Публічна політика

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Public policy and the translation is 100% complete.
Публічна політика, що впливає на вільні знання в проектах Вікімедіа і не тільки

Політика щодо доступності, цензури, авторських прав, відповідальності посередників та конфіденційності безпосередньо впливають на існування Вікіпедії та інших проектів Вікімедіа. Спільнота Вікімедіа знаходиться в унікальному становищі, що дозволяє сформувати цю політику таким чином, щоб люди в усьому світі могли отримати доступ до вільних знань, створювати їх, обмінюватися ними, а також змінювати їх на свій розсуд.

Дізнайтеся, як публічна політика підтримує Вікіпедію

Дослідження

Можливість доступу до надійних джерел є критично важливим для запису і поширення знань. При роботі над статтею Вікіпедії учасникам потрібен доступ до книг, статей та інших ресурсів. Для того, щоб можна було написати нейтральну статтю, їм потрібно надійна і вільна від цензури інформація. Якщо робота над джерелами ведеться в Інтернеті, ресурси, якими звикли користуватися вікіпедисти, повинні зпідтримувати конфіденційність, щоб вони могли працювати, не боячись, що історія використання їх браузера в подальшому може бути неправильно інтерпретована або використана проти них.

Написання статей

Для того, щоб писати та редагувати статті в Вікіпедії, вікіпедистам потрібна конфіденційність та анонімність, щоб вони не боялися писати про спірні теми. Їм потрібні файли, які є в суспільному надбанні, або з вільною ліцензією щоб проілюструвати статтю, не боючись порушити авторське право. Їм потрібен швидкий та простий доступ до Вікіпедії, щоб вони могли покращувати статті. Вони мають бути впевненими, що спільнота їхньої Вікіпедії матиме повний контроль над статтями, без втручання Фонду Вікімедія. І, в кінці кінців, їм потрібен Фонд Вікімедія як нейтральний хост, який не дозволить урядам та третім особам когось змусити видалити чи змінити те що він пише.

Поширення

Щоб деяка стаття могла бути вільно поширена по всьому світу, читачам потрібен швидкий і надійний доступ до всієї Вікіпедії. Це означає, що статті в жодному разі не повинні піддаватися цензурі з боку інтернет-провайдерів. У Фонду Вікімедіа повинна бути можливість оскаржувати запити з видалення інформації, що надходять від третіх осіб. Також читачам Вікіпедії потрібна конфіденційність при читанні статей, щоб під час задоволення своїх інтелектуальних потреб вони могли відчувати себе в безпеці.

Змінення

Як тільки стаття Вікіпедії опубліковується, її можна дописати чи використати. Вільні ліцензії дозволяють використовувати статті в такий спосіб, в який звичайне авторське право не дозволило би. Наприклад, вільна інформація така, як статті Вікіпедії, може бути перекладена на інші мови, поширена або використана ким завгодно без якихось обмежень.

Ріст

Вікіпедія ніколи не буде дописана "до кінця". Щоб досягнути нашої мети збору всієї існуючої інформацї, вікіпедисти мають бути єдиною і різноманітною спільнотою. Різноманітність цієї спільноти потребує необмеженогог доступу до Вікіпедії, у всіх країнах по всьому світу. Не зважаючи на те, що багато людей мають доступ до проектів Вікімедія, існують такі люди, які досі не мають можливості приєднатись до наших проектів. Ми повинні зламати бар'єри доступу та створення інформації.


Доступ

Знання повинні бути доступні кожному, в будь-якій країні, на будь-якій мові і через будь-який підходящий пристрій.

Чому це стосується вас

 • Доступ до вільних знань не є привілегією для деяких. Це право кожного.
 • Ціна та доступність є бар'єрами створенню та поширенню.
 • Політика вільного доступу робить дослідження доступними для багатьох людей.

Ми віримо в світ, в якому будь яка людина може вільно користуватися знаннями людства. На практиці це означає, що знання мають бути доступними для всіх. Нажаль, не всі в світі мають рівні можливості доступу до вільних знань. Технологічні, фінансові та юридичні перепони обмежують можливості доступу до інформації мільярдам людей.

