Jump to content

Meta:Ders/Eğitmenler için/Cesaret, geri alma, tartışma

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Training/For educators/Bold, revert, discuss and the translation is 100% complete.

  Wikimedia Ders Sayfa düzenleme Menü · Resources Page 20 of 21

Cesaret, Geri alma, Tartışma döngüsü

Cesaret, geri alma, tartışma döngüsü içerik düzenleme sürecinde çok faydalı bir yoldur.

1 Cesur ol: Eğer bir maddeyi daha iyi hale getirebileceğinizi düşünüyor fakat başkalarının yaptığınız değişikliklere katılıp katılmayacaklarından emin değilseniz, işe maddeyi en iyisi olduğunu düşündüğünüze şekilde cesurca değiştirerek başlayın.

2 Geri al: Eğer yaptığınız değişiklikler bir başka editör tarafından geri alınırsa, dert etmeyin! Şimdi madde hakkında farklı görüşte bir editörü tanımış oldunuz. Değişiklik özetlerini ve Tartışma sayfasını inceleyerek diğer editörün neden yaptıklarınızı geri aldığını anlamaya çalışın. (Gidip hemen kendi değişikliklerinizi tekrar yapmayın; bu bir düzenleme savaşı başlatır.)

3 Tartış: Eğer zaten diğer editör tarafından başlatılmamışsa siz Tartışma sayfasında bir tartışma başlatın. Maddenin nasıl geliştirilmesi gerektiği konusunda görüşünüzü ve nedenini açıklayın. Fikir birliği geliştirmek için diğer editör(ler)le birlikte çalışın. Anlaşmaya vardığınızda yeniden değişiklikler yapmaya başlayın.

önceki sayfa   sonraki sayfa