Jump to content

Hareket Stratejisi ve Yönetimi/Bülten/6

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy and Governance/Newsletter/6 and the translation is 100% complete.
Hareket Stratejisi ve Yönetimi Haberleri
önceki sayı 

Hareket Stratejisi ve Yönetimi Bülteninin altıncı sayısına hoşgeldiniz! Bu Bülten; Hareket Tüzüğü, Evrensel Davranış Kuralları, Hareket Stratejisi Uygulama hibeleri, Mütevelli Heyeti seçimleri ve diğer ilgili konularla ilgili haberleri ve gelişmeleri içeriyor. Bu Bültenin amacı Wikimedian'ların Wikimedia Vakfı Hareket Stratejisi ve Yönetimi ekibi bünyesinde devam eden farklı proje ve etkinliklerle yakın temas içerisinde kalmalarına yardımcı olmak.

HSY Bülteninin, daha sık yayımlanan ve süreçleri daha yakından takip etmek isteyen Wikimedian'lara yardımcı olmak için çıkarılan Haftalık Hareket Stratejisinden farklı olarak üç ayda bir yayınlanması planlanıyor. Bülten tartışma sayfasında gelecek sayılar için görüşlerinizi dile getirebilirsiniz. Ayrıca bülteni kendi dilinize çevirerek ve kendi topluluk portallerinizde ve platformlarınızda paylaşarak bize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca lütfen şuradan Bültene abone olmayı unutmayın.

Okuduğunuz ve katıldığınız için teşekkürler!

Liderlik Geliştirme: Çalışma Grubu Kuruluyor!

Şubat ayında Topluluk Gelişim (TG) ekibi 42 dilde paylaşılan bir Liderlik Geliştirme Çalışma Grubu için geri bildirim çağrısı yayınladı. Hareket Stratejisi ve Yönetimi ekibinin 16 farklı dilde temsilcisi kendi dillerinde ve bölgesel komitelerinde farklı kanallar vasıtasıyla geri bildirimleri topladı. Bu kanalları; Meta, Telegram, birebir görüşmeler, topluluk çağrıları, viki üzerindeki tartışma panelleri ve diğer kanallar olarak sıralayabiliriz.

Geri Bildirim Çağrısı, topluluk üyelerinin, “lider”in anlamı, çalışma grubunun yapısı ve sürekli topluluk geri bildirimine duyulan ihtiyaç hakkında geri bildirimde bulunabilmeleri için, liderlik gelişimi ve çalışma grubu hakkında topluluk görüşlerini toplamak için çok önemli bir adımdı. Bu geri bildirimlerin bir özetini Meta-viki'de bulabilirsiniz.

Liderlik Geliştirme Çalışma Grubuna katılım için başvurular 10 Nisan 2022'de sona erdi. Çalışma grubunda yer alacak gönüllüler ve iştirak personelleri de dahil 12'ye kadar topluluk üyesi, Mayıs 2022'de başlayacak bir yıl süreli anlaşma ile seçilecek. Çalışma grubunun yapısına dair detaylı açıklamalar için Meta-viki sayfasına bakın. Merak ettiğiniz ya da endişelenmenize neden olan bir husus varsa, lütfen comdevteam(_AT_)wikimedia.org adresinden Topluluk Gelişim ekibine e-posta gönderin.

Evrensel Davranış Kuralları Uygulama Esasları onaylama sonuçları açıklandı!

24 Ocak 2022'de Hareket Stratejisi ve Yönetimi (HSY) kolaylaştırma ekibi, birçok dili kapsayacak şekilde Evrensel Davranış Kurallarının güncellenen uygulama esaslarının çevirisi ve yayınlanması sürecine destek verdi. Bu tasarı, 2021 yılı boyunca önerileri geliştirmek üzere gönüllüler ve personellerden oluşan bir tasarı komitesi tarafından oluşturuldu.

Ekip, sonraki süreçte topluluk üyelerini, küresel bir oylama doğru evrilen bir dizi topluluk tartışmaları ile tasarıyı incelemeye ve hakkında yorum yapmaya yönlendirdi. SecurePoll üzerinden küresel olarak karara bağlama süreci 7-21 Mart arasında gerçekleşti. En az 128 farklı projeden 2,300'ün üzerinde oy kullanma yeterliliğine sahip kullanıcı görüş ve yorumlarını bildirdi. Oylama sonuçları burada yayınlandı. EDK hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ağlar Hakkındaki Hareket Tartışmaları

Bölgesel ve Tematik Ağlar hakkındaki Küresel Tartışmalar 12 Mart 2022 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Etkinliğe katılım, ön kayıt talebi şartı ile herkese açıktı. Sonuç olarak, bölgesel veya tematik bir ağ üzerinde çalışmaya başlama veya çalışmaya devam etme konusundaki gerçek niyetlerinden bağımsız olarak, ağ sohbetine ilgi duyan herkes katılabilir. Etkinliğe, Hareket çapında çeşitli bilgi-birikim ve deneyim düzeyinde 84 Wikimedian katıldı. Etkinliğin amacı:

  • Ağ Görüşmeleri nitel araştırma görüşme serisinden elde edilen bulguları paylaşmak.
  • Katılımcılar ile birlikte araştırmanın kilit bulgularını değerlendirmek.
  • Tanımlanan ortak ihtiyaçların yalnızca bir Ağ yapısı ile doldurulup doldurulamayacağını netleştirmek.
  • Ağların ön tanımını hazırlamak için daha fazla görüş toplamak.

Şimdiye kadar, ağların belirli ve net bir tanımı yapılamadı. Tartışmanın amaçlarından biri de, ağ görüşmelerinden çıkarılan genel olarak ortak ihtiyaçların analizine dayalı bir tanım önermeye çalışmak ve ağların özüyle gerçekte neyle ilişkili olduğunu anlamaya çalışmaktı.

