Hareket Tüzüğü/Tasarı Komitesi

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Movement Charter/Drafting Committee and the translation is 61% complete.

Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi, Stratejik Yönerge doğrultusunda birlikte çalışma hususunda Wikimedia Hareketini destekleyecek bir doküman oluşturacak. Komitenin görevi, Hareket Stratejisinin "Karar Almada Eşitlik" önerisini takip ederek Hareket Tüzüğü tasarısı oluşturmak. Bu görev ayrıca, araştırma ile topluluklara, uzmanlara ve kuruluşlara danışmayı da içeriyor. Nihai tasarı, sonucunda Wikimedia Hareketi çapında bir değerlendirme ile fikir birliği sağlanmasını gerektirecek.

Komite 1 Kasım 2021'de seçim ve diğer seçme yollarının bir kombinasyonu sonucunda kuruldu. Komitenin Hareket Tüzüğü onaylanana kadar (şu anki takvime göre 2023 sonuna kadar) çalışmaya devam etmesi bekleniyor. Grupta, projelerden, iştiraklerden ve Wikimedia Vakfından toplam 15 üye var. Daha fazla bilgi için Tasarı Komitesi matrislerine bakın. Önceki anlaşmaya göre, katılım masraflarını karşılamak üzere harcırah alacaklar. Bu harcırah her iki ayda bir $100 olacak.

Güncellemeler

Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi her ayın onuncu günü en az bir güncelleme yayınlayacak. Bu güncellemeler Komitenin aylık çalışmasının kısa bir özetini içerek. Ek olarak, önemli etkinlikler, geri bildirim çağrıları ve Komitenin düzenlediği istişareler hakkında kullanıcıların abone olarak bildirimler alabileceği bir bülten olacak.

Belgeler

Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesinin görevi şeffaf bir iç organizasyon gerektiriyor. Aşağıdaki liste, Komitenin nasıl çalıştığını açıklamaya yönelik mevcut ve gelecekteki belgeleri içeriyor.

Yayınlandığı yer Belge Kısa açıklama
Ocak 2022 Tasarı Komitesi İlkeleri Belge Tasarı Komitesinin gelecek çalışmalarına yol gösterecek ilkeleri tanımlıyor. Örneğin şunlar mevcut: Komitenin görevi ve yetkisi, diğer şeylerin yanı sıra Wikimedia toplulukları ve kuruluşları ile ilişkisi.
Şubat 2022 İç karar alım Belge Tasarı Komitesi üyelerinin kendi içlerinde nasıl karar alacaklarını tanımlar.
April 2022 MCDC Code of Conduct The document describes criteria for engagement, and the process for removing a member from the committee.

Üyeler

1 Kasım 2021 tarihli resmi açıklamaya göre, geçici üye listesi:

Fotoğraf Ad Görevleri Giriş
WikiArabia '19 40.jpg Anass Sedrati (Anass Sedrati) Roles & Responsibilities drafting group

İletişim alt komitesi

Research sub-committee
2013'ten beri Wikimedia projelerinde aktifim. Vikipedi'de birkaç dilde düzenleme yapıyorum ve az kaynaklı dil sürümlerinin açılmasına yardımcı oluyorum. Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Fas (Kurul üyesi), Wikimedia Berberi Dilleri Kullanıcı Grubu ve Wikimedia Arapça Kullanıcı Grubunun kurucu ortağıyım. Wikimedia 2030 çalışma grubu üyesi (danışmanlık), Arapça için strateji aracısı (WMF - yüklenici), geçiş tasarımı grubu üyesi ve bağlayıcı grup üyesi olarak, nihai 2030 önerilerinin yazımına katılarak farklı proje ve girişimlerde aktif olarak yer aldım.
Wikimania Portraits - London - Adam Novak 02.jpg Anne Clin (Risker) Preamble drafting group

Research sub-committee

Summit sub-committee
Bu göreve geniş bir uzmanlık alanı çerçevesiyle geldim. Kendi ana projemde (İngilizce Vikipedi) hizmetli, denetçi ve gözetmen haklarına sahibim. Eskiden beş yıl boyunca Hakem Kurulu üyeliği yaptım. Ayrıca Gönüllü Cevap Ekibi üyesiyim.

