Jump to content

Meta:Ders/Eğitmenler için/Yeni maddeler için deneme tahtası

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Training/For educators/Sandbox edits for new articles and the translation is 100% complete.

  Wikimedia Ders Sayfa düzenleme Menü · Resources Page 15 of 21

Yeni maddeler için deneme tahtasının kullanımı

Öğrenciler için bir tavsiye
Yeni bir madde oluşturmak için, tıpkı mevcut maddeyi genişletirken olduğu gibi, önce o maddeyi önce o başlık altındaki bir deneme tahtasında oluşturmayı deneyebilirsiniz. Örneğin
User:Stan Lee/Project X,
,

Vikipedide yayına almaya hazır olduğunuzda önce Articles for Creation process sayfasında yayınlayıp öncelikle deneyimli editörlerin kontrol etmesini tercih edebilirsiniz. Genellikle deneme tahtasından ne kadar erken çıkarsanız o kadar iyidir. ("Oluşturulacak maddeler" bölümünde genellikle uzun bir birikmiş madde listesi olur; bu yüzden incelenmesi için beklememelisiniz. Eğer sunduğunuz madde henüz incelenmediyse Vikipedi’nin temel şartlarının karşılandığından emin olduğunuzda gidip makaleyi oluşturun.)

Uzman olarak rolünüz

İyi kaynakların kullanımı konusunda öğrencilere rehberlik etmenin yanısıra kendiniz de öğrencilerin yazdıkları konu ile ilgili alanlarda Vikipedi'de mevcut içeriği tanımaya çalışmalısınız. Özellikle yeni madde oluştururken öğrenciler sorun yaşayabilirler çünkü seçtikleri konulardan mevcut maddelerde zaten bahsedilmiş olabilir.

önceki sayfa   sonraki sayfa