Sürecin bu aşaması yalnızca pilot uygulama ve uygulama için öğrenme içindir, çünkü neyin bir ağ olarak nitelendirildiği ve onu bağlı iştiraklerden farklı kılan ağların münhasırlığı konusunda hareket genelinde gerçekten iyi bir resmi fikir birliğine varmak zaman alacaktır. Asgari uygulanabilir pilot uygulama kriterlerini belirlemeye, ağların, oluşturmak için hangi kriterleri karşılaması gerektiğini anlamaya ve pilot tarafların bölgesel ve tematik koordinasyon etrafında bazı fiili çalışmalar yapmasına ihtiyaç vardır. Tartışmalar devam edecek, ve tüm hareket çapında mevcut olan yönetim sorunlarını ele alacak olan tüzük tartışmaları ile sıkı bağlantılı olması gerekecek.

Özet rapor Meta-vikide yayınlandı.

Hareket Stratejisi Hibeleri Hâlâ Başvurulara Açık!

Bu yılın başından beri, toplam değeri yaklaşık 80,000$ olan altı teklif kabul edildi. Ayrıca şu anda incelenen ve karar bekleyen yedi ve fikirlerin tam tekliflere dönüştürülmesine yardımcı olmak için HSY kolaylaştırıcıları tarafından desteklenen, fikir aşamasında olan tekliflerin iki katı kadar teklif var. Şu anda projelerini uygulama sürecinde olanları tebrik ediyoruz. Şu ana kadar onaylanan projelerin tam listesi şöyle:

Hareket Stratejisi Hibeleri geçen sene Ekim ayında tekrar açıldı. HSY temsilcileri çeşitli kişiler, iştirakler ve kullanıcı grupları ile Hareket Stratejisi ve fikirlerin tam proje ve tekliflere dönüştürülmesinin desteklenmesi hakkında bilinçlenmenin artırılması için iletişim içerisinde. Bu çabalar ile, birçoklarının güçlü teklifler geliştirmede ve yalnızca fon başvurusunda bulunmak için değil, aynı zamanda Hareket Stratejisi tartışmalarına tam olarak katılmak için gereken desteği almada karşılaştığı zorluklar hakkında çok şey öğreniyoruz.

Hareket stratejisi projesi fikriniz mi var? Fikirlerinizin Hareket Stratejisine uyumlu ve HS hibeleri ile fonlanabilir olup olmadığından emin değil misiniz? Lütfen destek için bir temsilciye ulaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca Hareket Stratejisi Uygulama Hibeleri ya da desteklemek istediğiniz fikirler hakkında bize de strategy2030(_AT_)wikimedia.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi Hazır!

Ekim 2021'de yaklaşık 1,000 Wikimedian Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi (HTTK) oluşturulması için yapılan seçimlerde yer aldı. Komite on beş üyeden oluşuyor ve Wikimedia hareketinin gelecek yönetimini tanımlayan bir doküman oluşturmayı hedefliyor. Aylar süren sıkı çalışmaların akabinde, Komite çalışmaları için temel ilkeler üzerinde mutabakat sağladı ve Hareket Tüzüğü tasarısının ana hatlarını oluşturmaya başladı.

Birlikte geçirilen ilk beş ay boyunca, Tasarı Komitesi çalışma sistemlerini oluşturmak için önemli miktarda zaman harcadı. Örneğin, Komite İlkeleri ve dahili karar verme usullerini tanımlamak için dokümanlar oluşturdu, iletişim planlarını bir araya getirdi ve tasarı sürecinin zaman takvimini güncelledi. Komite ayrıca sağlık sorunları nedeniyle bir üyesini değiştirdi ve Mütevelli Heyeti ile birlikte çalışmak için bir yol üzerinde uzlaşarak Meta-viki'deki bilgilendirme sayfasını yeniledi.

Tasarı Komitesi şu anda Hareket Tüzüğü ana hatları tasarısının ilk sürümü üzerinde tartışmalarını sürdürüyor. Ana hatlar hakkında ve Komite çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için, bu ilkeler yayınlandığı zaman sizi HTTK Güncellemelerini (düzenli olarak her ayın onuncu günü yayınlanacak) takip etmeye davet edeceğiz.

Haftalık Hareket Stratejisi'ne Giriş - Katkı Verin ve Abone Olun!

Birçok farklı Hareket Stratejisi sayfası içerisinde yolunuzu bulmayı zor buluyor veya neler olduğu ve nerelerde katılım sağlayabileceğiniz hususlarında zorlanıyorsanız sizi yeni başlatılan Haftalık Hareket Stratejisi'ne davet ediyoruz! Meta-viki'deki oldukça kolay ulaşılabilen bu portalde, çeşitli devam eden projeler, yaklaşan etkinlikler ve Hareket Stratejisindeki katılım imkanları hakkında güncel haberleri bulabileceksiniz.

Portal, Meta-viki'deki çeşitli Hareket Stratejisi sayfalarına (örneğin, Ağlar sayfası) bağlıdır ve bunlar, çevirileri veya içeriği çoğaltmadan portal aracılığıyla otomatik olarak güncellenir. Üzerinde çalıştığınız bir proje var ise, ayrıca bunu kaydetmeye de davetlisiniz. Hareket Stratejisi ve Yönetimi Ekibi herkesten gelecek güncellemeleri memnuniyetle karşılar. Lütfen güncellemeler için abone olmayı ve Meta sayfasını izlemeyi unutmayın!

Diff Blogları

Hareket Stratejisi, hareket yönetimi ve ilginç bulabileceğiniz ilgili konular hakkındaki bazı Diff yayınları aşağıdadır: