Jump to content

Hromadné vytváření účtů

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Mass account creation and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

V současné době může být na projektech nadace Wikimedia z jedné IP adresy za 24 hodin vytvořeno pouze šest účtů. To zabraňuje vandalům vytvářet většího množství účtů dopředu. Mohou nastat situace, např. kurzy o Wikipedii, kdy je však hromadné zakládání účtů ku prospěchu. Help:Mass account creation a Grants:Learning patterns/Six-account limit vysvětlují některé způsoby, jak tento limit obejít. Na této stránce jsou popsány možnosti pro situace, kdy je nutné hromadné vytváření.

Používání nástěnky programu a události

Pokud koordinujete svou osvětovou akci prostřednictvím Nástěnky Programů & Eventů, jsou automatické výjimky začleněny do pracovního postupu za předpokladu, že se účastníci zaregistrují a koordinátor vytvoří účty pomocí ovládacích prvků nástěnky.

Nabytí práv zakladatele účtů

Hlavní nápověda: mw:Help:Mass account creation

Pokud plánujete uspořádat mnoho obdobných událostí, možná chcete získat práva zakladatele účtů na wiki, kterých se vaše události týkají. Práva zakladatele účtů se liší projekt od projektu. Pokud jste administrátor nebo byrokrat dané Wiki, tato práva již nejspíš máte, protože to je výchozí konfigurace MediaWiki (pokud si nejste jisti, zda se toto týká i vaší wiki, zkontrolujte special:ListGroupRights a podívejte se, jestli vaše uživatelská skupina zahrnuje "Imunita vůči rychlostním limitům (noratelimit)", pokud ano, tato práva máte).

Díky systému Single User Login (SUL), udělení tohoto příznaku na kterékoliv wiki provozované Nadací Wikimedia, uživatel bude schopen vytvářet účty (na té wiki), které fungují i na všech ostatních. Pokud můžete přidat toto právo na dané wiki, můžete toto právo lokálně přidělit a ten, komu ho přidělíte, bude moci účty lokálně vytváet.

Pro každou wiki, pro kterou chcete získat oprávnění tvůrce účtu:

 • Zkontrolujte Special:ListGroupRights, zda na této wiki mohou místní správci nebo byrokraté přiřazovat lidi do skupiny "tvůrci účtů". Pokud ano, obraťte se na místního správce nebo byrokrata a požádejte ho o povolení. Téměř na všech wiki mohou tento úkol vykonávat byrokraté.
 • Seznam těchto lidí najdete na libovolné wiki na Special:ListUsers/sysop.
 • Protože ne všichni administrátoři a byrokraté budou aktivní, podívejte se na několik posledních příspěvků uživatelů a vyberte tři, kteří v poslední době provedli úpravy.
 • Napište na jejich diskusní stránky a požádejte o povolení tvůrce účtu. Měli byste uvést odkazy na minulé události, které jste vedli, nebo jiný důkaz, že jste důvěryhodná osoba, nikoli spammer.
 • Pokud vás do skupiny nemohou přiřadit místní správci wiki nebo byrokraté, nebo pokud od nich nedostanete žádnou odpověď, zkuste svou žádost napsat na Steward requests/Permissions.

Pokud tento lokální uživatel neví, jak právo přidělit, pošlete je na nápovědu týkající se přidělování uživatelských práv.

Konkrétní wiki

Požádání o dočasné zvýšení limitu

Pro mnoho lidí, kteří organizují události ve Wikipedii, je tato možnost matoucí. Volba této možnosti obvykle vyžaduje rozhovor se správcem sítě v místě, kde si skupina lidí bude registrovat účty Wikimedia. Málokdy se stane, že by lidé bez dobrých vztahů s technickým týmem webu tuto možnost využili. Ačkoli se tato možnost doporučuje všem druhům lidí, kteří pořádají akce Wikipedie, mějte na paměti, že je to složitější než typická správa akcí. Na rozdíl od ostatních výše vysvětlených metod však tato možnost také zvýší limity rychlosti editace pro vaše účastníky na 90 editací za minutu pro každého účastníka namísto výchozího limitu pro nováčky 8 editací za minutu pro všechny nováčky pocházející ze stejné IP adresy. Upozorňujeme, že tento typ výjimky se vztahuje pouze na účastníky, kteří používají síť místa konání (např. používají bezdrátovou místní síť místa konání), ale nevztahuje se na osoby, které v místě konání používají vlastní přístup k internetu (např. mobilní datový tarif).

Prosím, pozorně zkontrolujte IP adresu, kterou vám administrátoři sítě dávají.

Pokud tato IP adresa začíná 10. nebo 192.168., jde o privátní adresu, která se používá pouze v dané síti, ale není směrovatelná.

Pokud je tato IP adresa mezi 172.16.0.0 a 172.31.255.255, je to také privátní adresa.

O veřejnou adresu je třeba požádat v místě konání konference. Ke zjištění externě viditelné IP adresy lze použít stránky, jako je WhatIsMyIP.com.

Ačkoli existují alternativy, které usnadňují vytváření účtů nad rámec limitu, někdy jsou situace, kdy by bylo vhodnější otevřít IP adresu, aby bylo možné registrovat se standardním způsobem a vyhnout se omezením rychlosti editace, zejména u událostí se stovkami účastníků. Zkušenosti ukazují, že povzbuzování účastníků k vytváření vlastních účtů často přispívá k jejich většímu zapojení. Následuje postup, jak požádat o dočasné zrušení limitu pro vytváření účtů na konkrétní IP pro informační událost. Zvažte prosím, zda je skutečně nutné zvolit tuto byrokratičtější cestu.

 1. Založte úkol v nástroji pro sledování chyb Wikimedia pro žáfost na stránky pod značkou projektu "Wikimedia-Site-requests". (Další informace o nástroji Wikimedia pro sledování úkolů naleznete v mw:Phabricator/Help.) Uveďte následující informace:
  • Časové okno události (začátek a konec) a časové pásmo, ve kterém jste hodiny vyjádřili (místní nebo UTC).
  • IP adresy, které mají být povoleny (možná budete muset kontaktovat organizaci místa konání, abyste se tyto informace dozvěděli).
  • Očekávaný počet osob, které se akce zúčastní
  • Seznam wiki, na kterých chcete povolit vytváření účtů
  • Odkaz na stránku Wiki, kde se událost řeší, nebo, pokud taková stránka neexistuje, odkaz na vaši uživatelskou stránku na primární wiki
 2. Důrazně doporučujeme provést tuto operaci alespoň dva týdny, raději více, předem, i když ještě neznáte IP adresu. Pokud je žádost podána v krátké době, můžete se pokusit najít administrátora, který vám pomůže, a to na kanálu IRC #wikimedia-tech.

Viz též Požadavek na změnu konfigurace wiki; wikitech:Increasing account creation threshold obsahuje pokyny pro správce.

Viz též