Jump to content

استراتژی/جنبش ویکی‌مدیا/۲۰۱۸-۲۰/توصیه‌ها

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.
توصیه های استراتژی جنبش ویکی مدیا ۲۰۳۰

10 Recommendations

ما در سال ۲۰۱۷، یک مسیر استراتژیک برای هدایت آینده جنبش خود ایجاد کردیم: ویکی ‌مدیا تا سال ۲۰۳۰ به زیرساخت ضروری اکوسیستم دانش رایگان تبدیل خواهد شد و هرکسی که با چشم‌انداز ما هم‌نظر باشد قادر به پیوستن به ما خواهد بود.

در طی یک دوره دو ساله، افراد از سراسر جنبش ما در یک فرآیند باز و مشارکتی گرد هم آمدند تا در مورد چگونگی دستیابی به این مسئله گفتگو نمایند. نتیجه به دست آمده مجموعه‌ای از توصیه‌ها و اصول اساسی است که تغییرات ساختاری و سیستمی را پیشنهاد می‌کند که به ما امکان می‌دهد با کمک هم آینده جنبش خود را بسازیم. این موارد تشریح می‌کنند که چگونه می‌توانیم رشدی پایدار و فراگیر داشته باشیم. این توصیه‌ها، راه‌های استفاده کارآمد از فرصت‌ها و مقابله با چالش‌های امروز و آینده را معرفی می‌کنند. همچنین پیشنهاد می‌کنند که چگونه می‌توانیم به دنبال برابری دانش و ارائه دانش به عنوان خدمات باشیم. به این ترتیب همه - کسانی که در حال حاضر عضو جنبش ما هستند و هرکسی که مایل به پیوستن به آن باشد - می‌توانند در به دست آوردن، اشتراک‌گذاری و فراهم کردن امکان دسترسی به دانش رایگان نقش داشته باشند.

توصیه ها عبارتند از:

افزایش پایداری جنبش مان سرمایه‌گذاری در زمینه مهارت‌ها و توسعه رهبری
بهبود تجربه کاربری مدیریت دانش داخلی
فراهم کردن امنیت و شمول شناسایی مباحث تأثیرگذار
تضمین برابری در تصمیم‌گیری نوآوری در دانش رایگان
هماهنگ‌سازی در بین ذینفعان ارزیابی، تکرار و تطبیق

More than 40 Initiatives

Visual presentation of the initiatives.

Each Recommendation is further broken down into what we call “Initiatives”. These are more detailed areas of work we need to engage in together across the Movement. Some of this work needs to be coordinated. Some of it needs to happen in localized contexts. All of it requires people working together. So, join us! To dive deeper into the Initiatives, please click here.

نحوه خواندن توصیه‌ها

در صفحات زیر، نسخه نهایی استراتژی جنبش ویکی مدیا را می بینید که شامل ۱۰ توصیه برای تعویض، ۱۰ اصول راهنمایی ، و روایت تغییر است که چگونگی اتصال و طراحی این توصیه ها را به طور کلی، برای کمک به ما در هم ترازی با جهت استراتژیک ما قرار می دهد. همچنین واژه نامه اصطلاحات کلیدی و خلاصه ای از سند نیز وجود دارد. گزارش تغییر را بررسی کنید تا ببینید چه چیزهایی بین نسخه قبلی توصیه ها و این نسخه نهایی تغییر کرده است. در حال حاضر فقط خلاصه متن در زبان فارسی موجود است.

توصیه‌های در قالب «چه چیزی»، «تغییرات و کنش‌ها» و «منطق» ساختاربندی شده اند. چه چیزی نیاز شناسایی شده یا تمرکز استراتژیک آرمانی است. تغییرات و کنش‌ها نتایجی که باید توسعه یابد را ارائه می‌کند. و منطق شامل پیشینه و برخی از دلایلی است که چرا تغییرات و اقدامات ضروری است تا به ما کمک کند در مسیر استراتژیک ۲۰۳۰ حرکت کنیم. این توصیه‌ها به‌هم پیوسته و متقابلاً پشتیبانی‌کننده یکدیگر هستند. نحوه ارائه آنها به هیچ عنوان به معنای ترتیب ضمنی اهمیت یا اولویت آنها نیست.

توصیه هایی که توسط جنبش ایجاد شده اند

Increase the Sustainability of Our MovementImprove User ExperienceProvide for Safety and InclusionEnsure Equity in Decision-makingCoordinate Across StakeholdersInvest in Skills and Leadership DevelopmentManage Internal KnowledgeIdentify Topics for ImpactInnovate in Free KnowledgeEvaluate, Iterate, and Adapt

این محتوا در طی یک فرآیند تقریباً دو ساله توسط نزدیک به ۱۰۰ ویکی مدیائی از سراسر جهان، از جمله داوطلبان، کارمندان و اعضای هیئت مدیره شرکت های وابسته و بنیاد ویکی مدیا و نمایندگان سازمان های متحد توسعه یافته است. این محتوا توسط مباحثات بصورت آنلاین و حضوری با ویکی مدیائیان شکل گرفته است که نظرات خود را در مورد هر پیش نویس سند به اشتراک گزاشتند. این روند واقعاً یک تلاش مشارکتی در سطح کل جنبش بوده است . اینجا دریابید که چه کسانی به ایجاد این محتوا کمک کردند

آیا می‌خواهید این محتوا را در قالب دیگری تجربه کنید؟

ما روش‌های مختلفی را برای خواندن، گوش دادن و آموختن درباره توصیه‌ها ایجاد کرده‌ایم:

Diversity working group member and writing group member Marc Miquel-Ribé has also shared his insights into how the recommendations were developed and the ideas that shaped them in this interview (in English)