Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Invest in Skills and Leadership Development/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Invest in Skills and Leadership Development and the translation is 90% complete.
سرمایه‌گذاری در مهارت‌ها و توسعه راهبری

What

A brief video recording about this recommendation

ما درافراد و سازمان‌های جنبش خود و همکاران هم‌راستا سرمایه‌گذاری خواهیم کرد و به توسعه مهارت‌های فنی و فردی لازم برای حفظ سلامت و روند رشد «جنبش» خواهیم پرداخت. این کار با ترکیب توسعه مهارت محلی با هماهنگی جهانی صورت می‌گیرد تا جوامع بتوانند از همدیگر یاد بگیرند، تخصص‌های فعلی را تقویت کنند و مهارت‌های محلی مربوط به فعالیت‌های آنلاین و آفلاین را ارتقا دهند. از این فعالیت‌ها می‌توان به ویرایش و دیگر انواع مشارکت مرتبط با ویکی، کمک‌رسانی اجتماعی، مدیریت و پذیرش داوطلبان، هواداری و سیاست‌گذاری عمومی، حل اختلاف، تقویت مشارکت، جمع‌آری اعانه، توسعه سازمانی، مدیریت پروژه و ارتباطات اشاره کرد.

ما همچنین برای توسعه توانایی‌های لازم برای اعمال تغییر در «جنبش» و حرکت در مسیر استراتژیک در افراد سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. جنبش مطلوب ما را افراد متعهد، آموزش‌دیده و بهره‌مند از مهارت‌های اجتماعی و فنی با پیشینه‌های گوناگون که نماینده تنوع جوامع جهانی هستند، تشکیل می‌دهند. سرمایه‌گذاری در مهارت‌ها و توسعه راهبری به ما امکان می‌دهد که «جنبش» خود را آگاهانه توزیع‌شده‌تر و پایدارتر کنیم.

Changes and Actions

 • ایجاد رویکرد قاعده‌مند و جهانی در زمینه تقویت مهارت برای جوامع محلی، مردم آنها و سازمان‌های آنها. الزامات این اقدام عبارت‌اند از:
  • ایجاد روشی برای ثبت سرمایه‌ها و نیازها و تولید داده‌های تجمعی برای اجرای ابتکارهای توسعه مهارت مبتنی بر نیازهای واقعی.
  • ایجاد سرویس ویژه برای تسهیل ارتباط/تطبیق همتاها در سطح «جنبش» برای آموزش و یادگیری مهارت (مانند یادگیری از همتاها، شبکه‌سازی و جمع‌آوری اطلاعات از همکاران و هم‌پیمانان).
  • زمینه‌سازی برای تنوع روش‌ها، شامل آموزش، راهنمایی، مشاوره، یادگیری آنلاین، پشتیبانی فرد به فرد و رویدادها.
  • ایجاد مشوق‌هایی برای توسعه مهارت (آنلاین و آفلاین) از طریق پذیرش مهارت‌ها (مثلاً از طریق نشان‌های آزاد).
 • ایجاد برنامه توسعه راهبری قاعده‌مند و برخوردار از هماهنگی سراسری. الزامات این اقدام عبارت‌اند از:
  • ایجاد فرآیندی برای درک و الگوسازی راهبری بر اساس مهارت‌های لازم در هر حوزه.
  • استقرار ابزارها یا فرآیندها بر اساس مشارکت داوطلبان فعلی که جوامع را در شناسایی راهبران بالقوه حمایت می‌کنند.
  • دعوت از راهبران بالقوه از دیگر جنبش‌های اجتماعی برای تنوع بخشیدن و غنی کردن «جنبش» از طریق تبادل تجربیات.

○ ارائه گزینه‌های آموزش (آنلاین، حضوری) در سطوح محلی و منطقه‌ای برای فراهم کردن زمینه یادگیری مهارت‌های راهبردی مرتبط با جوامع.

