Jump to content

Tekil Kullanıcı Girişi sonuçlanma duyurusu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Single User Login finalisation announcement and the translation is 100% complete.
Bu gelişmenin durumuyla ilgili güncel haberler için TKG'nın sonuçlandırılması sayfasına bakınız.

Wikimedia Vakfı geliştirici ekibi, kullanıcılarımız için (vikilerarası bildirimler gibi) yeni ve daha iyi araçlar sağlamak için süregelen çalışmalarımızın bir parçası olarak, hesapların işleyiş şekli konusunda bazı değişiklikler yapmaktadır. Bu değişiklikleri desteklemek için, kullanıcıların her yerde aynı hesaba sahip olması gerekmektedir. Bu, daha iyi değişiklik yapmanızı ve tartışma yürütebilmenizi sağlayacak yeni özellikleri size sunabilmemize ve araçlar için daha esnek kullanıcı izinlerine olanak verecektir. Bu gelişmenin önkoşullarından biri de, kullanıcı hesaplarının 900 Wikimedia vikisinin tamamında aynı olmak zorunda oluşudur.

Ne yazık ki, şu anda bazı hesapların adı tüm vikilerimizde aynı değildir ve aynı hesap adına sahip diğer kullanıcılarla çakışmaktadır. Tüm bu kullanıcıların gelecekte Wikimedia vikilerini kullanabilmesini sağlamak için, bu hesaplardan bazılarının adını değiştirerek hesap adlarının sonuna "~" ve vikilerinin adını ekleyeceğiz. Bu işlem Nisan 2015'te gerçekleşecektir. Örneğin Türkçe Vikipedi'deki adı değiştirilen "Örnek" adlı bir kullanıcının adı "Örnek~trwikipedia" hâline gelecektir.

Tüm hesaplar eskisi gibi çalışmaya devam edecek ve bu hesapların şu ana kadar yapılmış tüm değişiklikleri kendi adlarıyla belirtilecektir. Ancak, adı değiştirilmiş hesaplara sahip olan (tek tek irtibata geçeceğimiz) kullanıcılar, oturum açtıklarında yeni hesap adını kullanmak durumunda olacaktır.

Kullanıcıların adlarının yerel olarak değiştirilmesi, yerel ad değişikliği nedeniyle küresel olan hesapların bağlantısının kopmasının önüne geçme amacıyla kaldırılmıştır. Kullanıcılar, yerel vikilerindeki Special:GlobalRenameRequest sayfasını kullanarak bir ad değişikliği isteğinde bulunabilir veya yeni kullanıcı adlarını beğenmezlerse Meta üzerinde yeni bir ad değişikliği isteyebilirler.

Ayrıca bakınız