Сьогодні, більше, ніж 60% людей в світі не має вільного доступу до інтернету. Без нього, їхній доступ до вільних знань знайчно обмежений.Для багатьох це інфраструктурна проблема, для інших проблема з легальністю. Попри зростання кількості мобільних телефонів, багато людей не можуть собі дозволити таку розкіш, як мобільний інтернет.

За допомогою проектів оффлайн-Вікіпедії та безкоштовного доступу до Вікіпедії, ми можемо полегшити перешкоди доступу до знань. Ці проекти забезпечують мільйони людей вільним доступом до найбільшого зібрання вільних знань в світі. Це надає можливість читати та редагувати Вікіпедію значно більшій кількості людей.

Достовірні джерела мають вирішальне значення для забезпечення того, щоб статті в Вікіпедії були точні і відображаюли наше розуміння світу. Тим не менш, важлива інформація занадто часто є платною і захищається авторським правом. Ми рішуче підтримуємо політику відкритого доступу, схожу на нашу, яка допомагає усунути платність доступу, яка обмежує доступ до інформації, необхідної для досліджень. Оскільки все більше установ роблять винаходи своїх дослідників вільними, більше знань будуть доступними для всіх.

Фондом Вікімедіа була підписана Ліонська декларація про доступ до інформації і її розвиток. Підписавши її, ми приєдналися до безлічі інших організацій, що працюють над руйнуванням бар'єрів, які заважають доступу до інформаціюї Ми вважаємо, що законодавці в інтересах своїх же виборців повинні зробити пріоритетною завдання вирішення цих проблем.

Працюючи разом з групами підтримки в усьому світі, ми можемо визначити найбільші перешкоди вільному доступу до знань та працювати над їх знищенням. Ми вживаємо таких заходів, як вплив на уряди та законодавців, запровадження політики вільного доступу та покращення інфраструктури. Але цього не достатьньо. Ми повинні розчистити шлях до знань кожному.

Ресурси

Цензура

«Коли правду замінює мовчання, мовчання стає брехнею»
Євген Євтушенко

Кожен повинен мати право поширювати та отримувати інформацію, яка не залежить від цензури уряду.

Чому це стосується вас

 • Свобода доступу та право поширювати інформацію є основною цінністю руху Вікімедія
 • Уряди та треті особи намагаються цензурувати Вікіпедію щоб люди не могли отримати доступ до нейтральної інформації.
 • Цензура проектів Вікімедія не дозволяє людям читати та створювати вільні знання.

Свобода вираження - основа вільних знань. Вікіпедія та інші проекти Вікімедія надають корисну інформацію про історію, знаменитостей, культуру та будь-яку іншу частину суспільства. Місцеві мовні спільноти самостійно створюють вільні знання в проектах Вікімедіа на більш ніж 200 мовах світу. Для багатьох людей Вікіпедія є найбільш доступним джерелом нейтральної інформації на їх мові. Вона може мати вміст, який деякі читачі можуть вважати неприємним або образливим, але сама образливість ніколи не повинна бути причиною для видалення правдивої інформації. Ми віримо, що всі повинні мати непорушне право вільно поширювати і отримувати доступ до знань. І ми рішуче виступаємо проти будь цензури, включаючи блокування, фільтрування або інші спроби прибрати обгрунтовану інформацію.

Держави і оператори зв'язку цензурували Вікіпедію на території декількох країн як через сильну інтернет-цензуру, так і через цензуру, спрямовану на певну інформацію. Наприклад, сайт Вікіпедія або окремі її статті були заблоковані в останні роки в Великобританії, Ірані, Сирії та Тунісі за вміст, який органи влади вважали політично суперечливим. Щоб боротися з виборної цензурою, Фонд Вікімедіа перевів доступ до Вікіпедії та інших проектів Вікімедіа на протокол HTTPS зі Strict Transport Security. HTTPS ускладнює стеження за запитами для інтернет-провайдерів або інших осіб і виборну цензуру статей або іншого вмісту.