Küresel olarak; Wikimedia İletişim Komitesinin mevcut bir üyesi, eski bir Fon Dağıtım Komitesi üyesi ve 2030 Stratejisi Görev & Sorumluluklar ekibi üyesiyim. 2013 Wikimedia Vakfı seçimlerinde Seçim Komitesine yardımcı oldum.

WCN2016 DSC3048.jpg Ciell (Ciell) Roles & Responsibilities drafting group

İletişim alt komitesi

Summit sub-committee
Vikipedi'yi 2006 yılında Yeni Zelanda ve Cook Adaları'na yaptığım bir geziden sonra tesadüfen keşfettim ve fotoğraflarımı paylaşmaktan çok keyif aldım. Şu anda çeşitli projelerde (nl-wp, pap-wp, Commons) hizmetli, GCE (eski OTRS) üyesi ve Meta'da Merkezi Bildirim yöneticisiyim. Ayrıca Cinsiyet Ayrımı, uluslararası Viki Anıtları Seviyor ve Avrupa lobisi gibi çeşitli projelerde hem çevrimiçi hem çevrimdışı işbirliklerde yer aldım.
Wikimedia Conference 2017 by René Zieger – 72.jpg Daria Cybulska Values & Principles drafting group

Roles & Responsibilities drafting group
 • Staff at Wikimedia UK since 2012, closely involved in the development of the chapter
 • Member of Wikimedia Poland
 • Participated in 5 Wikimedia Conferences (aka the Summits), including the discussions on the Movement Dialogue, and the opening discussions of the 2030 vision
 • Part of the 2030 Wikimedia strategy project
WikidataCon 2019 - 2019-10-34 - Questions.jpg Érica Azzellini (EricaAzzellini) Roles & Responsibilities drafting group

İletişim alt komitesi

Summit sub-committee
Sosyal İletişim öğrencisi iken katıldığım bir Eğitim programı ile Wikimedia'ya aşık oldum. Vikipedi'deki cinsiyet eşitsizliğini gidermek üzere viki-maratonlar organize etmeye başladı. Mukim Vikipedist oldum ve Mbabel aracını geliştirdim. Wiki Movimento Brasil aracısıyım. Mesleki kapasitem açısından, iştirak için İletişim Müdürü olarak çalışıyorum. Yani topluluk destek ve istişareleri, ortaklık geliştirme ve Wikimedia sosyal destek çalışmalarında yer alıyorum. Ayrıca WMB'nin Hareket Stratejisi önerilerine dayanan kendi stratejisini geliştirmesine öncülük ediyorum. Bu seneki WikidataCon'u organize eden Brezilyalı ekibin organizasyon lideriyim.
Users Peoples From WikiIndaba 2018 04.jpg Georges Fodouop (Geugeor) Values & Principles drafting group

Research sub-committee
Kamerunlu Wikimedian'lar Kullanıcı Grubu'nun aktif bir üyesi ve kurucu ortağıyım. Wikimedia projelerine 2013'ten beri katkıda bulunmaktayım. Bu yıllar boyunca, çeşitli projeleri koordine ettim: Wiki Kadınları Seviyor, Mukim Wikimedian'lar, Wiki Afrika'yı Seviyor, Wiki Dünyayı Seviyor, Afripedia, WikiChallenge Ecoles d'Afrique gibi. Fransızca konuşan ülkelerin 1Lib1Ref temsilcisi olan Wiscom'un (WikiIndaba Steering Committee - WikiIndaba Yönetim Kurulu) üyesiyim. Wikimedia Fransa'nın hibe komisyonu (Microfi) üyesiyim. Ayrıca Hareket Stratejisine gösterişsiz katkılarda bulunmamızı sağlayan çeşitli stratejik sergilerin organizasyonuna aktif olarak katkıda bulunuyorum. Yine WikiFranca'nin Kasım 2021'den beri heyet üyesi ve sekreteriyim.
Vargas, Jorge September 2016.jpg Jorge Vargas (JVargas WMF) Values & Principles drafting group Eylül 2013'te Wikimedia Vakfı'na katıldım ve Hareket ile çeşitli forumlarda ve coğrafyalarda birçok fırsatta bağlantı kurma imkanı buldum. Vakfın Ortaklıklar Ekibi'ndeki (başlangıçta Latin Amerika'ya odaklanıyordu, şimdi neredeyse 5 yıldır Bölge Yöneticileri ekibine liderlik ediyor) görevim sayesinde, küresel olarak iştirakler ve hareket liderleriyle tanışma ve çalışma ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dışındakilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlama fırsatım oldu.
Manavpreet Kaur.jpg Manavpreet Kaur (Manavpreet Kaur) Preamble drafting group

