions and choose three that have recently edited.
 • Post to their talk pages and request the account creator permission. You should link to past events you've run or other proof that you're a credible person, not a spammer.
 • If a local wiki's sysops or bureaucrats can't assign you to the group, or if you don't get any response from them, try posting your request to Steward requests/Permissions.

Pokud tento lokální uživatel neví, jak právo přidělit, pošlete je na nápovědu týkající se přidělování uživatelských práv.

Konkrétní wiki

 • Na anglické Wikipedii, tato stránka je nejlepší pro tento druh požadavku

Požádání o dočasné zvýšení limitu

Mnoho lidí organizující kurzy Wikipedie považuje tuto možnost za matoucí. Volba této možnosti obvykle vyžaduje konverzaci s administrátorem sítě na tom místě, kde si uživatelé budou účty vytvořet. Málokdy lidé, kteří s administrátory sítí nedovedou snadno komunikovat, považují tuto možnost za snadnou. Ačkoliv tato možnost je doporučovaná pro všechny lidi, kteří pořádají kurzy Wikipedie, upozorňujeme vás, že tato možnost je více komplikovaná než typické pořádání událostí.

Prosím, pozorně zkontrolujte IP adresu, kterou vám administrátoři sítě dávají.

Pokud tato IP adresa začíná 10. nebo 192.168., jde o privátní adresu, která se používá pouze v dané síti, ale není směrovatelná.

Pokud je tato IP adresa mezi 172.16.0.0 a 172.31.255.255, je to také privátní adresa.

You must ask the conference venue their public address. Sites such as WhatIsMyIP.com can be used to determine the externally visible IP address.

While there are alternatives which make it easy to create accounts beyond the limit, there are sometimes situations where it would be preferable to open an IP to allow registering in a standard way and to avoid incurring in edit rate limits, especially for events with hundreds of attendees. Experience shows that encouraging participants to create their own accounts often helps them feel more engaged. What follows is the procedure to request a temporary lift of the account creation cap on a specific IP for an outreach event. Please consider if it's really necessary to take this more bureaucratic way.

 1. File a task in Wikimedia's bug tracker for the site request, under the "Wikimedia-Site-requests" project tag. (See mw:Phabricator/Help for more information about Wikimedia's task tracker.) Include the following information:
  • The event time frame (start and end) of your event, and the time zone you expressed the hours (local or UTC)
  • The IPs to allow (you may have to contact the venue organization to learn this information)
  • The expected number of people to attend the event
  • The list of wikis you wish to allow account creation on
  • A link to the Wiki page discussing the event or, if there is no such page, a link to your user page on your primary wiki
 2. It is highly recommended doing this at least two weeks, preferably more, in advance, even if you don't know the IP yet. If filed on short notice, you can try to find a sysadmin to assist by going to the IRC channel #wikimedia-tech.

See also