Фонд Вікімедіа також активно протидіє цензурі у формі вимог змінити або видалити вміст. Кожен рік ми отримуємо запити від урядів, приватних осіб і компаній. Ми задовольняємо лише дуже небагато з них, виконуючи запити тільки тоді, коли цього вимагає закон. Ми також отримуємо повідомлення щодо закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act, DMCA), які відносяться до порушення авторських прав. Ми ретельно аналізуємо кожне повідомлення, щоб зрозуміти, чи законно воно, і що DMCA не використовується для цензурування проектів Вікімедіа. Ми оцінюємо можливість наявності авторських прав у роботи, авторські права якої були порушені, ймовірність реального порушення і можливість сумлінного використання. Коли нам доводиться видаляти вміст на основі запиту DMCA, ми записуємо видалення в нашому дворічному звіті про прозорість і публікуємо повідомлення на сайті, що дозволяє іншим також зробити подібний аналіз.

Ми активно протестували проти законодавчих ініціатив, які могли призвести до збільшення інтернет-цензури. У 2011 році італійська Вікіпедія протестувала проти закону Італії, який обмежував свободу слова. У січні 2012 року англійська Вікіпедія перестала працювати на знак протесту проти Акту про припинення онлайн-піратства (Stop Online Piracy Act, SOPA) і PROTECT IP Act (PIPA), які б серйозно обмежили свободу слова в Інтернеті. Пізніше в тому ж році російська Вікіпедія протестувала проти російського закону, який ввів інтернет-цензуру в країні. Нещодавно російська Вікіпедія відповіла на загрозу цензури з незмінною прихильністю до надання нейтральної достовірної інформації. Недостатньо боротися з цензурою тільки тоді, коли вона загрожує Вікіпедії. Інформація - екосистема, і цензура в будь-якій країні шкідлива для вільних знань по всьому світу.

Ресурси

Авторські права

Люди не просто читають; вони створюють, поширюють та змінюють інформацію. Авторське право повинне розвиватися щоб відповідати цій новій реальності.

Чому це стосується вас

 • Інформацію в інтернеті можна не тільки читати. Ви повинні мати право створювати, поширювати та змінювати інформацію.
 • Авторські права мають бути змінені щоб покращити людям доступ до вільних знань.
 • Інформація створена публічними фондами має бути в суспільному надбанні.

Кожен повинен мати право на вільний доступ до інформації, можливість її поширювати та змінювати. Перероблена інформація може бути використана для книжок, веб-сайтів, витворів мистетсва та іншого. Ці перероблення роблять вільні знання більш доступними. В результаті, більше людей читають та покращують її кожного дня. Разом вони створюють знання які належать кожному. Реформування авторського права допоможе зробити це реальністю для людей в усьому світі.

Розширення доступу до знань означає запровадження обмежень на оригінальні та вторинні джерела. Ініціатива Вікімедії "Галереї, бібліотеки, архіви та музеї" спрямована на поширення культурниї об'єктів в проектах Вікімедія. Якщо ці об'єкти не перебувають в суспільному надбанні, вони завантажуються під вільною ліцензією, такою як ліцензія Creative Commons. Таким чином, вони не тільки збагачуюють проекти, а й можуть бути використані в багатьох інших випадках. Вільні ліцензії, такі як Creative Commons, можуть допомогти людям робити вклад в розвиток проектів Вікімедія. Це дозволить кожному поширювати та використовувати знання більш широко, як онлайн, так і оффлайн.

Протягом наступного року авторське право США скоріш за все буде змінене. Цей процес вже триває в ЄС. Оскільки відбувається модернізація авторського права відповідно до цифрової доби, законодавці повинні розглянути широкий спектр нових творців контенту в Інтернеті.