Roles & Responsibilities drafting group

Communications sub-committee

Research sub-committee
Pencapça Vikipedi'de adli bilimler hakkında içerik oluşturarak katkıda bulunmaya başladım. Daha sonra Hintçe'ye de katkıda bulunmaya başladım. Öğrencilerimi organize ettim, faaliyetler, etkinlikler planlamaya başladım ve sosyal yardım ve katılım konusundaki eğilimimi fark ettim, daha sonra Hindistan'daki diğer iştirak üyelerinin desteğiyle programlar, girişimler tasarlamaya ve kurumsal işbirlikleri kurmaya geçtim. Çeşitli Wikimedian'lar ve bölgesel topluluklarla işbirliği içerisinde düzenlenen bazı programlar şunlar: WikiConference India 2016, Strategy Salon Patiala, 2017, Women TTT 2019, WikiGap 2019, Armenian-Indian collaboration/2019, Wiki4Women 2020, Syberthon 2020, WikiGap-Wiki4Womxn 2021 (India).
WMPL Wroclaw 2019 RD 033.jpg Michał Buczyński (Aegis Maelstrom) Preamble drafting group


 • pl.wiki, en.wiki editör (2004'ten beri)
 • pl.wiki, hizmetli (2005'ten beri), çevirmen, Wikimedia Polska üyesi (2006'dan beri), ilk pl.wiki ArbCom üyesi
 • Wikimedia Poland (gönüllü desteği, GLAM, eğitim ve daha fazlasıyla çalışan harika, misyon odaklı bir şube) başkanı (2018'den beri), başkan vekili (2012-2018)
Faces of the Commons 2019 (46910209495).jpg Pepe Flores (Padaguan) Roles & Responsibilities drafting group

Research sub-committee
2013'den beri Wikimedia Meksika'nın heyet üyesiyim. Bu şubenin Eylül 2021'den beri başkanıyım. Wikimania 2015'in organizatörüydüm ve WMMX'i Wikimedia Konferansı'nda (2015, 2016), WikiConference Kuzey Amerika (2016, 2016) ve Wikimania'da (2015, 2019) temsil ettim.

Wikimedia Meksika'daki ana aktivitelerim strateji, sosyal destek, iletişim, danışmanlık, bölgesel olaylar ve topluluk yapılanmasına odaklanıyor. Bir dijital haklar aktivisti olarak; gizlilik, konuşma özgürlüğü ve serbest kültürle ilgili politika tartışmalarının içerisinde yer alıyorum.

Ravan J. Al-Taie.jpg Ravan J Al-Taie (Ravan) Roles & Responsibilities drafting group

İletişim alt komitesi
Son 13 yılda, çeşitli Wikimedia projelerinde gönüllü, hizmetli, AffCom üyesi ve son dönemlerde kısmi zamanlı üstlenici olarak çok geniş ve çeşitli deneyimler elde ettim. Yaklaşık 19,000 değişikliğim var 850'ye yakın maddeyi oluşturdum ve/veya çevirdim.

2015'te Irak'taki ilk kullanıcı grubu olan Iraklı Wikimedian'lar Kullanıcı grubunu oluşturdum. Ayrıca aynı sene Wikiwomen Ödüllü Yarışması'nın kurucu ortaklığını yaptım. Sorani Kürtçe Kullanıcı grubunun kurulmasına yardımcı olmanın yanı sıra çeşitli viki-maratonlar ve atölyeler oluşturdum ve yönettim. 3 yıl Irak WLM yarışmasını düzenledim.

WikiArabia '19 184.jpg Reda Kerbouche (Reda Kerbouche) Preamble & Values drafting group

Research sub-committee
Berberi Diller Wikimedian'ları KG ve Wikimedia Topluluğu Saint Petersburg Kullanıcı Grubu (heyet üyesi) kurucu üyesi, WikiIndaba Yönetim Komitesi üyesi, WikiFranca iştirakler temsilcisi, Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya hibe komitesi üyesi, Wikimedia Cezayir ve AffCom eski üyesi. 2010'dan beri aktif topluluk üyesi. Rusça, Fransızca, Fas Arapçası, Arapça, Tacavitçe konuşabiliyor ve İngilizce'de çalışabiliyorum. Berberi dillerini geliştirmek için çalışıyorum ve 2019'da Tacavitçe Vikisözlük'ün (Vikipedi dışında bir projede başlayan ilk dil topluluğu) oluşturulma sürecini başlatmaya muvaffak oldum.
Nbb Trout.jpg Richard (Nosebagbear) Preamble drafting group

