Hareket Stratejisi ve Yönetimi/Bülten/7

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy and Governance/Newsletter/7 and the translation is 100% complete.
Hareket Stratejisi ve Yönetimi Haberleri
önceki sayı 

Hareket Stratejisi ve Yönetimi Bülteninin 7. sayısına (Temmuz-Eylül 2022) hoşgeldiniz! Bu bülten; Wikimedia Hareket Stratejisi önerilerinin uygulanması ile ilgili Ve Hareket yönetimine bağlı, Wikimedia Vakfı Hareket Stratejisi ve Yönetimi (HSY) Ekibi tarafından desteklenen, farklı projeler ve etkinlikler gibi diğer ilgili konular hakkında haberler ve etkinlikler paylaşıyor.

HSY Bülteni üç ayda bir yayınlanıyor. Bununla birlikte daha sık güncellemelere ilgi duyuyorsanız, süreçlerimizi yakından takip etmek isteyen Wikimedian'lar için oluşturulan Haftalık Hareket Stratejisi de mevcut. Bültenin gelecek sayıları için yorum ve görüşlerinizi tartışma sayfasına yazabilirsiniz. Ayrıca bize bülteni kendi dil(ler)inize çevirerek ve topluluk platformlarınızda paylaşarak yardımcı olabilirsiniz. Yine şuradan bültenimize kaydolmaya da davetlisiniz.

Okuduğunuz ve katılım sağladığınız için teşekkürler!

HS Forumunda tartışın
 • WMF karbon ayak izi raporu yayınlandı: Wikimedia Vakfı'nın karbon salınımı geçen yıllara göre %7'lik azalma gösterdi. Bu husus Wikimedia Vakfı'nın 2021'deki yıllık çevresel sürdürülebilirlik (karbon ayak izi) raporunda belirtilmişti. Amaç çalışmamızın ve misyonumuzun daha sürdürülebilir bir dünyayı desteklediğini temin etmek. Dilerseniz Diff üzerinden raporun bir özetini ve Wikimedia Commons'taki detaylı raporu (PDF formatında) okuyabilirsiniz.
HS Forumunda tartışın
 • Wikimedia projeleri masaüstü arayüzünde geliştirmeler : Wikimedia Vakfı Web takımı Vector 2022 projesinin bir parçası olarak bir geliştirme serisine başladı. Bu geliştirmeler Wikimedia proje sayfalarının, kullanıcı menüsü, başlık ve içerik tablosu gibi özelliklerinde çeşitli değişiklikler içeriyor. Diff üzerinde daha fazlasını okuyun.
HS Forumunda tartışın

Evrensel Davranış Kuralları üzerindeki çalışmalar devam ediyor. İnceleme Komitesi Uygulama Esasları üzerinde değişiklikler yapmak üzere topluluk geri dönüşlerini inceliyor. İnceleme Komitesi ayrıca güncel bir takvim yayınladı. Yorumlarınızı Meta ya da yeni Hareket Stratejisi Forumu üzerinden paylaşmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca hizmetliler için akran destek gruplarını test etmek üzere yakın zamanda kabul edilen hibe başvurusunu da tartışabilirsiniz.

HS Forumunda tartışın
HS Forumunda tartışın
HS Forumunda tartışın
 • Brezilyalı topluluk liderleri için kapasite geliştirme : Portekizce Vikipedi'ye ortalama 2,000 etkin kullanıcı katkıda bulunuyor. Kayda değer bir kısmı Brezilya'dan geliyor ve bazıları ülkenin tek Wikimedia İştiraki olan Wiki Movimento Brasil (WMB) ile bağlantılı organizatörleri. WMB üyeleri Lucas Piantá ve Adriane Batata, en son projeleri Capacitação de lideranças brasileiras ("Brezilya toplulukları için Liderlik Geliştirme Planı") aracılığıyla Wikimedia hareketine daha fazla katılmaya istekli topluluk üyeleriyle birlikte bir kapasite geliştirme planı oluşturmayı hedefliyor.
 • Yeşil Burun Adalarında başlayan ihtiyaç değerlendirmesi araştırması : Atlantik'in diğer yakasında, Portekiz kökenli bir Wikimedian-in-Residence olan Rute Correia, bulguları toplulukla Eylül 2022'de paylaşma niyetiyle bir ihtiyaç değerlendirmesi araştırması için temel çalışma yapmak üzere yakın zamanda bir Afrika ülkesi olan Yeşil Burun Adaları'na gitti.
HS Forumunda tartışın
HS Forumunda tartışın
 • Bilimsel deneyler için yüksek kaliteli videolar : Makedonya'daki Wikimedia iştiraki Shared Knowledge, sistematik olarak seçilen fizik, kimya ve biyoloji deneylerin, önemli bilimsel konsept ve fenomenleri tasvir etmek üzere yüksek kaliteli videolarını çekmeyi hedefleyen Wikiexperiments projesine devam ediyor. Bu proje 2015'te Üsküp Fizik Enstitüsü Doğa Bilimleri ve Matematik Fakültesi ile işbirliği içerisinde başlatıldı.
 • Sözlü transkriptlerin kaydı için yeni araç takımı : Wikimedian'lar Amrit Sufi ve Nitesh Gill, sözlü kültürün nasıl kaydedileceği, Wikimedia Commons'a nasıl yükleneceği ve transkripti oluşturup Vikikaynak'a nasıl yükleneceğine dair detaylı bilgiler veren bir araç takımı olan Oral Culture Transcription Toolkit'i yayınladı.
HS Forumunda tartışın