Роботи профінансовані суспільством мають належати суспільству. Роботи створені урядами завжди мають перебувати в суспільному надбанні. В США роботи федерального уряду завжди перебувають в суспільному надбанні, а роботи урядів європейських держав зазвичай ні. Треба реформувати закони щоб переконатися, що суспільні роботи є насправді суспільними в ЄС та по всьому світі. Оскільки більше за кількістю і різноманітністю робіт переходять в суспільне надбання, їх можна зробити доступними всюди. Це дасть кожному свободу знаходити та використовувати джерела важливої інформації. Це також збільшить базу знань, на основі якої члени спільноти зможуть створювати контент для проектів Вікімедія.

Окрім просування переходу багатьох робіт в суспільне надбання чи можливість використання під обгрунтуванням допропорядного використання, ми також просуваємо інші специфічні реформи. Наприклад, спільнота Вікімедії нещодавно зайняла тверду позицію щодо свободи панорами в Європейському Союзі щоб захистити право публікувати фотографії будівель. Ми вважаємо, що це право повинно поширюватись на всі фотографії будівель в громадських місцях, як для комерційного, так і некомерційного використання. Ми заохочуємо всі країни, в Європейсьму Союзі та в усьому світі, запроваджувати свободу панорами.

Користувачі Вікіпедії є авторами, створювачами та художниками які вільно діляться своїми роботами з іншими. Інтернет дає людям можливість поширювати, змінювати та переосмислювати роботи в способи, який раніше складно було уявити. Авторські права повинні захищати цю можливість. Для цього ми закликаємо до пом'якшення авторського права та розширення кількості випадків коли можна використовувати обгрунтування допропорядного використання, розповсюдження свободи панорами та більшої підтримки вільним ліцензіям. Люди повинні отримати можливість використовувати та перероблювати чиїсь роботи без побоювань що вони ненароком порушать авторське право.

Ресурси

Відповідальність за контент

Закони повинні дозволити інтернет-платформам залишатися поза редакційними рішеннями, щоб люди могли вільно спілкуватися і ділитися інформацією.

Чому це стосується вас

 • Проекти Вікімедія є нейтральними платформами де ви можете вільно спідкуватися та ділитися інформацією.
 • Люди можуть вільно спілкуватись тільки коли закон захищає нейтральних видавців та хостинг-провайдерів.
 • Не треба змушувати веб-сайти модерувати контент створений користувачами.

Поекти Вікімедія сворюються та підтримуються незвичайними людьми по всьому світі. Вони створюють текст та зображення, розвивають та підтримують редакційні політики, вірішують суперечки коли вони виникають. Фонд Вікімедія підтримує роботу проектів Вікімедія, але не контролює що люди пишуть чи створюють в проектах. Проекти Вікімедія є нейтральними та відкритими платформами де люди можуть вільно отримувати чи ділитися знаннями.

Нейтральні онлайн-платформи та видавці є неоюхідними для вільного обміну знаннями, в Вікіпедії та будь-де. В проектах Вікімедія роблять сотні редагувань в хвилину, а в сумі за весь час існування проектів - декілька мільярдів. Як некомерційна організація, Фонд Вікімедія є єдиним, хто може підтримувати такий швидкозмінюваний контент без відповідальності за контент. Це юридично звільнює від відповідальності за користувацький контент за багатьох обставин.

В США та Європі закони, такі як розділ 512 Digital Millennium Акту про авторське право Сполучених Штатів, розділ 23 Акту про комунікації Сполучених Штатів та Директива Європейського Союзу про електронну комерцію, є необхідними для цієї нейтральності. Вони забезпечують необхідний імунітет від відповізальності за контент, що дозволяє Фонду Вікімедія підтримувати роботу Вікіпедії та інших проектів Вікімедія як нейтральних платформ. Якщо б закон не забезпечував би цього імунітету, багато сайтів, включаючи проекти Фонду Вікімедія, не могли би зберігати інформацію написану користувачами.