  • ایجاد طرحی کلی از نقش‌ها و مهارت‌هایی که از نظر زمینه‌ای مشوق خود-مدیریت و ضامن واگذاری اختیارات برای توانمندسازی جوامع است.
 • سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های فناوری جدید یا کنونی که یادگیری مهارت از طریق ابزارها و محتوای باکیفیت کاربردی، اشتراکی و لحظه‌ای را تسهیل می‌کند. الزامات این اقدام عبارت‌اند از:
  • پلتفرم کاربرپسند، جست‌وجوپذیر، چندزبانی، چندقالبی و حمایت‌شده برای میزبانی از منابع یادگیری (مانند خودآموز، ویدئو، آموزش آنلاین و غیره).
  • منابع یادگیری («بسته‌های یادگیری») با هدف هدایت افراد و سازمان‌های در حال پیوستن به «جنبش» برای تشویق روند کسب مستقل دانش و توسعه مهارت‌ها در چارچوب روال‌ها و نقش‌ها.
  • بسته‌های یادگیری لازم برای شناخت مشکلات مرتبط با مقیاس‌پذیری، پایداری و دیگر حوزه‌های بررسی‌شده در پیشنهادهای استراتژی جنبشویکی‌مدیا.
  • روال‌های ارزیابی کیفیت یادگیری محتوا و تسهیل انتقال دانش در سطوح جهانی و محلی.

Rationale

طرح‌ها و گروه‌های سازمان‌یافته و تثبیت‌شده در مقایسه با دیگر ذینفعان «جنبش» دسترسی بیشتری به منابع دارند. موانع زبانی، فناورانه، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و دیگر موانع بسیاری از ذینفعان را از دسترسی برابر به فرصت‌ها و منابع بازمی‌دارد. موضوعات آموزشی در گذشته لزوماً بر اساس نیازهای جامعه نبودند و بسیاری از روش‌های ثابت‌شده و روال‌های شایسته ظرفیت‌سازی در «جنبش» ما به کار گرفته نمی‌شدند. بیشتر دانش موجود در افراد و سازمان‌های «جنبش» ما به سود همتایان در نقاط دیگر به کار گرفته نمی‌شود و راهنمایی، سرپرستی، یادگیری آنلاین و بهره‌گیری از مزیت تخصص خارجی دست‌کم گرفته می‌شوند.

توسعه مهارت نیز به مدیریت دانش داخلی مربوط می‌شود. پلتفرم MetaWiki تا کنون نتوانسته است زمینه دسترسی همگانی به مطالب آموزشی باکیفیت و مرتبط ساختن افراد سطح «جنبش» برای یادگیری و حمایت دوجانبه را فراهم کند. افراد تازه‌وارد با منحنی یادگیری شیبدار روبرو هستند و سرخوردگی سبب کناره‌گیری آنها می‌شود. ویکی‌مدیایی‌های ورزیده از تشویق یا توانمندسازی در حوزه تقویت کمک‌ها یا تبادل تخصص برخوردار نمی‌شوند. ذینفعان اغلب منزوی و مجبور به بازآفرینی کار می‌شوند، در حالی که باید به ظرفیت‌های فعلی دسترسی داشته باشند و از آنها بهره‌برداری کنند.

مهارت‌های راهبری برای ایجاد «جنبش»ی که نماینده تنوع جهانی باشد، حیاتی است. افرادی که در مناطق و حوزه‌های مختلف فعال هستند با شرایط اجتماعی-اقتصادی، سیاسی و فرهنگی محیط خود آشنا هستند و می‌دانند که چه چیزهایی برای توسعه جوامع آنها ضروری است. البته، تا کنون ما در زمینه برنامه‌های آموزشی رسمی و توسعه راهبری داوطلبانه سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. این مشکل سبب تشدید نابرابری دسترسی به جایگاه‌های مسئولیت در «جنبش» می‌شود و اعضای گروه‌های کم-نماینده را از توسعه ظرفیت بازمی‌دارد. رهبران جدید می‌توانند نیروی سالمی به «جنبش» ما تزریق کرده، از تمرکز قدرت در دست افراد معدود جلوگیری کنند، از بروز مشکلات فرسایش و ترک پیشگیری کنند و نمایندگان بهتری برای تنوع جهانی ما باشند.