Volný obsah - Praktická příručka použití licencí Creative Commons/Předmluva

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎suomi • ‎čeština • ‎українська

<< zpět

Open Content A Practical Guide to Using Creative Commons Licences web-1.png

Předmluva autorů

„Všechna práva vyhrazena" obvyklá frase spojená s autorskými právy. Znamená to, že držitel autorských práv si automaticky vyhrazuje všecna práva - kopírování, distribuce a tvorba děl odvozených z daného díla jsou bez jeho zakázány.

„Některá práva vyhrazena," princip licencí volného obsahu, mění pohled na tento problém: Volný obsah umožňuje autorům a držitelům práv jednoduše šířit svá díla. Umožňuje totiž daná díla volně užívat, šířit a upravovat. Umělci mohou použít volnou hudbu, či výtvarná díla pro tvorbu vlastních remixů. Nevládní organisace mohou jednoduše vytvořit text a grafiku svých webových stránek, jež budou dostupné pro všechny. Lidé, kteří hledají obrázky např. pro ilustraci vlastních webových stránek mohou v příslušných databasích najít volně dostupné obrázky. Mnoho projetků se stává možnými díky otevření obsahu pro celý svět. Lidé neustále vytvářejí veřejné zboží díky tomu, že jej sdílejí své znalosti a nápady.

Volný obsah je je cenný zejména ze dvou důvodů: Autorská práva jsou díky němu kompatibilní s digitálním věkem, kdy se každý uživatel může jednoduše stát autorem, zárověn se díkyn němu lze mnohem jednodušejidostat k informacím a znalostem, což je v našem globalisovaném světě stále důležitější. Přístup k informacím a vědomostem je jedním ze základních moderních společností.

Pomocí této publikace máme v úmyslu poskytovat praktické návody osobám a organisacím, jež idea volného obsahu zajímá. Základní otázky: Jak fungují licence pro volný obsah? Jak najít vhodnou licenci pro své potřeby? Kde on-line najdu volný obsah? A mnoho dalších. Doufáme, že naše publikace přispěje k uvědomělému používání volných licencí. Děkujeme Dr. Tillu Kreutzerovi za napsání tohoto cenného návodu a přejeme všem čtenářům, aby se dozvěděli vše, co potřebují.
Dr. Roland Bernecker,
Generální tajemník,
Německá komise UNESCO

Jan Engelmann,
Výkonný ředitel,
Wikimedia Deutschland e.V.

Dr. Silke Schomburg,
Ředitelka hbz,Sítě knihoven
Severního Porýní - Vestfálska (hbz)

'>> další kapitola