Дуже рідко так трапляється, що від Фонду Вікімедія вимагають видалення незаконного контенту. Члени спільноти Вікімедія працюють над запобіганням порушенням авторського права та появі іншого незаконного контенту на проетах Вікімедія та швидко вирішують інші питання пов'язані з контентом. Усунення нелегального контенту записуються в звіт для прозорості.

Посилення можливості платформи аналізувати та видаляти користувацький контент зробить неможливим ріст вільних культурних та відкритих груп як онлайн-спільноти. Ми повинні відслідковувати розвиток в цій області права, пояснювати як вони впливають на нейтральні платформи, такі як Вікіпедія, та захищати ці нейтральні платформи якщо вони опиняться під загрозою.

Ресурси

Конфіденційність

Кожен повинен мати можливість вільно читати та писати без втручання уряду.

Чому це стосується вас

 • Конфіденційність необхідна для нашої інтелектуальної свободи: читати, писати ти досліджувати.
 • Люди повинні мати можливість вільно читати та писати без остраху того, що за ними підглядають уряди чи спамери
 • Конфіденційність є важливим персональним благом, навіть для тих, кому нема чого приховувати

Конфіденційність є основою вільних знань. Вона підтримує свободу вираження та асоціації, які в свою чергу уможливлюють доступ до знань, діалог та створення. Конфіденційність необхідна для досягнення мети Вікіпедії - можливості доступу кожного до знань людства. Люди не повинні боятися, що за ними хтось підглядає, коли вони шукають якусь інформацію, редагують спірні статті, поширюють правдиву, але непопулярну інформацію.

Проекти Вікімедія є платформою для людей з усього світу, де вони можуть отримувати та ділитися знаннями. Іноді при редагуванні проетів Вікімедія люди можуть потребувати анонімності з особистих чи політичних причин. Вікімедія дозволяє людям редагувати під псевдонімом, без надання особистої інформації, або навіть без створення облікового запису. Анонімність та можливість використовувати псевдонім можуть захистити людину від неприємностей спричинених редагуванням проектів Вікімедія.

Також люди повинні мати можливість читати Вікіпедію без остраху, що уряд чи треті особи слідкують за ними. В червні 2015 Фонд Вікімедія запровадив протокол HTTPS для захисту всього трафіку Фонду Вікімедія. Ми також використовуємо HTTP Strict Transport Security, який змушує браузери контактувати з проектами Вікімедія тільки через шифроване з'єднання, захищаючи трафік від перехоплення.

Проекти Вікімедія не розвиваються в ізоляції. Політики конфіденційності інших сайтів з авторитетними джерелами впливають на місію Вікімедія збирати та поширювати знання. Для роботи наших проектів необхідні безпека та конфіденційність в усьому інтернеті, щоб користувачі могли вільно шукати джерела необхідні для розвитку Вікіпедії.

Зокрема, не можна піддавати користувачів інтернету масовому стеженню, що обмежує інтелектуальну допитливість та креативність. Конфіденційність є одним з основних прав закладених в міжнародному праві, зокрема в Пакті про громадянські та політичні права (стаття 17) та Загальній декларації про права людини (стаття 12). Безладне масове стеження порушує це фундаментальне право. Ми виступаємо категорично проти масового стеження здійснюваного будь-яким урядом чи організацією. Саме тому ми ми підписали Міжнародні принципи дотримання прав людини при використанні стеження, які вимагають від урядів дотримуватися базових принципів, таких як:

 • Пропорціональність: Необхідність стеження має бути добре обгрунтована та його користь має бути більшою від шкоди праву на конфіденційність та свободі слова
 • Повідомлення користувача: Особи, за якими ведеться стеження, мають мати достатьно часу та інформації для оскарження цього стеження
 • Прозорість: Уряди мають бути прозорими щодо масштабів стеження та їх методів
 • Цілісність комунікацій та систем: Уряди не повинні змушувати інтернет-провайдерів та постачальників комп'ютерного обладнання і програмного забезпечення вбудовувати засоби стеження в свою продукцію

Ресурси