Karta Ruchu/Treść/Preambuła

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Movement Charter/Content/Preamble and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.


Noun Scroll 308110.svg

← Wróć | Do sekcji "Wartości i Zasady" →

Ruch Wikimedia skupia się na rozwijaniu, pielęgnowaniu i poszerzaniu globalnej dostępności wolnej wiedzy. Karta Ruchu Wikimedia istnieje w celu zdefiniowania Ruchu Wikimedia, jego podstawowych wartości i zasad. Jest to formalna umowa społeczna wyjaśniająca relacje między podmiotami istniejącymi w ruchu oraz ich prawa i obowiązki. Dotyczy to zarówno podmiotów istniejących, jak i tych, które dopiero powstaną.

Karta istnieje za zgodą społeczności, które są przez nią zarządzane, poprzez formalny proces ratyfikacji. Karta Ruchu ma zastosowanie do wszystkich członków, podmiotów i przestrzeni technicznych w ruchu Wikimedia, w tym, ale nie tylko, do edytorów, projektów Wikimedia, organizacji afiliowanych i Wikimedia Foundation.

Aby osiągnąć nasz cel, Ruch stworzył szeroki zakres repozytoriów wiedzy ("projekty") w wielu językach, z różnymi celami. Projekty są w dużej mierze samorządne, w zakresie tworzenia treści i zarządzania sobą,

[1]

jak i zasad zachowania w społeczności. W skład Ruchu wchodzą również grupy zarówno zorganizowane, jak i nieformalne, skupione wokół konkretnych spraw lub regionów geograficznych. Rolą tych grup jest bezpośrednie i pośrednie wspieranie projektów Wikimedia.

Uzupełnieniem tych projektów i grup jest kompleksowa infrastruktura o kilku rolach. Infrastruktura wspiera techniczne potrzeby Ruchu. Infrastruktura zapewnia środki finansowe i inne zasoby dla ciągłego rozwoju i utrzymania wiedzy. Infrastruktura stara się promować środowiska prawne i regulacyjne, które umożliwiają Ruchowi i podmiotom w nim działającym funkcjonowanie na całym świecie. Infrastruktura wspiera również edytorów, czytelników i wszystkie inne osoby będące częścią globalnego Ruchu Wikimedia poprzez promowanie i rozwijanie bezpiecznego i produktywnego środowiska, w którym wiedza może być dzielona i konsumowana, w przypadku gdy nie jest to możliwe do osiągnięcia samodzielnie przez lokalny projekt Wikimedia. Charakter i zakres wsparcia infrastrukturalnego jest ograniczony przez wartości Ruchu, zasoby i ograniczenia nałożone poza nim.

Uwagi

 1. This wording has been highlighted as a potential concern by the Wikimedia Foundation Legal department, who proposed the following alternative wording: The projects are built with systems of self-governance. This was on two primary grounds:

  1. Może to wprowadzać w błąd organizacje zewnętrzne (szczególnie organy ustawodawcze), że w Ruchu Wikimedia nie istnieje żaden organ zdolny do formalnego wypełniania zobowiązań prawnych.
  2. Dodatkowo, "w dużej mierze" jest dość ogólnikowe i nie posiada obecnie żadnych zdań sąsiadujących, które zapewniałyby wystarczającą jasność co do zasięgu lub granic samorządności projektów.

  MCDC uważa, że są to uzasadnione obawy, ale ogólne znaczenie tekstu powinno pozostać.

  DLATEGO:

  Wszelkie sugestie i konkretne sformułowania, które mogą uchwycić sens tekstu, a jednocześnie zaspokoić obawy Działu Prawnego, są bardzo mile widziane.


← Wróć | Do sekcji "Wartości i Zasady" →