Diğer haberler ve güncellemeler

 • Hareket Stratejisi Forumu : Mayıs 2022'nin sonlarında HSY ekibi, bütün Wikimedian'lar için Hareket Stratejisi girişimlerinin uygulamasını tartışabileceği ve fikir belirtebileceği, konuşma temelli çok dilli bir tartışma forumu olan Hareket Stratejisi Forumu (HS Forumu) için bir öneri başlattı. Detaylı öneri Meta'da yayınlandı. İnceleme süreci 24 Temmuz 2022'ye kadar devam edecek. Wikimedian'lar da görüşlerini bildirmeye davet ediliyor. HS Forumu'nun desteklenmesi için yeterli topluluk kanaati oluşursa, Ağustos 2022'deki Wikimania öncesinde Forum açılacak. HSY ekibi foruma ilişkin istatistiksel öngörüleri haftalık raporlar ile yayınlıyor.
 • 2022 Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimleri : Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti'nin yeni üyelerinin seçim süreci devam ediyor. Toplam on iki aday, topluluk ve iştiraklerce seçilecek iki koltuk için mücadele ediyor. Wikimedia Hareketi iştiraklerinin temsilcileri adayları altıya indirgemek için Temmuz 2022'de oy kullanacak. Wikimedia topluluğu ise son iki adayı seçmek için Ağustos 2022'de oy kullanacak. Oy kullanacaklar, oy kullanmadan önce tümü gönüllü Analiz Komitesinin bireysel aday sıralamalarına, Seçim Pusulasına ve adayların kendilerine sorular sorulara verdiği cevaplara dayanabilir.
  • Mütevelli Heyeti seçimlerinde daha fazla yer almak istiyorsanız kendinizi Seçim Gönüllüsü olarak kaydedin. Seçim gönüllüsü, Seçim Komitesi, Mütevelli Heyeti seçimlerini destekleyen yardımcı ekip ve Wikimedia topluluğu arasında köprü görevi görmekten sorumlu olacak. Siz de kendi yerel topluluk üyelerinizin seçimde yer almasına yardımcı olacak ve Hareketimizin geleceğini şekillendirmeye katkıda bulunacaksınız.
 • WIKIMOVE podcast'i : Wikimedia Deutschland'daki Hareket Stratejisi ve Küresel İlişkiler ekibinden arkadaşlarımız, WIKIMOVE adlı, "Hareket Stratejisi ile ilgili konular hakkında açık ve samimi sohbetler için bir forum olma" amaçlı bir podcast başlattı. Bölümleri büyük podcast platformlarında RSS beslemesi ile birlikte mevcut. İngilizce altyazılı video versiyonu YouTube'da mevcut. En son bölümü, Hareket Stratejisi Uygulama Hibelerinin alıcısı olan UNLOCK Accelerator hakkında bir tartışma içeriyor.
 • HSY ekibindeki değişiklikler : Wikimedia Vakfı'ndan ayrılan veya başka bir takıma geçen ve ayrılan meslektaşlarımıza küçük bir teşekkür notu ve gelecekteki çabalarında iyi şanslar: Youngjin Ko, Yumiko Shibata, Sam Oyeyele ve Jackie Koerner. Teşekkürler, görüşmek üzere!