Meta:Ders/Öğrenciler için/Fikir birliği

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Meta:Training/For students/Consensus and the translation is 100% complete.

  Wikimedia Ders Sayfa düzenleme Menü · Kaynaklar 18/21

Fikir birliği ile karar alma

Fikir birliği, gerek ansiklopedi maddesinin içeriği hakkında gerekse Vikipedi'nin kendisinin işleyişi hakkında karar almada Vikipedi'de uygulanan temel yoldur. Vikipedi'nin fikir birliği anlayışı "herkes"in fikre katılması anlamına değil, Vikipedi'nin politika ve yönergelerine uyulması kaydıyla tüm editörlerin makul düşüncelerinin dikkate alınması demektir.

Anlaşmazlık söz konusu olduğunda, genellikle uygun Tartışma sayfasında gerçekleşen tartışma yoluyla çözeriz. Vikipedi maddeleri tarafsız bakış açısı ile - yani konu hakkında önemli bakış açılarını tanımlayarak ve bunu yaparken hiç birini telkin etmeyerek - yazılmak zorunda olduklarından madde içeriği hakkında fikir birliğine ulaşmak genelde mümkündür; editörlerin kendileri konu hakkında ne kadar büyük görüş ayrılıklarına sahip olurlarsa olsunlar.

Tartışmalı bir konudaki ideal bir Vikipedi maddesi her iki tarafın destekçilerinin de okuyup "benim görüşüm doğru olarak açıklanmış" dedikleri maddedir.

önceki sayfa   sonraki sayfa