Research sub-committee
2012'deki başarısız denememin ardından 2018'de bir çıkmazın içine girdim ve o dönemden beri de aktifim. Özellikle OTRS cevaplama ekibinde aktifim, öncelikle hiçbir Wikimedia deneyimi olmayanlarla çalışıyorum. 2019'da, hareketin Strateji tarafında daha çok aktif olduğum bir zaman diliminde en-viki hizmetlisi oldum. Bu, neredeyse her tavsiyenin her aşamasına katılımdan, önceliklendirme tartışmalarından, EDK'den ve 2030 stratejisini uygulamak için yaptığımız her tartışmadan kaynaklanıyor. Buna HTTK için uzlaşmalı seçim yönteminin oluşturulmasına yardımcı olmak da dahildi.
Richard Knipel at Regional Ambassadory training, 2011-07-07.jpg Richard Knipel (Pharos) Values & Principles drafting group

Roles & Responsibilities drafting group

Summit sub-committee
Topluluk hareketinde 2004'ten beri aktifim ve İngilizce Vikipedi ve Meta-Viki'de hizmetli olarak görev alıyorum. Geçmişte de Commons'ta görev aldım.

Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki organize gruplarda aktif oldum:

Geçen yılki marka bilinci oluşturma tartışmasına yanıt olarak, ben ve diğerleri şu stratejik girişimlerin düzenlenmesine yardımcı olduk:

Bhattacharjee, Runa Jan 2019.jpg Runa Bhattacharjee (Runab WMF) Values & Principles drafting group Wikimedia hareketi içerisinde kişisel ve mesleki bir görevim var. Kişisel olarak Bengalce ve İngilizce Vikipedi ile Commons'a katkıda bulunuyorum. Mesleki olarak ise, Wikimedia Vakfı Ürün Departmanında Direktör olarak yedi farklı özellik ekibine operasyonel destek sağlıyorum.

Çeşitli zamanlarda ekiplerin veya Ürün departmanının ürün girişimleri için üstlendiği faaliyetlere katıldım. Kayda değer bir örnek olarak, WMF Dil ekibinin İçerik Çevirmeni aracının gelişimi, bakımı ve topluluk desteği aşamalarındaki katılımımı söyleyebilirim.

Former members

Fotoğraf İsim Üyelik süreci Giriş
Alice Wiegand, Januar 2020-3238.jpg Alice Wiegand (Lyzzy) Kasım 2021 – Ocak 2022 2004'te Almanca Vikipedi'de editör olarak başladım. Düzenlemelerin yanı sıra hizmetli, bürokrat, OTRS temsilcisi ve benzeri görevlerde bulundum. Öncelikle, burada benim için madde yazmaktan daha fazlasının olabileceğini fark ettim. Wikimedia Almanya Heyeti'nin (WMDE) 2008'den 2011'e kadar ve Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nin 2012-2018 arasında üyeliğini yaptım.

Şu anda yine Wikimedia Almanya'nın heyet üyeliğini yapıyorum. 2030 strateji önerilerinin geliştirilmesi sırasında Hareket Stratejisi Çalışma Grubu Danışmanlığı üyeliği yaptım. Bu dönemden beri Hareket Stratejisini yakından takip ediyorum.

Wikimedia Summit 2019 - Portrait Li-Yun Lin (3).jpg Jamie Li-Yun Lin (Li-Yun Lin) November 2021 – April 2022


 • Wikimedia Tayvan heyet üyesi (2016.03 - günümüz)
 • Vikipedi Asya Ayı yöneticisi (2019.09 - günümüz)
 • Wikimedia hareketleri için Çince tercüman ve çevirmen (2017.09 - günümüz)
 • 2030 Wikimedia hareketi Topluluk Sağlığı ekibi üyesi (2018.11 - 2019.12)
 • ESEAP konferası program komite üyesi (2018 2017.08 - 2018.05)
 • Tayvan VikiProje Med proje müdürü (2016.03 - 2019.06)

Ayrıca bakınız